مدیر جهاد کشاورزی استهبان گفت: هر ساله در انتهای اردیبهشت و ابتدای خردادماه بسته به منطقه مورد کشت درخت انجیر بردهی این محصول استراتژیک کشاورزی شهرستانهای نی ریز و استهبان آغاز می‌شود.
کد خبر: ۱۱۰۸۰۵۳
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۷ 31 May 2023

تابناک فارس به نقل از فارس: مهدی اعیان منش از آغاز عملیات گرده افشانی "بَردهی" باغات انجیر دیم شهرستان استهبان در سطح 23 هکتار از اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل تیرماه سال جاری خبر داد.

مهدی اعیان منش افزود: با آغاز عملیات گرده افشانی انجیر، بزرگترین بازارچه توزیع و فروش "برانجیر" برای گرده افشانی در باغات انجیر در سطح استان فارس در این شهرستان برپا شده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان استهبان اظهار داشت: بازارچه بَر انجیر با هدف ساماندهی توزیع بر انجیر مورد نیاز باغداران انجیر شهرستان استهبان و سایر نقاط انجیرخیز استان با همکاری فرمانداری، مدیریت جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی و به طور ویژه شهرداری شهرستان استهبان آماده سازی و از اواخر اردیبهشت ماه سالجاری کار خود را آغاز نموده است و پیش بینی می گردد تا نیمه تیر ماه فعال باشد.

این مقام مسئول گفت: سطح زیر کشت باغات انجیر شهرستان استهبان بالغ بر 23 هزار هکتار است که 20 هزار هکتار آن مثمر و 3هزار هکتار آن غیر مثمر می باشد و 98 درصد از ارقام انجیر شهرستان رقم سبز صادراتی است که برای تولید میوه، نیاز به انجام گرده افشانی به وسیله زنبور بلاستوفاگا دارد که این زنبور عامل انتقال دانه گرده از "بر انجیر" به سطح کلاله های گل ماده انجیر خوراکی است و به این عمل در زبان محلی بر دادن یا بر دهی گفته می شود.

وی افزود: در این بازارچه کارشناسان کشاورزی برای ارائه مشاوره در زمینه کیفیت، انتخاب رقم مناسب و راه های کنترل آفت "برانجیر" ، شناسایی زنبور قرمز مخل عملکرد زنبور بلاستوفاگا و سایر آموزش های لازم حضور دارند و فضای مناسب و امکانات رفاهی لازم برای فروشندگان، بهره برداران و باغداران حضور یافته از سطح استان تامین شده است.

وی افزود: سطح باغات "برانجیر" شهرستان بالغ بر 650 هکتار مثمر و غیر مثمر می باشد که سالانه بین 1000 تا 1200 تن "بر انجیر" تولید می نماید.

اعیان منش اظهار داشت: بر انجیر موجب بارور شدن محصول درختان انجیر و تکمیل فرایند رشد و نمو محصول نهایی می شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار