ایمانیه :صادرات کالا از گمرک فارس را ضروری دانست و گفت: کالاهای متعلق به فارس باید جزء لیست صادرات فارس قرار گیرد و از گمرک فارس صادر شود.
کد خبر: ۱۰۴۰۴۰۵
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۰ 20 April 2022

تابناک فارس  به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، محمدهادی ایمانیه در جلسه شورای سرمایه‌گذاری استان ایجاد شهرک بازیافت و شهرک دارو را از نیازهای ضروری عنوان کرد و اظهار داشت: احداث این دو شهرک بسیار می‌تواند مثمرثمر واقع شود.

وی با اعلام راهکارها و ضرورت‌هایی بر توسعه و حمایت از سرمایه‌گذاری در استان تاکید کرد و تنظیم آیین‌نامه تسهیلات ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان که برگرفته از ابلاغ تهران است را ضروری دانست و گفت: امضای هرچه سریع‌تر تفاهم‌نامه با دانشگاه‌ها و قرارگرفتن همه شهرک‌های صنعتی در یک نرم‌افزار الکترونیک نیز مهم است.

استاندار فارس به مدیریت در اشتغال و به‌کارگیری نیروها تاکید کرد و افزود: در قرارگاه اشتغال یکی از بزرگ‌ترین ظرفیت‌ها، رعایت نظم و اعلام به‌موقع اقدامات انجام شده است.

وی ایجاد مناطق مسکونی در کنار شهرک‌های صنعتی را نیز مهم خواند و اظهار داشت: در برخی موارد مشاهده می‌شود که برخی کارگران و کارمندان از شهر صدرا برای کار به شهرک صنعتی می‌آیند، در حالی که اگر از محل ساخت پروژه مسکن ملی، بتوان در کنار شهرک‌های صنعتی زمینی را اختصاص داد و اقدام به ساخت مسکن کرد هم از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری خواهد شد و هم کاهش ترافیک را شاهد خواهیم بود‌؛ لذا این مورد باید به صورت جدی پیگیری شود.

ایمانیه افزود: این اتفاق نه تنها در شیراز بلکه در برخی شهرستان‌ها که تعداد کارگاه‌هایشان زیاد است نیز می‌تواند رخ دهد.

وی صادرات کالا از گمرک فارس را ضروری دانست و گفت: کالاهای متعلق به فارس باید جزء لیست صادرات فارس قرار گیرد و از گمرک فارس صادر شود.

ایمانیه در ادامه بر انتقال دفتر کارخانه‌ها و شرکت‌های فعال در استان فارس از تهران به شیراز یا سایر شهرها تاکید کرد و گفت: برای شرکت‌ها و کارخانه‌هایی که دفتر خود را از تهران به فارس منتقل نکنند و همچنین بانک‌هایی که در ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی کوتاهی می‌کنند، تدابیر سخت گیرانه‌ای باید در نظر گرفته شود.

وی در ادامه به برنامه انتقال شهرک‌های صنعتی اشاره کرد و افزود: با مشخص کردن یک بازه زمانی مشخص باید نسبت به انتقال کارخانه‌ها اقدام کرد.

ارتقای تکنولوژی در واحدهای صنعتی، حضور پررنگ در پنجره واحد و طراحی برند فارس از دیگر موارد مطرح شده توسط استاندار فارس در این جلسه بود که در این باره گفت: طراحی و اعطای برند اختصاصی فارس کار جالبی است به این صورت که به همه صنایع فارس در صورت داشتن کیفیت این برند اعطا شده و در قبال آن، امتیازاتی به آن‌ها داده شود.

وی گفت: برگزاری نمایشگاه محصولات شهرک صنعتی جهت ارائه و نمایش محصولات استان نیز بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند عاملی برای جذب سرمایه‌گذار و خرید محصولات باشد، همچنین ارسال محصولات به کشور قطر به منظور برگزاری جام جهانی می‌تواند بسیار موثر واقع شود.

 

تعیین تکلیف 120 قرارداد راکد در شهرک‌های صنعتی فارس

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز در این جلسه از انعقاد 12 قرارداد عمرانی جهت تکمیل زیرساخت‌ها مورد نیاز واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به مبلغ افزون بر 100میلیارد ریال در 2 ماه گذشته خبر داد و گفت: 8 پروژه عمرانی به مبلغ 40میلیارد ریال نیز به یهره‌برداری رسیده است.

وی در ادامه از تعیین تکلیف تعداد 120 پرونده از قراردادهای راکد و غیرفعال خبر داد و گفت: از این تعداد 60 قرارداد به میزان 20 هکتار منجر به فسخ قطعی و 13هکتار زمین نیز خلع ید شده است.

هاشمی تامین آب را مهمترین اولویت زیرساختی در شهرک های صنعتی اعلام کرد و گفت: در این زمینه با برگزاری جلسه با مدیرعامل آبفای شیراز در خصوص تسریع در اجرای قرارداد تامین 40 لیتر بر ثانیه آب برای شهرک صنعتی بزرگ شیراز و درخواست استفاده از حداقل 100 لیتر بر ثانیه پساب تصفیه خانه شیراز جهت مصارف غیر شرب شهرک صنعتی بزرگ شیراز و سروستان انجام شده است.

وی همچنین از اجرای طرح فعال سازی ظرفیت تولید در واحدهای صنعتی خبر داد و گفت: این طرح در فازهای مختلف و بر اساس برنامه زمانی اجرا می‌شود که در مرحله نخست آن، افزایش ظرفیت واحدهای فعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان که با ظرفیت کمتر از 50 درصد فعالیت می‌کنند در برنامه قرار دارد.

با بیان اینکه برنامه‌های امسال این شرکت برمبنای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فراهم کردن بسترهای لازم برای تولید محصولات دانش‌بنیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان تدوین و برخی از آنها وارد مرحله اجرایی شده است گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در شهرک‌های صنعتی برای تحقق تولید دانش‌بنیان، تسهیل در امور واحدهای صنعتی دانش‌بنیان و ارائه امکانات و مشوق‌ها به این مجموعه‌ها در اولویت قراردارد.

سید مصطفی هاشمی احداث واحدهای کارگاهی جهت استقرار واحدهای صنعتی با اولویت واحدهای دانش بنیان را ضروری دانست و گفت: در این زمینه نیز طرح‌هایی درحال انجام است.

هاشمی اعطای تخفیفات به اقساط باقی مانده ویژه واحدهای دانش‌بنیان بعد از اخذ گواهی پایان کار و پروانه بهره‌برداری را از مشوق‌های در نظر گرفته برای امسال بیان کرد و گفت: تعریف پروژه عارضه یابی و بهبود شرکت‌های دانش‌بنیان و ارائه خدمات مشاوره به شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت توسعه کسب و کار نیز اجرایی می‌شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار