حال با گذشت حدود 8 ماه از سفر وزیر میراث فرهنگی خبرها حاکی از بهره‌برداری از فاز نخست این پروژه 14 ساله است که می‌تواند نویدبخش خبرهای خوبی برای گردشگری استان فارس باشد.
کد خبر: ۱۰۴۱۷۲۰
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۸ 27 April 2022

تابناک فارس به نقل از تسنیم: صحنه بالا رفتن عده‌ای از مردم و مسافران نوروزی از نرده‌های آرامگاه حافظ، ویدئوی کوتاهی است که در نوروز بارها و بارها منتشر و دیده شد اما در آن زمان هیچ یک از مسئولان نه تنها نسبت به این موضوع واکنش بلکه حتی پاسخی نیز به پیگیری رسانه‌ها ندادند.

در مراسم معارفه مدیرکل میراث فرهنگی فارس موید محسن‌نژاد ضمن بیان شلوغی سفرها در نوروز به این موضوع نیز گریزی زد و دلیل این اتفاق را علاقه‌مندی مردم به حافظ و جمعیت زیاد درون آرامگاه هنگام سال تحویل اعلام کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس راهکار رفع این مشکل را افتتاح باغ موزه مشاهیر دانست که همین امسال فاز یک آن به بهره‌برداری می‌رسد و می‌توان بخشی از فضای موجود آن را به آرامگاه حافظ اختصاص داد تا در چنین مواردی کمتر مشکل ایجاد شود.

وی همچنین از واگذاری باغ موزه مشاهیر و موزه منطقه‌ای به سرمایه‌گذار خبر داد که به دلیل ایجاد برخی از مشکلات کار طولانی شده ولی سرمایه‌گذار قول داده تا پایان 1401 به بهره‌برداری برسد.

اما این پروژه که از آن به عنوان مهم‌ترین ارزشمندترین پروژه فرهنگی جنوب کشور یاد می‌شود، در سال 87 در کنار آرامگاه حافظ کلنگ‌زنی شد، به تایید مسئولان وقت و کنونی این پروژه می‌تواند نقش بسیار مهمی در توسعه گردشگری جنوب ایران داشته باشد.

باغ موزه مشاهیر فارس در فضایی به مساحت 18 هزار مترمربع دارای 4 باغ نارنجستان است که در یک محوطه باز پیش‌بینی حضور هزار نفر جمعیت را در خود دارد. این پروژه از سال 96 به بخش خصوصی واگذار شد و بنا بوده که 3 ساله ساخته شود اما امروز این پروژه 14 ساله شده است.

این باغ موزه فضایی بزرگ در شمال آرامگاه حافظ است که به معرفی 48 نفر از بزرگان ادب ایران و جهان می‌پردازد. هدف اصلی این پروژه بزرگ و ملی ساماندهی محوطه پیرامونی آرامگاه حافظ بوده است.

سید عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در سفری که 22 مهرماه 1400 به همراه هیئت دولت به استان فارس داشت این پروژه را مکمل آرامگاه حافظ دانست که به دلیل هارمونی محیط پروژه باغ‌موزه مشاهیر، باید با محیط حافظیه یکی باشد.

 

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری تسهیلات مورد نیاز برای این پروژه را حدود 50 میلیارد دانست و قول داد که یک‌ساله پروژه به اتمام برسد. به گفته ضرغامی هدف سرعت در انجام پروژه‌ها است و به همین منظور تلاش می‌شود تا اعتبار زودتر برای انجام کار تامین شود.

حال با گذشت حدود 8 ماه از سفر وزیر میراث فرهنگی خبرها حاکی از بهره‌برداری از فاز نخست این پروژه 14 ساله است که می‌تواند نویدبخش خبرهای خوبی برای گردشگری استان فارس باشد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار