دکتر فریبا مرادی خاطرنشان کرد: ۹۵ درصد موارد مبتلای جدید به HIV جزو افراد آسیب پذیر جامعه هستند و به همین دلیل، دانشگاه علوم پزشکی به تنهایی قادر به رفع این مشکل نیست و در زمینه شناسایی افراد آسیب پذیر نهادهای دیگر نیز باید به مجموعه دانشگاه کمک کنند.
کد خبر: ۱۰۱۳۰۹۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷ 01 December 2021

تابناک فارس به نقل از ایسنا: دکتر فریبا مرادی چهارشنبه ۱۰ آذر به مناسبت روز جهانی ایدز، به خبرنگاران گفت: بی اطلاعی درصد قابل توجهی از موارد مبتلا به عفونت «اچ ای وی» و بیماری ایدز، از چالش های اصلی مراقبت این بیماری است.

این کارشناس پیشگیری از بیماری‌ها، افزود: اول دسامبر هر سال به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شده است و شعار امسال با عنوان «اجازه نمی دهیم کرونا، برنامه مراقبت HIV را تحت تاثیر قرار دهد» اعلام شده است.

او با بیان اینکه انتخاب این شعار به این دلیل است که در دو سال اخیر به دلیل پاندمی کووید ۱۹، کاهش قابل توجهی در شاخص های نظام سلامت ایجاد شده که تشخیص و شناسایی موارد مبتلا به HIV نیز، نحت تاثیر بوده اند، افزود: بنابراین برای اطلاع رسانی مناسب و تشویق مردم برای انجام تست و بهبود شاخص بیماران این شعار تعیین شده است.

مرادی اضافه کرد: عفونت HIV به دلیل میزان کشندگی بالا و هزینه‌ مراقبتی فراوان، ایجاد مشکلات اجتماعی و هدف قرار دادن جمعیت جوان جامعه، از چالش های مهم حوزه سلامت محسوب می شود.

او مهمترین راه انتقال این بیماری را اعتیاد تزریقی از طریق سرنگ آلوده و مشترک معرفی کرد و گفت: به مرور زمان اقدامات موثری در راستای کاهش انتقال HIV از طریق اعتیاد تزریقی انجام شد و در حال حاضر، روش انتقال عفونت HIV تغییر پیدا کرده و انتقال از طریق روابط جنسی رو به افزایش است.

مرادی با اشاره به اینکه هدف نهایی سازمان جهانی بهداشت، کنترل اپیدمی ایدز تا سال ۲۰۳۰ میلادی اعلام شده است، توضبح داد: یکی از استراتژی های دستیابی به این هدف، استراتژی جامع ۹۰،۹۰،۹۰ است به این معنی که نزدیک به ۹۰ درصد از مبتلایان به عفونت HIV شناسایی شوند، ۹۰ درصد از موارد شناسایی شده تحت درمان ضدرتروویروس قرارگیرند و سطح ویروس ۹۰ درصد دریافت کننده های درمان ضد ویروسی کاهش یابد، به گونه ای که بار ویروسی، غیرقابل اندازه گیری شود.

او ادامه داد: در حال حاضر، چالش هایی همچون عدم اطلاع درصد قابل توجهی از موارد مبتلا از بیماری خود، عدم مراجعه درصد بالایی از افراد شناخته شده برای دریافت خدمات مراقبت و درمان مراجعه نمی کنند و عدم تکمیل درمان در افرادی که تحت درمان ضدرتروویرسی قرار گرفته اند، دستیابی به اهداف یادشده را با مشکل مواجه کرده اند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه، گروه های هدف انجام تست را افراد داوطلبان انجام تست، افراد تحت پوشش مراکز MMTو زندانیان و مادران باردار دانست و تاکید کرد: پیدا کردن فرد مبتلا به ایدز، موثرترین گام برای جلوگیری از افزایش بیماری است تا هم فرد مبتلا بتواند عمر طبیعی داشته باشد و هم قابلیت انتقال به دیگران را نداشته باشد.

افراد آسیب‌پذیر ۹۵ درصد موارد ابتلای جدید به ایدز

او خاطرنشان کرد: ۹۵ درصد موارد مبتلای جدید به HIV جزو افراد آسیب پذیر جامعه هستند و به همین دلیل، دانشگاه علوم پزشکی به تنهایی قادر به رفع این مشکل نیست و در زمینه شناسایی افراد آسیب پذیر نهادهای دیگر نیز باید به مجموعه دانشگاه کمک کنند.

مرادی گفت: اگر بتوانیم به طور جدی این گروه‌ها را ارزیابی کنیم، درصد بیماریابی‌ افزایش می‌یابد، بنابراین شبکه های بهداشت و درمان همزمان با فعالیت های اجرایی از ظرفیت دیگر دستگاه ها، نهادهای مردمی و خیریه ها استفاده کنند و ضمن اطلاع رسانی، اجرای برنامه های آموزشی، مشاوره و تست رایگان برای داوطلبان و گروه های پُرخطر، با معرفی مراکز ارائه خدمات مشاوره در راستای کمپین «من هم آزمایش HIV می دهم» در راستای کاهش اَنگ و دسترسی به خدمات تشخیصی گام بردارند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار