اگر به شما گفته شود رایحه‌ای وجود دارد که ممکن است تومورهای سرطانی مثانه را از بین ببرد، احتمالاً فکر می‌کنید با موردی در کتاب‌ها یا فیلم‌های علمی تخیلی مواجه هستید. اما به نظر می‌رسد این شرایط واقعیت دارد.
کد خبر: ۱۰۸۷۵۴۵
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۹ 15 January 2023

نتایج پژوهشی جدید که در نشریه پزشکی Frontiers in Physiology منتشر شده است، نشان می‌دهد که تومورهای سرطان مثانه دارای گیرنده‌های بو (رایحه) هستند. به بیان دیگر، آنها از قدرت بویایی برخوردار هستند. بله درست خوانده‌اید. تصور این که سرطان دارای حس بویایی باشد عجیب و دشوار است، اما این کشف جدید می‌تواند به ما در درک بهتر ابعاد مختلف این بیماری نگران کننده و کشنده کمک کند.


به گفته انجمن سرطان آمریکا، سرطان مثانه چهارمین نوع شایع سرطان بین مردان است، اما از شیوع کمتری بین زنان برخوردار است. بنابر برآوردهای صورت گرفته، طی سال جاری تنها در آمریکا بیش از 81 هزار مورد جدید از ابتلا به سرطان وجود خواهد داشت و به نظر می‌رسد بیش از 17 هزار نفر به واسطه سرطان مثانه جان خود را از دست بدهند. سرطان مثانه بیشتر افرادی که بیش از 55 سال سن دارند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نود درصد افرادی که دارای سرطان مثانه هستند بیش از 55 سال سن دارند، اما میانگین سن تشخیص این بیماری 73 سال است.

بیشتر بخوانید:
5 علامت سرطان مثانه که هر خانمی باید بداند
مروری بر سرطان مثانه در آقایان

پژوهشگران نه تنها دریافتند که تومورهای سرطان مثانه از قدرت بویایی برخوردار هستند، بلکه متوجه شدند که تومورها از رایحه چوب صندل نیز خوششان نمی‌آید. زمانی که سرطان مثانه در تماس با ترکیباتی به نام‌های سندرانول (Sandranol) و سنتانول (Santanol) که در چوب صندل یافت می‌شوند، قرار می‌گیرد با تکرر کمتری تقسیم می‌شود. تومورهای سرطانی برای رشد به تقسیم سلولی وابسته هستند، از این رو کاهش تکرار تقسیم سلولی به معنای رشد کمتر تومور است.

همچنین، پژوهشگران دریافتند زمانی که سرطان مثانه در تماس با ترکیبات چوب صندل قرار می‌گیرد تحرک کمتری دارد. بر همین اساس، ممکن است این شرایط به معنای کاهش احتمال گسترش سرطان به بخش‌های دیگر بدن باشد که به نام متاستاز شناخته می‌شود.
پژوهشگران دریافتند زمانی که سرطان مثانه در تماس با ترکیبات چوب صندل قرار می‌گیرد تحرک کمتری دارد. بر همین اساس، ممکن است این شرایط به معنای کاهش احتمال گسترش سرطان به بخش‌های دیگر بدن باشد که به نام متاستاز شناخته می‌شود


در شرایطی که پژوهش در زمینه استفاده از چوب صندل و رایحه آن در درمان سرطان مثانه همچنان نوپاست، اما این گیاه برای افراد بسیاری که از این بیماری رنج می‌برند می‌تواند امیدبخش باشد.

پژوهشی دیگر نیز نشان داده است که چوب صندل از ویژگی‌های ضد سرطان برخوردار است. در یک مطالعه که در نشریه Anticancer Research منتشر شد، پژوهشگران دریافتند که چوب صندل دارای خواص ضد سرطان در برابر سرطان‌های ملانوما و غیر ملانومای پوست و همچنین سرطان‌های پروستات و پستان است.

روغن اساسی چوب صندل نیز نشان داده است که از خواص ضدالتهابی قوی سود می‌برد که ممکن است برای سرطان نیز مفید باشد زیرا این بیماری با التهاب پیوند خورده است. بنابر مطالعه‌ای که در نشریه پزشکی Phytotherapy Research منتشر شد، دانشمندان دریافتند که روغن اساسی چوب صندل برای بهبود التهاب پوست دارای فعالیت ضدالتهابی قابل مقایسه با داروی ایبوپروفن است.

چوب صندل عمدتاً به شکل روغن اساسی در دسترس است. این محصول را می‌توان به صورت مستقیم روی پوست استفاده کرد. همواره پیش از انجام این کار آزمایش حساسیت پوست را فراموش نکنید. یک قطره از روغن را روی قسمت داخلی مچ دست یا بخشی دیگر از بدن ریخته و برای بررسی احتمال حساسیت 72 ساعت صبر کنید. بهتر است روغن اساسی چوب صندل به صورت رقیق شده استفاده شود و برای این کار می توانید از روغن نارگیل یا یک روغن حامل دیگر استفاده کنید. همچنین، از روغن اساسی چوب صندل می توانید در یک دیفیوزر استفاده کنید. هشت تا 10 قطره از روغن را به یک دیفیوزر اضافه کرده و دستورالعمل دستگاه را دنبال کنید.

برچسب ها: چوب صندل ، سرطان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار