مدیرکل بهزیستی فارس با بیان اینکه پارسال ۲۰۰هزار کودک در پایگاه های بهزیستیاستان غربالگری بینایی شده اند گفت: از این تعداد ۲هزار و ۶۰۰ کودک مبتلا به اختلالات بینایی و ۳۶۰ کودک مبتلا به آمبلیوپی تشخیص داده و درمان شده اند.
کد خبر: ۱۱۰۸۲۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۳ 01 June 2023

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: محمدرضا هوشیار در مراسم افتتاحیه طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان سه تا ۶ سال در استان فارس گفت: این برنامه کشوری هم اکنون در سراسر استان اجرا می شود و خانواده های دارای کودک سه تا ۶ سال با مراجعه به مراکز مثبت زندگی بهزیستی می توانند بینایی فرزندان خود را ارزیابی کنند.
مدیرکل بهزیستی فارس بیان کرد: امسال ۲۰۵ پایگاه ثابت و سیار برای غربالگری بینایی کودکان در استان فعال هستند که از این تعداد ۴۵ پایگاه ثابت در شیراز و سه پایگاه سیار نیز در مرکز استان به روستاهای هم جوار خدمات غربالگری را ارائه می دهند.
هوشیار پشتوانه این طرح را خانواده و اجتماع عنوان کرد و گفت: اطلاع رسانی گسترده در این زمینه از وظایف اجتماعی است چرا که ,معلولیت,هزینه ها و بار سنگینی از لحاظ درمانی و روانی برای فرد ,خانواده و اجتماع در پی خواهد داشت.
وی افزود: بیماری تنبلی چشم نیز از شایع ترین علت ایجاد نابینایی یک چشمی در افراد زیر ۲۰ سال و دومین علت کاهش بینایی در کودکان است و کودک مبتلا غالبا هیچ علامتی ندارد و چشمان او با وجود این که ظاهرا سالم و طبیعی به نظر می رسد اما از دید کافی برخوردار نیست.

مدیرکل بهزیستی فارس بیان کرد: در مراکز بهزیستی استان معاینه چشم کودک انجام می شود و در صورت نیاز کودک به بینایی سنج و در مرحله بعد به چشم پزشک ارجاع خواهد شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار