بیش از ۹۰ درصد عامل تصادفات در جاده‌ها به دلیل عجله، حواس پرتی، خستگی و خواب آلودگی است.
کد خبر: ۱۰۷۸۸۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۰ 24 November 2022

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: کارشناس پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز گفت:مرگ‌های ناشی از حوادث ترافیکی به آن دسته از مرگ‌هایی گفته می‌شود که در هنگام وقوع حادثه یا در مدت ۳۰ روز پس از حادثه به علت آسیب ناشی از حادثه بروز می‌یابد؛ سوانح و حوادث ترافیکی در سراسر دنیا به عنوان علت اصلی ناتوانی و مرگ و میر شناخته شده و یک مشکل عمده بهداشت عمومی در کشور‌های در حال توسعه و توسعه یافته است.
محبوبه دهقانی، افزود:اغلب عوامل اصلی عمومی تصادفات شامل عجله، شتاب و سرعت غیرمجاز در رانندگی، حواس پرتی و بی توجهی به جلو، خستگی و خواب آلودگی و دو عامل خاص آن انحراف به چپ با سرعت غیر مجاز در جاده‌های دو طرفه و رعایت نکردن فاصله طولی و منجر به تصادفات زنجیره‌ای است.

عجله، شتاب و سرعت غیرمجاز در رانندگی

به گفته این کارشناس حدود ۳۰ درصد حوادث و تلفات در جاده‌ها در اثر تجاوز از سرعت مجاز رخ می‌دهد؛ حرکت با سرعتی در حدود ۱۰ کیلومتر بر ساعت بیش از سرعت مجاز، خطر تصادف را چهار برابر افزایش می‌دهد، همچنین شدت تصادفات در سرعت‌های بیش از ۹۵ کیلومتر بر ساعت و احتمال مرگ در سرعت‌های بیش از ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت به شدت افزایش می‌یابد.

راهکار‌های جلوگیری از خطرات ناشی از عجله و شتاب زدگی:

با خود به عواقب آن بیندیشیم و اختلاف زمانی رانندگی ایمن و غیر ایمن را مقایسه کنیم.

زمان سفر خود را به نحوی مدیریت کنیم که نیاز به عجله نداشته باشیم.

سرنشینان خودرو به سرعت غیرمجاز راننده حساس باشند و به راننده تذکر دهند.

در صورت مواجهه با خودرو‌های با سرعت غیر مجاز آن‌ها را تعقیب نکنیم.

حواس پرتی و بی توجهی به جلو

پنج عامل اصلی حواس پرتی در رانندگی، استفاده از تلفن همراه (به ویژه نوشتن متن و پیام)، مشغولیت ذهنی و غرق در افکار شدن، بحث و مشاجره، اشیای داخل خودرو و مشاهده مناظر مسیر است.

خستگی و خواب آلودگی

یکی از عوامل اصلی تصادفات، خستگی و خواب آلودگی حین رانندگی است که در مسیر‌های بیش از ۳۰۰ کیلومتر به مراتب بیشتر می‌شود؛ رانندگی با حالت خواب آلودگی خطر تصادفات را سه تا چهار برابر افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، ۱۷ ساعت بیدار ماندن معادل خطر مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی است.

راهکار‌های جلوگیری از خطرات ناشی از خستگی و خواب آلودگی:

به عنوان سرنشین خودرو به راننده اجازه رانندگی در هنگام خستگی و خواب آلودگی ندهیم،زیرا باعث کاهش قابل توجه توانایی راننده در دیدن، فکر کردن و تصمیم گیری، عکس العمل و در نتیجه از دست رفتن زمان طلایی برای اقدام مناسب می‌شود.

برای رانندگی ایمن، قبل از سفر دست کم هفت ساعت خواب کامل داشته باشیم.

دارو‌های خواب آور استفاده نکنیم و به محض احساس خستگی و خواب آلودگی توقف و استراحت کنیم.

در طول سفر به گونه‌ای برنامه ریزی کنیم که به ازای هر ۲ ساعت رانندگی ۱۵ دقیقه استراحت داشته باشیم.

به یاد داشته باشیم حتی بی حرکتی حین رانندگی باعث خواب آلودگی می‌شود.

امکان ایجاد تهویه مناسب و هوای تازه را فراهم کنیم.

نوشیدنی‌هایی مثل قهوه، چای و آب بنوشیدم و از مصرف شکر و شیرینی‌ها خودداری کنیم، همچنین جویدن آدامس می‌تواند به هوشیاری ما کمک کند.

برای حفظ سلامت خود و سرنشینان به یاد داشته باشیم:

· هنگام رانندگی در شب و شرایط جوی نامساعد به دلیل افزایش احتمال خطر به نکاتی مثل وضعیت سلامت خودرو، تمیز بودن خودرو به دلیل بازتاب نور و دیده شدن، بررسی مسیر و استراحت کافی، توجه کنیم.

در شرایط نامساعد جدی، حفظ فاصله طولی و عرضی نیازمند رعایت مضاعف است، زیرا بروز تصادفات در شایط بارانی ۴۰ درصد و برفی و یخ بندان تا حدود سه و نیم برابر افزایش می‌یابد

با وجود آگاهی‌های لازم ابتدا قبل از سفر می‌توانید با شماره گیری سامانه ۱۴۱ سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از وضعیت مسیر مطلع شویم و در حد امکان سفر‌ها و تردد‌های غیر ضروری در چنین شرایطی را به زمان مناسب موکول کنیم.

استفاده از کمربند ایمنی و صندلی خودرو برای کودکان برای تضمین سلامتی خود و سرنشینان می‌تواند حوادث ناشی از مخاطرات رانندگی را به شدت کاهش دهد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار