شاید هفته آخرسرنوشت دو تیم سقوط کنند ازبین تیم های نفت مسجد سلیمان، فجرسپاسی و شهر خودرو مشهد مشخص شود ضمن اینکه تیم شهرخودرو هم دو بازی سخت با تیم های پرسپولیس تهران و فولاد خوزستان دارند به نظر می رسد یکی از گزینه های سقوط به لیگ دسته یک باشند.
کد خبر: ۱۰۴۶۲۱۸
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۷ 22 May 2022

تابناک فارس به نقل از ایرنا: در هفته آخر تیم فجر هشتم خرداد در شیراز به مصاف تیم پرسپولیس تهران که برای کسب مقام دوم تلاش می کند، می رود و در همین روز هم تیم نفت مسجد سلیمان هم با استقلال تهران دیدار می کند که این تیم که قهرمانیش مسجل شده اما آنها به دنبال حفظ رکورد نباختن هستند.

شاید هفته آخر سرنوشت ساز شود

شاید هفته آخرسرنوشت دو تیم سقوط کنند ازبین تیم های نفت مسجد سلیمان، فجرسپاسی و شهر خودرو مشهد مشخص شود ضمن اینکه تیم شهرخودرو هم دو بازی سخت با تیم های پرسپولیس تهران و فولاد خوزستان دارند به نظر می رسد یکی از گزینه های سقوط به لیگ دسته یک باشند.

۲۸ تیر ماه ۱۴۰۰ بود که تیم فجر شهید سپاسی شیراز با شکست تیم گل ریحان البرز در مسابقات فوتبال دسته یک پس از هشت سال به سر مربیگری علی اصغر کلانتری جواز صعود به لیگ برتر را کسب و موجی از شادی در دل هواداران فوتبال در فارس به راه انداخت، کلانتری یک بار دیگر موفق شده بود تیم فجر را به لیگ برتر بیاورد.

اما اینکه چرا فجریها در آستانه سقوط قرار گرفته اند، مسئولان باشگاه باید پاسخگوی ناکامی های این تیم باشند.اکنون جناب خان شخصیت عروسکی برنامه تلویزیونی خندوانه هم خواستار حمایت از تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز که در خطر سقوط به دسته یک قرارگرفته،شد هرچند بارها مسئولان استان فارس از این تیم حمایت کرده اند.

قانون عدم کمک های دولتی به تیم های حرفه ای

به موجب تبصره بند «ب» ماده ۱۳ قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال ۱۳۸۸ پرداخت هرگونه وجهی از محل بودجه کل کشور به هر شکل به ورزش حرفه‌ای ممنوع شده است و از همه مهمتر در قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی مصوب سال ۱۳۹۴، مفاد تبصره مذکورعینا و با شدت بیشتری مورد تنفیذ قرار گرفته است.

مصوبه شورای شهر شیراز

اما با این وجود پس ازاینکه تیم فجر سپاسی به لیگ برتر صعود کرد ضمن اینکه مسئولان استان حمایت کردند، شورای شهر شیراز با طرح دوفوریتی ، شهرداری شیراز مکلف شد مبلغ ۲۰ میلیارد ریال از محل شیوه نامه کمکهای بلاعوض به تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز مساعدت نماید.
همچنین مقرر شد به ازاء هر برد در خانه مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال و بابت هر برد خارج از خانه مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال پاداش در نظر گرفته شود و در صورت حضور در جمع شش تیم نخست نیم فصل اول مبلغ ۳۰ میلیارد ریال و در صورت حضور در جمع شش تیم نخست نیم فصل دوم مبلغ ۵۰ میلیارد ریال پاداش در نظر گرفته شود.

حال اینکه چقدر از این مصوبات پرداخت شده است شورای شهر و باشگاه فجر سپاسی باید پاسخگو باشند.


تیم فجرشخصیت لیگ برتری را نداشت

به اعتقاد کارشناسان ورزش ، ساختار تیمی که پس از سال ها به لیگ برتر صعود کرده باید طوری بسته می شد که حداقل در نیمه میانی جدول برای سال نخست قرار می گرفت، نه اینکه بخواهد برای بقا در لیگ برتر به مصاف حریفان خود آن هم در بازیهای آخر فصل برود و کار را به اما و اگر بکشد.

بهرحال براساس بضاعتی که باشگاه فجر داشته است آنها اعلام کردند بازیکنان مورد نیاز را گرفته اند اما نتوانستند نتایج لازم را بگیرند هر چند علی اصغر کلانتری سر مربی سابق فجر که این تیم را پس از هشت سال به لیگ برتر اورد بارها اعلام کرده است که بازیکنانی که در خواست داده است توسط باشگاه جذب نشده اند.

تیمی که در لیگ برتر دوره بیست یکم و تا پایان هفته بیست و هشتم تنها ۲ بُرد داشته هنوز نتوانسته است در داخل خانه حتی به یک بُرد دست یابد،هر چند زمین نامناسب ورزشگاه حافظیه بارها مورد انتقاد مربیان لیگ برتر قرار گرفته و عاملی بر عدم نتیجه نگرفتن فجریها می دانند که این امر تنها ملاک نیست.

پایان کار سرمربی، فرصت سوزی با انتخاب دستیار

صاحب نظران فوتبال معتقدند : در حالی که حق هر باشگاهی است که بخواهد به دلیل نتیجه نگرفتن تیم دست به تغییر در کادر فنی بزند اما باید سرمربی را انتخاب کنند که از مربی قبلی چندین برابر سابقه درخشان داشته باشد نه اینکه دستیار او را جایگزین کنند که هیچ سابقه ای به عنوان نفر اول کادر فنی نداشته است که این کار هم اشتباه بوده است زیرا قبل از کنار گذاشتن سر مربی باید ابتدا جایگزین بهتری را انتخاب می کردند بعد دست به تغییرمی زند که این اتفاق نیفاده است.

هجدهم اسفند ماه ۱۴۰۰، مدیرعامل باشگاه فجر شهید سپاسی شیراز به خبرنگار ایرنا اعلام کرد: به دنبال کسب نتایج ضعیف با علی اصغر کلانتری سرمربی تیم قطع همکاری کردیم.

عبدالرسول فلاح افزود: طی جلسه ای که با هیات مدیره داشتیم پس از بررسی با توجه نتایج ضعیف کسب شده با علی اصغر کلانتری سرمربی باشگاه قطع همکاری کردیم.

وی اضافه کرد: مسئولیت فنی تیم فجر در ادامه مسابقات لیگ برتر به مهرزاد معدنچی دستیار سرمربی سابق و کاپیتان اسبق این تیم سپرده شد.

پس از پایان کار کلانتری، فجریها با مهرزاد معدنچی در حالی که با تیم شهرخودرو در یک دیدار خانگی بازی داشتند به مصاف این تیم قعرجدولی رفتند که این امر موجب شکست تیم فجر شد و فرصت طلایی را ازدست دادند تا شوک حاصله به تیم جواب ندهد.

اما این پایان کار نبود و بازهم فجریها به معدنچی فرصت دادند تا یک بازی دیگر به عنوان نفر اول روی نیمکت تیم فجر بنشیند اما این تیم ۲۶ اسفند ماه ۱۴۰۰ برابر تیم فولاد در اهواز قرار گرفت و یک بر صفر شکست خورد تا دست اندرکاران باشگاه با مجتبی سر آسیایی کمک مربی تیم گل گهر سیرجان که گفته می شود از مدت ها قبل گزینه مورد نظرفجربوده ،وارد مذکره شده و او را به خدمت گرفتند.


وداع با حافظیه

فجریها پس از به خدمت گرفتن سرمربی جدید تصمیم گرفتند بازی هفته بیست و چهارم را به جای ورزشگاه حافظیه در ورزشگاه امام رضا ( ع ) مشهد به مصاف تیم الومینیوم اراک بروند که این بازی هم بدون گل مساوی شد تا تغییر ورزشگاه و سرمربی تیم جواب ندهد و دوباره آنها به ورزشگاه حافظیه باز گشتند.

اما فجریها پس از بازگشت به ورزشگاه حافظیه به مصاف تیم نفت مسجد سلیمان رفتند که این بازی هم حاصلی به غیر از مساوی که به نفع حریف شد، نداشت و آنها نتوانستند به نخستین پیروزی خود در بازی خانگی دست یابند چرا که این تیم ابزار لیگ برتری را در اختیارنداشت.

در حالی که سرآسیایی سرمربی تیم فجر پنچ هفته است سکان هدایت این تیم را برعهده گرفته اما هنوز این شوک جواب نداده وآنها در یک اقدام عجیب تر یک مربی دیگر را به کادر فنی اضافه کردند و در هفته بیست وهشتم مقابل ذوب آهن در ورزشگاه حافظیه یک بر صفر باختند تا امیدهای این تیم برای بقا کمرنگ تر شود.

برخی فشارها موجب شد سرمربی تیم فجرشوم

اما مجتبی سراسیایی سرمربی تیم فجر پس از شکست خانگی مقابل ذوب آهن اصفهان که بیست ونهم اردیبهشت ماه برگزارشد در کنفرانس خبری گفت: با وجود علاقه و افتخاری که به تیم فجر شهید سپاسی شیراز دارم اما برخی از فشارها موجب شد که مسئولیت کادر فنی تیم را قبول کنم ودر مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفتم.

وی گفت: مدیران باشگاه ودیگرمربیانی که در این تیم حضور داشتند باید پاسخگوی پرسش های مردم و رسانه ها باشند زیرا این تیم بیمار بودو نتوانست پس از ۲۳ هفته به بُرد برسد.

هم اینک در جدول رده بندی تیم استقلال تهران با ۶۴ امتیاز قهرمان زود هنگام لیگ شده است و تیم های سپاهان اصفهان و پرسپولیس هم برای نایب قهرمانی می جنگند.

در رقابت های فوتبال لیگ برتر ۱۶ تیم شرکت دارند و پس از انجام ۳۰ بازی دو تیم انتهای جدول راهی مسابقات دسته یک می شوند.

برچسب ها: فجر سپاسی ، لیگ برتر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار