گروه B جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با حضور ایران، انگلیس، آمریکا و ولز تبدیل به آوردگاهی سیاسی شده است.
کد خبر: ۱۰۷۸۱۴۱
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۹ 20 November 2022

فوتبال هیچ گاه از سیاست جدا نبوده است. وقتی که روسیه به اوکراین حمله کرد فیفا تیم ملی فوتبال روسیه را تحریم کرد. پس از آن تیم ملی بلاروس به دلیل حمایت آلکساندر لوکاشنکو از ولادیمیر پوتین در جنگ با اوکراین تحریم شد و یوفا تیم ملی این کشور را از برگزاری مسابقات بین‌المللی خانگی منع کرد و بازی‌های خانگی تیم‌های ملی و باشگاهی بلاروس باید بدون تماشاگر و در زمین بی‌طرف انجام شود.

البته روسیه فقط در فوتبال تحریم نشده و در سایر رشته‌های ورزشی هم تحریم شده که این امر نشان از آن دارد که ورزش جدای از سیاست نیست.

تحریم تیم‌های ملی فوتبال توسط فیفا تازگی ندارد. تیم ملی یوگسلاوی ۱۰ روز مانده به یورو ۹۲ از این مسابقات حذف شد و علت این حذف جنگ در یوگسلاوی بر سر استقلال کرواسی و اسلوونی و پس از آن جنگ با بوسنی و هرزگوین بود که روز‌های خونینی را در بالکان رقم زد.

گروه B جام جهانی ۲۰۲۲ قطر سیاسی‌ترین گروه این رقابت‌هاست. گروهی که در آن ایران با آمریکا، انگلیس و ولز همگروه است.

روابط ایران و آمریکا از پرچالش‌ترین روابطی است که دو کشور در سطوح دو جانبه و بین المللی می‌توانند با یکدیگر داشته باشند. چالش‌هایی که حتی با برگزاری مسابقات ورزشی بین دو کشور کاهش نمی‌یابد.

از دیدار ایران و آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه که به مسابقه قرن معروف شد تا مسابقاتی که تیم‌های ملی کشتی، والیبال و بسکتبال با یکدیگر انجام داده‌اند هیچ یک تاثیری در کاهش تنش بین دو متحد سابق نداشته است.

 

پهلوی دوم که روابط حسنه‌ای با ایالات متحده داشت توسعه کشور را در ذیل روابط با یانکی‌ها می‌دید البته آمریکایی‌ها خدمت بزرگی به محمدرضا پهلوی با اجرای کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ کردند و دولت ملی دکتر محمد مصدق را سرنگون کردند تا تنها نخست وزیری که شاه را به رعایت قوانین مشروطه مبنی بر اینکه شاه باید سلطنت کند و نه حکومت را به زیر کشیدند تا با اجرایی نشدن قانون مشروطه بر حوزه نفوذ شاه افزوده شود و ملت ایران از از سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۷ به مدت ۲۵ سال تحت استبداد شاه قرار بگیرند.

محاکمه نخست وزیر قانونی و تبعید دکتر مصدق به قلعه احمدآباد تا پایان عمر، سرکوب هواداران دکتر مصدق، اعدام حسین فاطمی وزیر خارجه دولت مصدق، کشتار دانشجویان در روز ۱۶ آذر در دانشگاه تهران، قرارداد کنسرسیوم و بر باد رفتن دستاورد‌های ملی شدن صنعت نفت، همکاری‌های گسترده شاه با موساد و تاسیس ساواک، در تنگنا قرار گرفتن حوزوی‌ها و حادثه مدرسه فیضیه سال ۴۲ و تبعید امام خمینی (ره) و سایه سیاه استبداد شاه از نتایج کودتایی بود که انگلیس طرح آن را ریخت و آمریکا که خود را مهد دموکراسی در جهان می‌داند آن را اجرا کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا از هیچ خصومتی و خدعه‌ای علیه ایران فروگذار نبوده است. وضع تحریم‌های گوناگون، اقدام خصمانه علیه ایران مثل عملیات طبس، تجهیز صدام دیکتاتور معدوم عراق به انواع سلاح‌ها، برهم زدن توافق هسته‌ای و ترور سردار سلیمانی و یارانش تنها گوشه‌ای از اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران است.

انگلیس که طراح کودتای ۲۸ مرداد بود دل پری از دکتر مصدق داشت. مصدق که هم در دادگاه لاهه و هم در شورای امنیت انگلیس را شکست داده بود و با ملی کردن نفت دست روباره پیر از غارت منابع کشورمان را کوتاه کرده بود با دسیسه‌های انگلیسی‌ها در داخل کشور روبرو شد و در نهایت انگلیس با طرح ریزی کودتا توانست دولت مصدق را سرنگون کند.

دکتر مصدق پس از سرنگونی در دادگاه نظامی محاکمه شد و گناه خود را چنین بیان کرد: تنها گناه من و گناه بزرگ و بسیار بزرگ من این است که صنعت نفت ایران را ملی کردم و بساط استعمار و اعمال نفوذ سیاسی و اقتصادی عظیم‌ترین امپراتوری جهان را از این مملکت برچیدم، من به نهضتی که ملت ایران برپا کرده بود و به احساساتی که این ملت از خود ابراز نمود اتکا کردم و در همه جا دولت انگلیس را مغلوب نمودم، من انگلیس را از ایران اخراج کردم.

 

سالنامه سازمان اطلاعات انگلیس در سال ۱۹۹۵ درباره مصدق نوشت خسارتی که او به انگلستان وارد کرد از خسارتی که هیتلر در جنگ دوم جهانی به انگلستان وارد کرد بیشتر بود، معترف هستیم که انگلستان در برابر مصدق شکستی بی‌سابقه را متحمل شد.

این شکست بی سابقه انگلیس در برابر ایران باعث شد تا شاه تاج و تخت خود را مدیون روباه پیر ببیند و در برابر آن‌ها کرنش کند. حتی زمانی که بحرین را از خاک ایران جدا کردند محمدرضا پهلوی هیچ مخالفتی با آن نکرد.

پس از انقلاب هم انگلیس از دادن تانک‌های چیفتن که پولش را هم گرفته بود خودداری کرد و تمام دشمنان ایران از جمله صدام و عربستان سعودی را به انواع سلاح‌ها مجهز کرد و پس از از بین رفتن توافق برجام علی‌رغم وعده‌هایی که داده بود اینستکس را هم اجرایی نکرد.

لانه کردن رسانه‌های ضد ایرانی در لندن که وظیفه رسانه‌ای خود را کنار گذاشته‌اند و تبدیل به عامل خشونت و ترور در ایران شدند از جمله شگرد‌های قدیمی روباه پیر علیه ایران است. شگردی که در کودتای ۲۸ مرداد با رادیو بی بی سی علیه ایران انجام داده بود و با آن کودتا را با موفقیت به پایان رسانده بود.

آمریکا و انگلیس که به داشتن روابط خاص در دنیا معروف هستند در گذشته اختلافاتی با یکدیگر داشته‌اند. تاکنون درباره همکاری ایالات متحده و انگلستان در کودتای ۲۸ مرداد و سرنگونی دولت دکتر مصدق مطالب زیادی نگاشته شده است، اما به رقابت این دو کشور در زمینه نفت ایران کمتر پرداخته می‌شود. باید دانست همکاری و رقابت آمریکا و انگلیس در این زمینه، دو روی یک سکه بود که در نهایت با تقسیم منابع نفتی ایران به پایان رسید. این رقابت و همکاری بعد از جنگ جهانی دوم آغاز و طی دوران ملی شدن صنعت نفت ادامه پیدا کرد. آمریکایی‌ها با زیرکی و با اتکا به قدرت فزاینده سیاسی و اقتصادی توانستند شریک انگلیس در منابع نفتی ایران شوند.

بین انگلیس و آمریکا مشکلات دیگری مثل هجوم فقرا، سرمایه داران و خلافکاران از انگلیس به آمریکا دیده می‌شود. در زمانی که انقلاب صنعتی در حال وقوع بود بسیاری از انگلیسی‌هایی که نمی‌توانستند از هزینه‌های خود بربیایند به آمریکا مهاجرت کردند و مشکلات زیادی را در این سرزمین ایجاد کردند. به طور مثال گروه خلافکار پیکی بلایندرز در سریالی که با همین نام و بر اساس واقعیت ساخته شده پس از آنکه انگلیس را برای انجام اعمال خلافکارانه خود دیگر امن نمی‌بینند عده‌ای از اعضای خانواده‌شان را به نیویورک می‌فرستند تا در آنجا مستقر شوند تا به راحتی بتوانند به کسب درآمد از راه‌های غیرقانونی مبادرت کنند.

 

شاید اگر ولز در انتخابی جام جهانی به اوکراین می‌باخت و این تیم به جام جهانی ۲۰۲۲ صعود می‌کرد گروه B این مسابقات، سیاسی‌تر از حال می‌شد. اوکراین به دلیل نداشتن روابط سیاسی مطلوب با کشورمان و ادعا‌هایی که علیه کشورمان در ارسال تجهیزات نظامی به روسیه مطرح می‌کند به دنبال حذف تیم ملی کشورمان از جام جهانی بود. اتحادیه فوتبال اوکراین از فیفا خواسته بود تا ایران حذف و اوکراین جانشین ایران شود. امری که فیفا با آن مخالفت کرد.

با توجه به جنگ اوکراین بیشتر مردم فکر می‌کردند تا اوکراین بتواند ولز را شکست دهد و راهی جام جهانی شود، اما این اتفاق نیفتاد و همسایه جنوب غربی انگلیس راهی این مسابقات شد. روابط ایران و ولز زیر سایه روابط ایران و بریتانیاست و هم اکنون شاهزاده ویلیام شاهزاده ولز است.

ولزی‌ها از شاهزاده ویلیام دل خوشی ندارند چرا که ویلیام روز دوشنبه و پیش از اعزام تیم ملی انگلیس به اردوی سه‌شیر‌ها در «سنت جورج پارک» رفت و با بازیکنان این تیم دیدار کرد. ویلیام در این دیدار پیراهن‌های سفید و آبی تیم ملی انگلیس در جام جهانی را البته با امضای خود به کاپیتان هری کین، بوکایو ساکا و همچنین جیمز مدیسون تقدیم کرد.

 

ویلیام در این دیدار گفت من اینجا هستم تا به شما بگویم کشور پشت شماست و همه ما از شما حمایت می‌کنیم. از جام جهانی لذت ببرید!

این اظهارات حمایت‌آمیز شاهزاده ولز از تیم ملی انگلیس در شرایطی که این دو تیم در یک گروه در جام حهانی هستند و باید در مقابل یکدیگر رقابت کنند، باعث خشم کاربران ولزی در شبکه‌های اجتماعی شده است.

هشتگ «این_شاهزاده_من_نیست» طی مدت کوتاهی در توئیتر ترند شد و جمله «چرا شاهزاده ولز با خود ملی ولز دیدار نکرد؟» بار‌ها تکرار شد.

کاربری نوشت: ما نباید او را سرزنش کنیم. او انگلیسی است. همسرش انگلیسی است. فرزندانش انگلیس هستند. او ارتباط خانوادگی یا پیشینه‌ای در فرهنگ، زندگی و زبان ولزی ندارد. او مایه شرم برای ولزی‌هاست و خودش خوب این موضوع را می‌داند.
کاربر دیگری در توئیتر نوشت: هیچ اشکالی ندارد که او از انگلیس حمایت می‌کند چراکه در انگلیس متولد شده و انگلیسی است. مشکل این است که چرا لقب شاهزاده ولز به او داده شده است.

حساب کاربری «کارزار نظام پادشاهی» در بریتانیا نیز نوشت: این اقدام ویلیام تعیین‌کننده است. ویلیام ویندسر که خودش را شاهزاده ولز می‌خواند به تیم ملی انگلیس که راهی جام جهانی است و با ولز بازی دارد می‌گوید: کشور پشت شماست و از شما حمایت می‌کند. او شاهزاده من نیست.

کاربر دیگری هم نوشت: این خیلی اشتباه است. زمان تغییر فرا رسیده است.

بدون شک ایران در گروهی قرار گرفته است که از لحاظ سیاسی در یک طرف قرار دارد و سه تیم دیگر در طرفی دیگر، اما این اتفاق نمی‌تواند بر عزم و اراده تیم ملی اثر بگذارد چرا که کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران سال‌ها در انگلیس کار کرده و به خوبی با مکر‌های انگلیسی‌ها آشناست.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار