مدیرکل انتقال خون فارس با اعلام وضعیت بحرانی استان و نیاز مبرم به فرآورده‌های خونی اعلام کرد: اهدای خون هر فرد موجب نجات جان سه بیمار می‌شود.
کد خبر: ۱۰۹۴۷۷۷
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۳ 28 February 2023

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: دکتر مجید اکبرزاده گفت: با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز و افزایش مسافرت‌ها در ایام تعطیلات، هر ساله با افزایش سوانح جاده‌ای و اعمال جراحی مواجهیم که نیاز به فرآورده‌های خونی را دو چندان می‌سازد.
او ادامه داد: مشغله‌های عمومی در روز‌های پایانی سال و ایام نوروز، همچنین نزدیک بودن به ماه رمضان نیز از دیگر عوامل مرتبط با کاهش میزان مراجعه مردم برای اهدای خون است که خطر کاهش ذخایر خونی در استان را افزایش داده است.
مدیرکل انتقال خون استان فارس با اعلام اینکه در حال حاضر استان فارس با کمبود ذخایر گروه‌های خونی به ویژه گروه‌های خونی «O منفی»، «A+» و «A منفی» مواجه است، گفت: بیماران مبتلا به تالاسمی، سرطان ها، مادران باردار نیازمند مراقبت ویژه، مصدومان سوانح جاده‌ای و بیمارن بستری در بیمارستان‌های استان به صورت روزانه نیازمند خون هستند که تامین این ذخیره حیاتی، نیازمند گسترش مشارکت مردم استان در این اقدام خداپسندانه با مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون است.
دکتر اکبرزاده با تاکید بر اینکه هر فرد با ۲۰ دقیقه وقت گذاشتن می‌تواند موجب نجات جان سه بیمار نیازمند به خون شود، گفت: علاوه بر اثرات معنوی و انسانی اهدای خون، اهدای خون در سلامت فرد اهدا کننده نیز اثرات مفیدی بر جای می‌گذارد.
او با بیان این که آقایان می‌توانند هر سه ماه یک بار و بانوان هر چهار ماه یک بار، خون اهدا کنند؛ درباره ساعت کاری پایگاه‌های انتقال خون شیراز اعلام کرد: پایگاه قوامی واقع در خیابان قصرالدشت و پایگاه نمازی واقع در میدان نمازی، از روز شنبه تا پنجشنبه، از ساعت ۸ صبح تا ۱۹ و ۳۰ دقیقه شب و روز‌های تعطیل و جمعه‌ها از ساعت ۸ صبح تا ۱۹ به صورت یکسره آماده ارایه خدمات و دریافت خون‌های اهدایی مراجعان است.
مدیرکل انتقال خون استان فارس اضافه کرد: کانکس اهدای خون حضرت سیدالشهدا (ع) به نشانی ورودی شهرک استقلال، قبل از شهرک گلستان جنب آتش نشانی، ابتدای بلوار جهاد نیز، از روز شنبه تا چهارشنبه هر هفته، از ساعت ۱۴ تا ۱۹ آماده دریافت خون از سوی مراجعان است.
دکتر اکبرزاده ساعت کاری پایگاه‌های انتقال خون شهرستان‌های استان فارس را نیز از شنبه تا پنجشنبه هر هفته، از ساعت ۸ تا ۱۳ اعلام کرد و افزود: تیم‌های سیار و اتوبوس اهدای خون سازمان نیز طبق اعلام و هماهنگی‌های قبلی در ادارات، محله‌ها و شهرستان‌ها حضور پیدا می‌کنند.

برچسب ها: اهداخون ، کمبودخون
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار