کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان گفت: ماه پنج شنبه -۶ آبان‌ماه- در موقعیت صورت فلکی خرچنگ وارد ربع آخر می‌شود، ساعت ۲۲:۱۲ طلوع می‌کند و حوالی ساعت ۱۲:۳۵ روز بعد غروب می‌کند.
کد خبر: ۱۰۰۴۹۶۲
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷ 28 October 2021

تابناک فارس به نقل از ایمنا: فاطمه فخرایی فرد اظهار کرد: سیاره زهره پنج شنبه -۶ آبان‌ماه- در فاز نیم تاب قرار خواهد گرفت؛ این سیاره به صورت قرص نیمه روشن قابل رصد است و با قدر منفی ۴.۴ اولین جرم روشن قابل مشاهده با چشم بعد از غروب خورشید است. از مختصات رصدخانه لارستان، بعد از تاریکی نسبی آسمان ۲۸ درجه بالای افق جنوب غربی حضور دارد. از آنجایی که این سیاره به خورشید نزدیک است و مدار آن در مدار سیاره ما به دور خورشید قرار دارد و سیاره داخلی محسوب می‌شود، همیشه لحظاتی قبل از طلوع خورشید یا بعد از غروب خورشید قابل مشاهده است بنابراین اغلب به این سیاره ستاره صبح یا ستاره عصر گفته می‌شود.

وی افزود: فاز سیاره زهره بسته به موقعیت آن نسبت به زمین متفاوت است. به عنوان مثال هنگامی که از میان زمین و خورشید عبور می‌کند طرفی که به سمت زمین است مانند ماه نو کاملاً بدون نور است و برعکس زمانی که در مدار خود مقابل زمین قرار می‌گیرد و تقریباً از پشت خورشید می‌گذرد، مانند ماه بدر کاملاً روشن به نظر می‌رسد. هر چند به علت دوری برای رصد از زمین کم فروغ است؛ امشب سیاره ناهید ساعت ۱۹:۵۰ غروب می‌کند.

تربیع سوم ماه
کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان اضافه کرد: آنچه ما در شب‌های پیاپی در آسمان می‌بینیم از تاریکی مطلق آغاز می‌شود، سپس به صورت هلال باریک در می‌آید و تا یک قرص کاملاً درخشان پیش می‌رود و در نهایت مسیر مشابهی را باز می‌گردد تا در آسمان محو شود. پنج شنبه شب ماه در موقعیت صورت فلکی خرچنگ وارد ربع آخر این دوره می‌شود؛ ساعت ۲۲:۱۲ طلوع می‌کند و حوالی ساعت ۱۲:۳۵ روز بعد غروب می‌کند.

وی تصریح کرد: در این زمان از فازهای ماهانه تقریباً نیمی از ماه به صورت یک نیم دایره روشن به نظر می‌رسد. لحظه قرار گرفتن ماه در ربع آخر زمانی است که از دید ناظران زمینی طول دایره البروجی ماه دقیقاً ۹۰ درجه از طول دایره البروجی خورشید فاصله دارد. پس به طور کلی اگر از بالا به زمین، ماه و خورشید نگاه کنیم متوجه می‌شویم که رخ دادن گام‌های مختلف ماه به نوعی از تغییر زاویه‌ای میان ماه، زمین و خورشید حاصل می‌شود. اگر زمین را رأس زاویه در نظر بگیریم، مشاهده می‌کنیم که زاویه میان ماه و خورشید به هنگام ماه نو صفر است، در یک چهارم نخست یا ربع اول به ۹۰ درجه می‌رسد، هنگام ماه کامل ۱۸۰ درجه و در یک چهارم سوم ۲۷۰ درجه است.

برچسب ها: نجوم ، پدیده نجومی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار