مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز از پیش بینی تولید 110 تن صمغ آنغوزه در این شهرستان خبر داد و گفت: این صمغ علاوه بر مصارف داخلی به کشور‌های جمله هندوستان، پاکستان و حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.
کد خبر: ۱۰۵۳۲۳۸
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۰ 28 June 2022

تابناک فارس به نقل از ایانا: علیرضا بصیری تصریح کرد: برداشت آنغوزه از نیمه اول خردادماه در این شهرستان آغاز شده ‌است و تا اواخر شهریورماه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه شهرستان نی ریز با سطح یک صدهزار هکتاری آنغوزه در عرصه‌های منابع طبیعی از دیرباز قطب تولید آنغوزه تلخ کشور و رویشگاه این گیاه به صورت خودرو بوده است، اظهارکرد: افزون بر یک‌هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی در این شهرستان به کشت آنغوزه دیم اختصاص یافته که نزدیک به 100 هکتار آن مثمر است.

او افزود: هر غده آنغوزه در طول برداشت به‌طور متوسط ۱۸ مرتبه به‌صورت عرضی برش می‌خورد و در مجموع هشتاد تا صدوپنجاه گرم شیرابه از آن به‌دست می‌آید.

این مقام مسئول تصریح‌کرد: دوره باردهی این گیاه هر 6 تا 7 سال یک بار بوده، از این رو برای افزایش بهره‎وری و کاهش هزینه‌ها، می توان اقدام به کاشت نشاء آنغوزه کرد که با این روش دوره باردهی دو سال کاهش می‌یابد و سودآوری بیشتری را به‌دنبال دارد.

بصیری اظهار کرد: این گونه نادر گیاهی بوته‌ای بزرگ، علفی و چند ساله است که ساقه نسبتاً محکم و ضخیم با سطحی خشن دارد؛ ارتفاع آن گاهی به ۲.۵ متر و طول برگ‌های بزرگ و ضخیم آن تا ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد؛ رویشگاه آن منحصرا ایران، افغانستان، تاجیکستان، قزاقستان و ازبکستان است؛ شیرابه آن مصارف دارویی، صنعتی و خانگی دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز گفت: گل‌های این گیاه زرد رنگ و به صورت گل آذین چتری در انتهای ساقه قرار می‌گیرند؛ رنگ میوه‌ها قهوه‌ای تیره است، از ریشه یا قاعده ساقه این گیاه بر اثر تیغ زدن ماده‌ای به نام "اولئوگم رزین" به دست می‌آید که به "آنغوزه" مشهور و شیرابه آن به عنوان ماده‌ای خلط آور، ضدنفخ و اسپاسم روده‌ای مورد توجه بوده است.

برچسب ها: تولید ، صمغ انغوزه ، نی ریز
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار