ذخایر خونی در استان فارس به وضعیت بحرانی رسیده است.
کد خبر: ۱۰۹۴۹۰۳
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۵ 01 March 2023

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: آقای مجید اکبرزاده مدیرکل انتقال خون فارس با اعلام اینکه در حال حاضر استان فارس با کمبود ذخایر گروه‌های خونی به ویژه گروه‌های خونی «O منفی»، «A+» و «A منفی» مواجه است، گفت: بیماران مبتلا به تالاسمی، سرطان‌ها، مادران باردار نیازمند مراقبت ویژه، مصدومان سوانح جاده‌ای و بیماران بستری در بیمارستان‌های استان به صورت روزانه نیازمند خون هستند که تأمین این ذخیره حیاتی، نیازمند گسترش مشارکت مردم استان در این اقدام خداپسندانه با مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون است.

اکبرزاده ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز و افزایش مسافرت‌ها در ایام تعطیلات، متأسفانه هر ساله با افزایش سوانح جاده‌ای و اعمال جراحی مواجهیم که نیاز به فرآورده‌های خونی را دو چندان می‌کند.

مشغله‌های عمومی در روز‌های پایانی سال و ایام نوروز، همچنین نزدیک بودن به ماه مبارک رمضان نیز از دیگر عوامل مرتبط با کاهش میزان مراجعه مردم برای اهدا خون است که خطر کاهش ذخایر خونی در استان را افزایش داده است.

اکبرزاده با بیان این موضوع که آقایان می‌توانند هر سه ماه یک بار و بانوان هر چهار ماه یک بار، خون اهدا کنند؛ درباره ساعت کاری پایگاه‌های انتقال خون شیراز اعلام کرد: پایگاه قوامی واقع در خیابان قصرالدشت و پایگاه نمازی واقع در میدان نمازی، از روز شنبه تا پنجشنبه، از ساعت هشت صبح تا ۱۹ و ۳۰ دقیقه شب و روز‌های تعطیل و جمعه‌ها از ساعت ۸ صبح تا ۱۹ به صورت یکسره آماده ارائه خدمات و دریافت خون‌های اهدایی مراجعان است.

مدیرکل انتقال خون استان فارس اضافه کرد: کانکس اهدا خون حضرت سیدالشهدا (ع) به نشانی ورودی شهرک استقلال، قبل از شهرک گلستان جنب آتش نشانی، ابتدای بلوار جهاد نیز، از روز شنبه تا چهارشنبه هر هفته، از ساعت ۱۴ تا ۱۹ آماده دریافت خون از سوی مراجعان است.

اکبرزاده ساعت کاری پایگاه‌های انتقال خون شهرستان‌های استان فارس را نیز از شنبه تا پنجشنبه هر هفته، از ساعت ۸ تا ۱۳ اعلام و اظهار کرد: تیم‌های سیار و اتوبوس اهدا خون سازمان نیز طبق اعلام و هماهنگی‌های قبلی در ادارات، محله‌ها و شهرستان‌ها حضور پیدا می‌کنند.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار