عبدالعلی رحیمی مظفری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت توافق با ترکمنستان برای واردات گاز از این کشور پیش از آغاز فصل زمستان تاکید کرد و گفت: دولت و وزارت نفت جدید باید تمام تلاش خود را برای به سرانجام رساندن این توافق کند تا علاوه‌بر تامین گاز زمستانی، موقعیت ایران در موضوع هاب انرژی منطقه حفظ شود، چراکه درصورت حفظ این موقعیت می‌توانیم از یک طرف خریدار و از طرفی دیگر فروشنده گاز باشیم، درواقع در این شرایط یک کشور برای صادرات گاز خود به ما نیاز دارد و کشور دیگری برای خرید این گاز.
کد خبر: ۱۰۱۱۲۳۲
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۱ 23 November 2021

تابناک فارس به نقل از خانه ملت: عبدالعلی رحیمی مظفری با اشاره به ضرورت توافق با ترکمنستان برای واردات گاز از این کشور پیش از آغاز فصل زمستان تاکید کرد و گفت: دولت و وزارت نفت جدید باید تمام تلاش خود را برای به سرانجام رساندن این توافق کند تا علاوه‌بر تامین گاز زمستانی، موقعیت ایران در موضوع هاب انرژی منطقه حفظ شود، چراکه درصورت حفظ این موقعیت می‌توانیم از یک طرف خریدار و از طرفی دیگر فروشنده گاز باشیم، درواقع در این شرایط یک کشور برای صادرات گاز خود به ما نیاز دارد و کشور دیگری برای خرید این گاز.

نماینده مردم سروستان و کوار و خرامه در مجلس شورای اسلامی با تاکید مجدد بر حفظ استراتژیک و جایگاه ایران در مسئله هاب انرژی منطقه، افزود: اگر در شرایط فعلی گاز ترکمنستان به شمال کشور نرسد، خاموشی نیروگاه‌ها و به دنبال آن خاموشی برق خانگی، صنایع تولیدی کوچک و بزرگ و... اتفاق خواهد افتاد، بنابراین فعلا راه عبور از مشکل با توجه به محدود بودن تولید گاز در کشور، واردات گاز از ترکمنستان است.

رحیمی مظفری سرمای زود هنگام در سراسر کشور را در فصل پاییز زنگ خطری برای مسئولان جهت تامین سوخت زمستانی دانست و از فرصت کم مسئولان برای مذاکره با ترکمنستان خبر داد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: همچنین عدم ذخیره مناسب سوخت‌های مایع و فروش فرآورده به صورت پیش فروش، سبب شده شرکت پخش فرآورده‌های نفتی مجبور باشد علاوه‌بر تامین سوخت داخلی، سوخت را برای جایگزین گاز ذخیره کند و حتی بخشی از بدهی‌های ایران را -که ناشی از فروش فرآورده به قیمت ارزان است- پرداخت کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با این وجود اگر صرفه‌جویی ازسوی مردم انجام نشود با بحران رو به رو خواهیم شد البته نباید به مردم فشار آورد بلکه تنها کافی است مصارف غیرضرور کاهش پیدا کنند، درواقع این مردم هستند که همیشه در بحران‌ها به کمک دولتمردان آمده‌اند و مانع از بروز مشکلات بیشتر شده‌اند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار