در یکصد و هفدهمین جلسه صحن علنی شورای شهر شیراز غلامعلی ترابی رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای ششم به قصد شرکت در انتخابات مجلس ‌استعفای خود را تقدیم کرد و شورا با استعفای این عضو موافقت کرد.
کد خبر: ۱۱۰۷۵۰۳
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۸ 28 May 2023

تابناک فارس به نقل از تسنیم: با گذشت هفت روز از اعلام معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس مبنی بر بازداشت دو عضو کنونی شورای شهر شیراز در راستای مبارزه قاطع دادگستری فارس با مفاسد اقتصادی عصر امروز در یکصد و هفدهمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز غلامعلی ترابی رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای ششم استعفای خود را تقدیم کرد و این درخواست مورد موافقت اعضای شورا قرار گرفت.

‌این در حالیست که از شروع به کار دوره ششم شورای اسلامی شهر شیراز، ابتدا سید احسان اصنافی در یکم مهر ماه 1400 استعفای خود را به دلیل کاندید شدن برای سمت شهردار ارائه کرد و پس از آن محمد فرخ‌زاده رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورا از بهمن ماه سال 1400 سکاندار معاونت زیارت و گردشگری استانداری فارس شد و در اسفند ماه همین سال استعفای خود را به شورای شهر شیراز تقدیم کرد و پس از آن محمد حسن اسدی در یازدهم مهر ماه 1401 به دلیل انتخاب وی به سمت شهردار شیراز از عضویت شورا استعفا داد و در نهایت امروز در جلسه صحن علنی دیگر عضو شورا به دلیل شرکت در انتخابات مجلس استعفا داد و این درخواست مورد قبول سایر اعضای شورا قرار گرفت.

گفتنی است با توجه به عدم رضایت و گلایه بسیاری از شهروندان از اعضای شورا به دلیل ترک فعل مسئولیت خود در روز‌هایی که خبر دستگیری و یا استعفای اعضای شورای شهر شیراز اعلام می‌شود این پرسش مطرح می‌شود آیا تاکنون برنامه ریزی و اقدامات اعضای دوره ششم به گونه‌ای بوده است کـه بـه ارتقـای کارکرد شهری و عملکرد آنهـا بینجامد؟

ادامه یکصد و هفدهمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز با دو نطق همراه بود که ابتدا محمد تقی تذروی نائب رئیس شورا در نطق پیش از دستور خود اظهار داشت: باتوجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص تعرفه‌های بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی که در سال‌های گذشته براساس 15 درصد از عوارض صدور پروانه ساختمانی محاسبه و اخذ می‌گردید، متاسفانه اخیرا بر اساس مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی بر مبنای هر متر مربع زیر بنا با حدود تقریبی مبلغ 230 هزارتومان محاسبه و از مالکین اخذ می‌شود.

وی عنوان کرد: این امر نه تنها موجب کاهش ساخت و ساز در نواحی کم برخوردار بلکه موجب افزایش قیمت مسکن شده است، بعضا مشاهده می‌شود در برخی مناطق مبلغ دریافتی بیمه تامین اجتماعی از میزان مبلغ دریافتی عوارض شهرداری بیشتر است.

تذروی با بیان اینکه می‌توان از دیگر پیامد‌های این امر به ایجاد موج نارضایتی در میان شهروندان و در نتیجه بی احترامی و توهین به پرسنل خدوم و زحمتکش شهرداری در هنگام مراجعه به شهرداری‌های مناطق اشاره کرد، افزود: اینجانب لازم می‌دانم این مهم سریعا در دستور کار و بررسی مجدد مجلس شورای اسلامی قرار گیرد و مبالغی در نظر گرفته شود که منجر به بروز اجحاف در حق مالکین نگردد و همچنین سازمان بیمه تامین اجتماعی در جهت تامین بیمه کارگران دچار مشکل نگردد.

تصمیم‌سازان سیاسی شهر به بهانه جوان گرایی، تجربه ستیزی نکنند

در ادامه این جلسه همچنین سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز در نطق پیش از دستور به حوادث تلخ و ناگواری که اخیراً در شورا و شهرداری با کشف و پیگیری سربازان گمنام امام زمان (عج) و دستگاه عدالت خواه و عدالت گستر قضا به منظور سلامت و پاکی رقم خورده، اشاره و بیان کرد: این حوادث تازیانه‌های غم و مصیبت و بلا را بر پیکرمان فرود آورده و بر گرفتاری وارده بر جمعی در شورا و شهرداری و خارج از شهرداری خوشحال نبوده و آرزوی برائت و رهایی آن‌ها را داریم.

محمدرضا هاجری گفت:‌ ای کاش مراکز بازرسی، حراستی و نظارتی داخلی به خوبی به وظایف خود عمل می‌کرده تا از این حوادث تلخ و ناگوار پیشگیری و دست‌گیری می‌شد تا به مچ‌گیری نمی‌رسید و‌ ای کاش تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان سیاسی شهر به بهانه جوانگرایی، تجربه‌ستیزی نمی‌کرده تا شاهد این قضایا نبودیم.

این عضو شورای شهر شیراز از مدیران ارشد استان فارس و مجمع نمایندگان فارس در مجلس تقاضای پیگیری راه‌اندازی کنسولگری‌های چین، روسیه، هند، عربستان و امارات در شهر شیراز کرد و افزود: این اقدام می‌تواند جایگاه شهر مقدس شیراز را بعنوان کانون، مرکز، پایگاه گردشگری و زیارت، تجارت منطقه جنوب را ارتقاء و دستاورد‌های خوبی برای استان و شهر به بار آورد و بر ظرفیت‌های انسانی، طبیعی و تجاری بیفزاید.

هاجری ادامه داد: طبق اصل 13 قانون اساسی، ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت‌های دینی شناخته می‌شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می‌کنند؛ لذا این عزیزان ایرانی در مجلس شورای اسلامی نماینده داشته و بزرگان این ادیان در شیراز درخواست آرامستان داشته که موافقت شده، است.

وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه بخشی از آرامستان بهشت احمدی، به آرامستان ادیان مختلف اختصاص و خود عزیزان آن را طراحی، ساماندهی و طبق ضوابط و قوانین مدیریت شهری، اموات خود را دفن خواهند کرد همزمان آرامستان مشاهیر و مفاخر شهر در آرامستان دار السلام آماده و تقدیم این طیف سربلند خواهد شد.

اعزام یک هزار نفر از جوانان محلات شیراز، توسط شورا و شهرداری به مراسم بزرگداشت امام راحل و فقید طی روز‌های 13 و 14 خرداد به تهران با همکاری قرارگاه حضرت احمد بن موسی (ع) و نواحی چهارگانه سپاه، شهرداری مناطق یازده گانه، ناظرین شورا در مناطق، یاوران شورا، دیگر موضوع مورد اشاره سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز بود.

وی ابراز کرد: لازم است به منظور گرامی داشت این ایام در تمامی مساجد و محلات، مراسم مناسب بزرگداشت در نظر گرفته شود. همچنین سازمان فرهنگی شهرداری و روابط عمومی مناطق شهرداری نیاز است در این راستا به صورت فعال وارد شده و مشارکت داشته تا به توصیه مقام معظم رهبری، یاد و نام و روش و منش آن رجل رحیل الهی بعنوان الگوی مناسب حیات طیبه ترویج و گسترش یابد.

به گزارش تسنیم از شیراز در یکصد و هفدهمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز دستور کار تعیین نرخ سرویس مدارس، واگذاری اذن انتفاع 2500 متر مربع از پارک ولیعصر با حفظ مالکیت شهرداری به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس جهت احداث کتابخانه مرکزی شیراز، اصلاح اساسنامه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز و استعفای غلامعلی ترابی مبنی بر عدم عضویت وی در دوره ششم شورای اسلامی شهر شیراز به تصویب رسید.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار