سردار رهام‌بخش حبیبی: در زمینه معتادان متجاهر رتبه ۶ کشور را داریم و از یک دی ماه طرح ساماندهی شروع شده است اما هم فضا کم داریم و هم پشتیبانی از مراکز موجود در این زمینه کم است.
کد خبر: ۱۰۲۴۵۸۸
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۸ 25 January 2022

تابناک فارس به نقل از ایسنا: سردار رهام‌بخش حبیبی سه‌شنبه ۵ بهمن در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس، با بیان اینکه مواد مخدر ریشه اکثر تخلفات و جرائم جامعه است، اظهار کرد: اگر کار علمی انجام نشود آسیب همیشه به قوت خود باقی می‌ماند.

او گفت: در زمینه معتادان متجاهر رتبه ۶ کشور را داریم و از یک دی ماه طرح ساماندهی شروع شده است اما هم فضا کم داریم و هم پشتیبانی از مراکز موجود در این زمینه کم است.

فرمانده انتظامی فارس با اشاره به جمع‌آوری ۱۴۴۷ متعاد از طی دی‌ماه امسال، افزود: ۱۱۸۴ نفر از این افراد تحویل مراکز برای غربالگری شده‌اند اما برای ۲۶۱ نفری که تعریف معتاد متجاهر برای آنان مصداق ندارند باید تصمیم‌گیری شود.

حبیبی با بیان اینکه کار بسیار بزرگی درباره آموزش همگانی و فرهنگ‌سازی باید انجام شود، عنوان کرد: باید از طریق صداوسیما و فضای مجازی به مردم آگاهی داده شود.

او با اشاره به نیازمندی‌های فارس برای ایجاد و تجهیز ایستگاه‌های بازرسی، گفت: در محور لار جهرم شیراز، محور جم فیروزآباد، محور قطرویه، در محور داراب و در محور رستم نیاز است که ایستگاه بازرسی با تجهیزات ایجاد شود.

فرمانده انتظامی فارس با اشاره به سابقه جرم در معتادان متجاهر گفت: ۲۲۰ نفر از افراد جمع‌آوری شده سابقه سرقت از یک تا یازده مرحله دارند بنابراین این طرح فقط جمع‌آوری معتاد نیست بلکه کمک به کاهش سرقت نیز است.

مدیرکل زندان‌های فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه مطالبه ما ایجاد اردوگاه ماده ۴۲ است که از سال ۸۸ مرتب پیگیری شده اما به نتیجه نرسیده است، گفت: فضایی در مجاورت اردوگاه فعلی داریم که فضای مناسبی است که امکان توسعه اردوگاه فعلی و مهارت‌آموزی و ایجاد اشتغال را فراهم می‌کند.

اسحاق ابراهیمی، با بیان اینکه ۴۵ درصد از زندانیان مرتبط با مواد مخدر هستند، افزود: ضرورت دارد که زندانیان مواد مخدر را تفکیک کنیم اما در شرایط کنونی این امکان وجود ندارد، در اردوگاه فعلی هم فضا نداریم و اگر برنامه‌ریزی نشود خروجی زندانیان ما بدتر از زمانی است که وارد زندان شدند.

توجه نکردن به پیشگیری منجر به ایجاد معضل معتاد متجاهر می‌شود

معاون اجتماعی سپاه فجر فارس نیز با بیان اینکه جدیت برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در دولت سیزدهم قابل تقدیر است، گفت: آنچه که سبب شده در حوزه مقابله با اعتیاد موفق نباشیم این است که اعتیاد فراگیر شده اما کارهای ما فراگیر نیست.

سرهنگ محمدجعفر دوستدار با بیان اینکه استمرار و کار عالمانه و علمی از دیگر فاکتورهای موفقیت در مبارزه با مواد مخدر است، گفت: مستمر و عالمانه نبودن فعالیت‌ها و اقدامات سبب شده در این زمینه نتیجه مطلوبی نگیریم.

دوستدار با بیان اینکه توجه نکرده به پیشگیری و درمان سبب ایجاد معضل معتاد متجاهر شده است، افزود: در امر پیشگیری دستگاه‌ها برنامه ندارند و در این زمینه نظارت هوشمند نیاز است اکنون کمپ ماده ۱۵ داریم اما آماری از معتادان نیست چون نظارت هوشمند ندارد.

معاون اجتماعی سپاه فجر فارس با اشاره به راه‌اندازی جمعیت احرار در مبارزه با اعتیاد گفت: با راه‌اندازی این جمعیت، مبارزه با اعتیاد را مردمی کردیم که هزینه دولتی نیز نیاز ندارد. کار محله به محله کار شروع شده اما دستگاه‌ها توان پشتیبانی ندارند و تقاضا داریم از این حرکت‌های مردمی پشتیبانی شود.

دوستدار با بیان اینکه با وجود همه کشفیات هیچ خللی در خرده فروشی مواد مخدر در محلات شیراز ایجاد نشده است، تصریح کرد: اصلاحیه قانون برای مبارزه با مواد مخدر و برخورد با خرده‌فروشان مواد مخدر موضوع مهمی است که باید انجام شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار