وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی: باید برای ساماندهی وضعیت خانه‌های تاریخی اطراف حرم شاهچراغ برنامه ریزی اساسی شود.
کد خبر: ۱۰۰۱۴۹۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴ 14 October 2021

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: عزت الله ضرغامی در دیدار با تولیت حرم احمدی و محمدی علیهم السلام گفت: باید برای ساماندهی وضعیت خانه‌های تاریخی اطراف حرم برنامه ریزی اساسی شود.
وی در دیدار از بافت تاریخی اطراف حرم شاهچراغ و گفتگو با مردم ساکن در این بافت افزود: حتما خانه‌های تاریخی که ارزش ثبت ملی دارند در بین الحرمین حفظ میشوند و تخریب نخواهند شد.
وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی با بیان اینکه تیم کارشناسی میراث باید وضعیت خانه‌ها روشن شود گفت: برای ما گردشگری و گردشگری مذهبی اهمیت زیادی دارد، اما مهمتر از آن حل مشکل مردم در این بافت است.
ضرغامی با بیان اینکه میراث فرهنگی برای مرمت خانه‌های تاریخی با کمبود اعتبار روبروست گفت:در کشور ۳۵ هزار خانه تاریخی وجود دارد که میراث برای مرمت آن‌ها با مشکل اعتبار روبروست.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ما بعد از انقلاب در نگاه به این خانه‌ها دچار عقب ماندگی بوده ایم و باید آن را آرام آرام جبران کنیم.
وی با بیان اینکه با قانون صندوق احیا و توسعه در واگذاری بخشی از خانه‌ها به بخش خصوصی برای مرمت و تغییر کاربری واگذار شد خاطر نشان کرد:، اما این اختصاص‌ها در برابر مجموعه عظیم این خانه‌ها کار چندانی نیست.
در مجموعه بین الحرمین ۴۰۰ خانه وجود دارد که بیش از صد خانه ارزش تاریخی و ثبت ملی دارند.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار