رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد از مشاهده یک قلاده پلنگ برای نخستین بار در منطقه شکار ممنوع کوه هوای این شهرستان خبر داد.
کد خبر: ۱۰۹۸۵۴۶
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۰ 30 March 2023

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: حمزه برومندفر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد با اشاره به مشاهده یک قلاده پلنگ برای نخستین بار در مناطق شکار ممنوع کوه هوای این شهرستان، اظهار کرد: تصاویر حضور پلنگ در منطقه کوه هوا به تازگی به دست آمده است که نشان می‌دهد قلمرویی به بزرگی ۱۳۰ هزار هکتار در اختیار این پلنگ و پلنگ‌های دیگر در منطقه کوه هوا قرار دارد.

او ادامه داد: در پی گشت و پایش محیط بانان در مناطق کوه هوا، آن‌ها به یک قلاده پلنگ برخورد کردند که مدت‌ها بود آثاری از آن دیده می‌شد، اما هیچ گونه تصویری از آن بدست نیامده بود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد اضافه کرد: با توجه به تلاش‌های زیاد، مشاهده عینی و ثبت تصاویر مختلف و نصب دوربین‌های تله‌ای اکنون با قاطعیت می‌توان به مشاهده این پلنگ اذعان داشت.

او افزود: این یک خبر خوب برای طبیعت دوستان و حافظان محیط زیست این شهرستان و کوه هوا است و امید می‌رود با ثبت این گونه ارزشمند در این زیستگاه شاهد ثبت گونه‌های دیگر و زاد آوری این گونه با ارزش باشیم.

پلنگ در منطقه شکار ممنوع کوه هوای لامرد

برومندفر افزود: کوه هوا به دلیل توانمندی عالی از لحاظ تعداد گونه‌های حیات وحش زیستگاه عالی و بالقوه برای پلنگ ایرانی به شمار می‌آید، البته این گونه پلنگ و دیگر گونه‌های موجود در این منطقه به خاطر وجود دام‌های اهلی، سگ‌های گله، و شکارچیان ممکن است در معرض خطر قرار گیرند که می‌طلبد در این خصوص برنامه‌های آگاه سازی اجرا و آموزش‌های بیشتری به جامعه محلی داده شود که در صورت مواجهه با این گونه ارزشمند چه عکس العملی داشته باشند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد، همچنین از دامداران منطقه خواست در صورت مواجهه با پلنگ یا وارد شدن خسارت به گوسفندان توسط پلنگ، احساسی عمل نکنند که باعث آسیب به این گونه با ارزش شود و موارد را از طریق اداره حفاظت محیط زیست لامرد پیگیری کنند.

لامرد در فاصله ۳۶۲ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.

برچسب ها: مشاهده پلنگ ، لامر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار