استاندار فارس چندین بار در جلسات شورای مسکن اعلام کرد که از روند پیشرفت کند ساخت مسکن در فارس رضایت ندارد و بر همین اساس جلسات ماهانه را هفتگی کرد.
کد خبر: ۱۱۰۷۲۴۰
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰ 27 May 2023

تابناک فارس به نقل از فارس: افزایش سالانه نرخ رهن و اجاره‌بها و افزایش بی‌رویه نرخ‌های خرید و فروش مسکن به‌ویژه در کلانشهرها سال‌هاست خانه‌دار شدن را به یک رویای دست‌نیافتنی تبدیل کرده است‌.

رویایی که در ۸ سال دولت سابق زمینه‌ای برای بروز و ظهور پیدا نکرد؛ چراکه دولت سابق هیچ برنامه‌ای برای حوزه مسکن در چنته نداشت و تنها در سال آخر و ماه‌های پایانی‌اش طرحی به‌نام "اقدام ملی مسکن" را علَم کرد و همانگونه که انتظار هم می‌رفت راه به جایی نبرد.

 

دولت سیزدهم اما شعار اصلی خودش را بر محور مسکن بنا کرد و آیت الله رئیسی ساخت یک میلیون مسکن در هر سال و چهار میلیون در طول عمر چهار ساله دولت را در دستور کار قرار داد.

اینجا بود که روزنه امید در دلها جوانه زد و اقشار متوسط و پایین‌تر جامعه به لحاظ مالی، همت کردند و آستین بالا زدند تا به هر صورتی که شده در این شرایط اقتصادی که بر کشور حاکم است به طریقی خانه دار شوند.

کار در برخی شهرها خوب پیش رفت و حتی واحدها هم تحویل مردم شده است اما در برخی شهرها و استان‌ها همچون فارس شرایط آنگونه که باید پیش نمی‌رود.

در استان فارس باتوجه به وسعت استان و تعدد شهرستان‌ها تامین زمین زمان‌بر شد اما به گفته مدیرکل راه و شهرسازی فارس، این استان در حوزه تامین زمین رتبه اول را در میان استان‌های پهناور کشور به خود اختصاص داده است، اما چون ساخت و سازها برای مردم ملموس نیست هنوز نمی‌توان به پایان کار امید کامل داشت.

روند اجرای پروژه نهضت ملی مسکن در فارس که پس از کم و زیاد کردن‌ها نهایتا به ۲۵۰ هزار واحد ختم شد به کندی پیش رفت تا جایی که اکنون که دو سال از عمر دولت می‌گذرد نه تنها هیچ واحدی تحویل متقاضیان نشده بلکه در برخی نقاط هنوز کار آغاز هم نشده است.

 

استاندار فارس چندین بار در جلسات شورای مسکن اعلام کرد که از روند پیشرفت کند ساخت مسکن در فارس رضایت ندارد و بر همین اساس جلسات ماهانه را هفتگی کرد.

وزیر سابق راه و شهرسازی نیز که خود اهل استان فارس بود و چندی پیش به دلیل ابتلا به بیماری درگذشت نیز روند پیشرفت این پروژه مهم در فارس را نامطلوب خواند.

بعد از ایام تعطیلات نوروز و در سال ۱۴۰۲ اما استاندار فارس از پروژه نهضت ملی مسکن ابراز رضایت و از آن دفاع کرد و در جلسه شورای مسکن کشور که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور ریاست جمهوری برگزار شد، شرایط را مطلوب عنوان کرد و از رتبه نخست فارس خبر داد که البته این رتبه در حوزه تامین زمین بوده که تا کنون چندین بار خبر آن منتشر شده است.

در این راستا و چندین و چند ابهامی که برای متقاضیان وجود داشت با مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفتگو کردیم.

 

اجرای فونداسیون برای 21 هزار واحد مسکن در فارس

محمودرضا طالبان درباره آخرین وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن در استان فارس و شهر شیراز گفت: در حال حاضر 141 هزار نفر متقاضی دارای شرایط (تایید نهایی) شده داریم و 4200 هکتار زمین برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است که 2700 هکتار آن تمامی مجوزهای لازم را اخذ کرده ک عملیات عمرانی بر روی آنها آغاز شده و برای بیش از 21 هزار واحد فونداسیون اجرا شده است.

تعداد قطعی متقاضیان نهضت ملی مسکن در استان فارس را 141 هزار نفر است

وی تعداد قطعی متقاضیان نهضت ملی مسکن در استان فارس را 141 هزار نفر عنوان کرد و افزود: ولی با توجه به ثبت نام از طرح جوانی جمعیت احتمالاً این رقم افزایش خواهد یافت.

این درحالی است که استان فارس در ابتدا تعهد ساخت 250 هزار واحد را پذیرفته بود اما عدم اقبال مردم آما را تا تقریبا تا نصف کاهش داد.

او در پاسخ به اینکه تا کنون چه مبلغی از متقاضیان اخذ شده است، توضیح داد: بسته به پیشرفت فیزیکی پروژه از 40 میلیون تومان تا 200 میلیون تومان تا کنون از متقاضیان اخذ شده است.

 

 

احتمال تحویل واحدهای روستایی تا پایان امسال

این مقام مسئول همچنین در پاسخ به اینکه اولین واحدی که به مردم تحویل می‌شود چه تاریخی خواهد بود؟ گفت: احتمالاً تعدادی از واحدهای 1 و 2 طبقه حیاط دار را بتوانیم تا پایان سال 1402 تحویل متقاضیان دهیم.

تصویب وام ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن و نحوه و مبلغ بازپرداخت آن هم که این روزها چالش جدی پیش روی متقاضیان مسکن است، از دیگر سوالاتی بود که طالبان در پاسخ به آن اظهار داشت: بهره این وام در حال حاضر 23 درصد می باشد اما وزارت راه و شهرسازی در تلاش است تا از محل صندوق مسکن نسبت به تأمین یارانه وام اقدام کرده و درصد سود را کاهش دهد.

وی در پاسخ به وضعیت تامین زمین و مکان‌یابی در شیراز و صدرا هم گفت: ثبت نام و تأمین زمین نهضت ملی مسکن در تمامی کلانشهرهای کشور در شهرهای جدید تعریف شده است.

6 هزار واحد مسکن ملی در کمیل آباد ساخته می شود

مدیرکل راه و شهرسازی فارس افزود: در شیراز نیز تمامی ثبت نام ها در شهر صدرا صورت پذیرفته اما با توجه به این که شهر جدید صدرا از لحاظ تأمین زمین دچار مشکل شده است، اداره کل راه و شهرسازی در جهت حمایت از این طرح اقدام به تأمین زمین در شهر شیراز کرده که حاصل آن اراضی کمیل‌آباد با تعریف بیش از 6 هزار واحد آپارتمان در آن منطقه در نظر گرفته شده است.

او افزود: تمامی متقاضیان شهر جدید صدرا که تمایل به اسکان در شهر شیراز را داشتند توانستند با درخواست انتقال، به پروژه کمیل آباد متصل شوند.

طالبان گفت: هم اکنون نیز اراضی دیگری در حریم شهر شیراز مراحل پایانی اخذ مجوزهای لازم را سپری می کند و به زودی بیش از 6 هزار واحد مسکونی دیگر برای نهضت ملی مسکن در این مکان ها تعریف خواهد شد.

به گزارش فارس، نکته مهمی که به چشم می‌آید این است که مکان‌یابی‌های حاشیه شهر شیراز نقطه مناسبی برای اجرای این پروژه نیستند و از طرفی این پروژه در شهر شیراز به کندی پیش می‌رود و به نتیجه رسیدن آن باید برای مردم ملموس باشد.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار