سومین گوساله گوزن زرد هم امسال با فراهم شدن شرایط مناسب برای زایش گوزن زرد ایرانی در پهنه محیط زیستی تکثیر و پرورش شهرستان ارسنجان متولد شد.
کد خبر: ۱۱۰۴۰۹۷
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۰ 08 May 2023

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: حسن ابراهیمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان گفت: تولد سومین گوساله گوزن زرد ایرانی در پهنه تکثیر و پرورش این شهرستان نوید بخش تولد گوساله‌ای بیشتر در این منطقه است.
او، تولد سومین گوساله در فاصله کمتر از ۲ هفته در این منطقه را برآیند ایجاد محیط امن و ایمن برای این گونه در معرض انقراض دانست و افزود: همه تمهیدات برای فراهم شدن فضایی آرام توام با شرایط مناسب زیستی در پهنه تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در ارسنجام ایجاد شده است.
ابراهیمی اضافه کرد: گوزن زرد ایرانی زیر گونه‌ای از گوزن زرد است که در آستانه انقراض قرار داشت، ولی با تمهیدات انجام شده از خطر انقراض در ایران نجات یافت.
او بیان کرد: گوزن زرد برای نخستین بار در منطقه جزیره اشک شمال کشور احیا و سپس با افزایش جمعیت تعدادی از آن‌ها به زیستگاه تاریخی خود در حوزه زاگرس منتقل شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان تصریح کرد: با هر گونه عوامل خطر و شکار و ورود غیرقانونی به این پهنه زیست محیطی از سوی یگان حفاظت محیط زیست جلوگیری و مطابق با قانون برخورد می‌شود.
او ادامه داد: انتظار است همه کسانی که در روستا‌های اطراف و مناطق همجوار رفت و آمد دارند با ماموران یگان حفاظت محیط زیست همکاری لازم را داشته باشند.
ابراهیمی با بیان اینکه ۲۶ فروردین ماه امسال خبر تولد گوزن زرد ایرانی در سایت پرورش و نگهداری گوزن زرد شهرستان ارسنجان رسانه‌ای شد، افزود: تولد این گوزن در پهنه نگهداری این گونه حیات وحش، نویدبخش شرایط مناسب برای زیست گوزن زرد در این شهرستان است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان تصریح کرد: تعداد گوزن زرد در این سایت به دلیل نبود تعارضات از جمله گونه پلنگ، فراهم شدن امنیت، تغذیه و توزیع علوفه در فصول خشک سال، پایش و گشت و کنترل و مدیریت بهینه، رشد نسبتا مطلوب و خوبی داشته است.
سایت احیا، تکثیر و پرورش گوزن زرد به مساحت حدود ۳۰۰ هکتار در ۸ کیلومتری شرق شهر ارسنجان در جنگل خلیل بیگ واقع شده و زیستگاهی مناسب برای پرورش گونه گوزن زرد استاین گوزن یک گونه منقرض شده در طبیعت به شمار می‌رود و تنها در سایت‌های محصور شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد.
گوزن زرد ایرانی از نظر حفاظتی از سوی سازمان بین المللی حیات وحش جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض اعلام شده و در سال‌های گذشته با ایجاد شرایط امن و ایمن در پهنه زیست محیطی نگهداری گوزن زرد در این شرایط جمعیت این گونه کمیاب رو به فزونی است.
ارسنجان در فاصله ۱۳۱ کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار