معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با توجه به فصل گرما و افزایش فعالیت کنه ها، ضرورت دارد مردم از خرید گوشت از مراکز غیربهداشتی خودداری کرده و بیماری تب کریمه کنگو را جدی بگیرند.
کد خبر: ۱۱۱۲۴۰۲
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۴ 27 June 2023

تابناک فارس به نقل از صدا  سیما: دکتر عباس رضاییان زاده افزود: با توجه به فصل گرما و افزایش فعالیت «کنه‌ها»، ضرورت دارد خطر ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو را جدی گرفته و از انجام اقدامات خطرآفرین مانند کشتار غیرمجاز، تماس با خون و ترشحات دامی آلوده و استفاده از گوشت گرم و تازه‌ای که دوره پیش سرد را نگذرانده، خودداری شود.
او با تاکید به خرید گوشت موردنیاز از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی افزود: توصیه می‌شود از کشتار دام و مصرف گوشت تازه دام پرهیز شود.
دکتر رضائیان زاده تاکید کرد: بعد از کشتار دام، لازم است گوشت را به مدت ۲۴ ساعت و جگر را به مدت ۴۸ ساعت درون یخچال نگهداری و سپس مصرف کرد.
این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه خوردن جگر نیمه پخته (آبدار) بسیار خطرآفرین بوده و باید از مصرف آن به طور جدی خودداری کرد، گفت: دامداران توصیه‌های سازمان دامپزشکی در خصوص سم پاشی محل‌های نگهداری دام را جدی بگیرند و در صورت مشاهده «کنه»، از جدا کردن آن از بدن دام و یا له کردنش با دست خودداری کنند.
دکتر رضائیان زاده با اشاره به نزدیک بودن عید سعید قربان و افزایش موارد ذبح دام، از مردم استان خواست تا برای جلوگیری از انتقال بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، از هرگونه کشتار غیرمجاز دام خودداری کرده و ذبح را تنها در مراکز مجاز انجام داده و با جدیت، شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

برچسب ها: بیماری ، تب کریمه ، هشدار
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار