معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ممنوعیت حمل هرگونه داروهای کدیین دار و مشتقات مواد مخدر، روانگردان و داروهای خواب آور به هر میزانی به کشور عربستان ممنوع سخن گفت و با توجه به سفر هموطنان به خانه خدا، فهرست داروهای ممنوعه برای ورود به کشور عربستان را اعلام کرد.
کد خبر: ۱۱۰۷۴۵۶
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۵ 28 May 2023

تابناک فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز دکتر «محمدجواد راعی» گفت: هر ساله همراه داشتن برخی از داروها برای زائران خانه خدا ممنوع است و در صورتی که زائری داروهای ممنوعه را همراه داشته باشد، امکان انتقال آنها به کشور عربستان را ندارد و ممکن است مشکلاتی برای زائران به همراه بیاورد.

او اعلام کرد: حمل آمپول «پتدین»، «مرفین» و «ترامادول»، قرص های «متادون»، «هیدرومرفین»، «متیل فنیدات هیدروکلراید»، «ترامادول» و «استامینوفن کدئین» و شربت های «متادون» و «اکسپکتورانت کدئین» توسط حجاج به کشور عربستان ممنوع است.

دکتر راعی تاکید کرد: اگر فردی به دلیل بیماری در حال مصرف داروهایی است که ممنوعیت ورود به عربستان را دارند، باید حتما قبل از سفر با پزشک خود در خصوص داروی جایگزین مشورت کنند، همچنین افرادی که به دلایل بیماری های مزمن تحت درمان با داروهای مخصوص هستند، حتما به میزان کافی دارو همراه با نسخه در زمان سفر به همراه داشته باشند.

او در مورد داروهای آرام‌بخش که از سوی پزشک برای بیمار تجویز می‌شود، در ادامه تاکید کرد: اطلاع‌ رسانی به زائران توسط سازمان حج و زیارت به بیماران انجام می شود و در صورت لزوم برای مصرف این دسته از داروها، بیماران باید نسخه انگلیسی داروی مصرفی خود را همراه داشته باشند تا در صورت نیاز به مبادی ذیربط در فرودگاه‌ها ارائه شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار