حقابه ۳۰ میلیون متر مکعبی تالاب بختگان که روز چهارشنبه ۲۸ دی در این مسیر رها شده بود بر بستر بختگان نشست .
کد خبر: ۱۰۸۹۹۳۱
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴ 29 January 2023

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: ۳۰ میلیون متر مکعب حقابه که با تصویب کمیته احیای بختگان و به دستور استاندار فارس ۱۰ روز قبل در این مسیر رها شده بود بر بستر بختگان نشست.

این حقابه با پایش شبانه‌روزی محیط‌بانان و ماموران و ناظران شرکت آب منطقه‌ای فارس بالاخره به بختگان رسید.

تالاب بختگان در سال‌های پربارش میزبان هزاران فلامینگو و پرندگان آبزی است که از سیبری و مناطق شمالی به این تالاب مهاجرت می‌کنند.
پایش شبانه ناظران و نگهبانان حقابه بختگان برای رسیدن حقابه به تالاب در روزهای گذشته قابل توجه بود، چالش اصلی در موضوع رهاسازی حقابه بختگان که دغدغه دوستداران محیط زیست بود استفاده بخشی از آب توسط بهره برداران کشاورزی و آبیاری این اراضی با آب زیست محیطی بود که با تلاش ناظران و محیط بانان و با پایش شبانه و گشت زنی در هوای سرد زمستانی ماموران شرکت آب منطقه‌ای فارس و محیط بانان حقابه سرانجام به بختگان رسید.
عبور حقابه از بندهای فیض آباد، تیلکان و بند امیر در روزهای گذشته توسط ماموران آب منطقه ای فارس و محیط بانان پایش شد، این بازرسی ها و نظارت ها از آن رو حائز اهمیت است که می‌توان برداشت‌های احتمالی و هدر رفت آب را در این بندها اندازه گیری کرد.
تالاب و دریاچه بختگان در فاصله ۲۱۸ کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد، شهرستان خرامه، بختگان، نی ریز و بخش‌هایی از شهرستان های ارسنجان و استهبان در مسیر این تالاب قرار دارند و ترمیم خشکسالی های سال های گذشته به نوعی بر معیشت ساکنان دریاچه تاثیرگذار است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار