یک کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان گفت: به‌طور کلی اگر از بالا به زمین، ماه و خورشید نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که رخ دادن گام‌های مختلف ماه به نوعی از تغییر زاویه میان ماه، زمین و خورشید نتیجه می‌شود.
کد خبر: ۱۱۰۹۴۴۱
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۱ 10 June 2023

تابناک فارس به نقل از ایمنا: فاضل بیژنی در رابطه به رویداد نجومی شنبه _بیستم خردادماه_ اظهار کرد: آنچه ما در شب‌های پیاپی از ماه در آسمان می‌بینیم از تاریکی مطلق آغاز می‌شود سپس به صورت هلالی باریک درمی‌آید و تا یک قرص کامل درخشان پیش می‌رود و در نهایت مسیر مشابهی را بازمی‌گردد تا در آسمان محو شود.

وی افزود: شنبه‌شب ماه در موقعیت صورت فلکی سنبله وارد ربع آخر این دوره می‌شود و ساعت ۲۳:۴۶ طلوع می‌کند و حوالی ساعت ۱۱:۱۸ روز بعد غروب می‌کند. در این زمان از فازهای ماهانه، تقریباً به طور نیمی از ماه روشن به نظر می‌رسد. لحظه دقیق قرار گرفتن ماه در ربع آخر زمانی است که طول دایره البروجی ماه از دید ناظر زمینی دقیقاً ۹۰ درجه از طول دایره البروجی خورشید فاصله دارد.

این کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان تصریح کرد: به‌طور کلی اگر از بالا به زمین، ماه و خورشید نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که رخ دادن گام‌های مختلف ماه به نوعی از تغییر زاویه میان ماه، زمین و خورشید نتیجه می‌شود. اگر زمین را رأس زاویه در نظر بگیریم، مشاهده خواهیم کرد که زمان ماه نو زاویه میان ماه و خورشید صفر است، در یک چهارم نخست به ۹۰ درجه می‌رسد، هنگام ماه کامل ۱۸۰ درجه و در یک چهارم سوم ۲۷۰ درجه است. ماه در صورت فلکی دلو قرار دارد و فاصله آن تا زمین ۳۷۱ هزار کیلومتر است.

برچسب ها: نجوم ، پدیده نجومی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار