معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اهمیت مراقبت بیماران مبتلا به دیابت، از رشد ۵۵ درصدی انجام آزمایش «HbA۱C» در یک سال اخیر در مقایسه با سال قبل خبر داد.
کد خبر: ۱۱۰۸۴۷۵
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۷ 03 June 2023

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: دکتر عباس رضاییان زاده گفت: افزایش پوشش شناسایی بیماران مبتلا به دیابت، یکی از اهداف مهم خدمات مراقبتی سطح اول است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: با توجه به افزایش پوشش شناسایی بیماران مبتلا به دیابت و شناسایی حدود ۲۰۰ هزار بیمار مبتلا به دیابت در سال‌های اخیر (دستیابی به ۵۰ درصد حد انتظار شناسایی بیماران)، نیاز به ارتقا و تغییر الگوی ارائه خدمت به شکلی که با نیاز‌ها و انتظارات روزافزون این تعداد از بیماران در مناطق مختلف شهری و روستایی استان پهناور فارس تطبیق یابد، امری لازم و ضروری است.
دکتر رضاییان زاده ادامه داد: در همین راستا و به منظور شناسایی و مراقبت بیماران، برنامه‌هایی مانند تقویت تیم ارائه دهنده خدمت، ارتقا آگاهی بیماران، افزایش دسترسی به خدمات، تسهیل فرآیند ارائه خدمات و تامین تجهیزات ضروری طراحی و اجرا شده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: انجام آزمایش «HbA۱C» به عنوان یک آزمایش خون بسیار رایج و مهم در ارزیابی روند مراقبت و مدیریت درمان دیابت به دلیل محدودیت دسترسی به روش استاندارد این آزمایش در برخی مناطق و هزینه بالای انجام آن در بخش خصوصی، انجام این آزمایش در سال‌های اخیر با چالش‌هایی روبرو بوده است که با اتخاذ تدابیری مانند آگاه سازی بیماران، نمونه گیری سیار از بیماران به ویژه در مناطق روستایی و دور دست و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، دسترسی مطلوبی برای بیماران فراهم شد.
دکتر رضائیان زاده بیان کرد: با انجام این اقدامات شاهد رشد ۵۵ درصدی در پوشش انجام این آزمایش در یک سال اخیر در مقایسه با پارسال بوده ایم.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ابراز امیدواری کرد با استمرار این برنامه شاهد رشد چشمگیر این شاخص مراقبت در سال ۱۴۰۲ باشیم.

برچسب ها: آزمایش ، دیابت
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار