مدیرکل پزشکی قانونی فارس گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی، حوادث ترافیکی و انواع سرطان‌ها بیشترین علت مرگ و میر در این استان را تشکیل می‌دهند.
کد خبر: ۱۱۲۵۴۶۹
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۹ 09 September 2023

تابناک فارس به نقل از تسنیم: علیرضا درودچی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: طی چهارماهه اول امسال، 38 هزار و 500 نفر به پزشکی قانونی فارس مراجعه و در بخش معاینات بالینی تشکیل پرونده داده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد و نسبت به مدت مشابه سال 1400 حدود 12.6 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: در بخش معاینات اجساد نیز طی چهارماه نخست امسال، دو هزار و 22 جسد بررسی شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8.5 درصد افزایش یافته است.

به گفته مدیرکل پزشکی قانونی فارس، 644 پرونده در چهارماه نخست امسال در کمیسیون‌های پزشکی این اداره کل تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 22 درصد کاهش داشته است.

درودچی همچنین به آمار تصادفات در این بازه زمانی اشاره و بیان کرد: در حوزه درون شهری در چهارماه اول امسال با 135 مورد فوتی نسبت به مدت سال گذشته افزایش 10.7 درصدی متوفیان داشته‌ایم و در حوزه برون شهری نیز با 452 مورد فوت، افزایش 17.7 درصدی را شاهد بودیم که مجموعا در هر دو حوزه درون و بروم شهری، افزایش 16 درصدی متوفیان حوادث ترافیکی در چهارماهه اول امسال داشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: 33 نفر در چهارماهه اول امسال بر اثر غرق شدگی و 11 نفر به دلیل مسمومیت ناشی از گاز مونوکسیدکربن در فارس نیز جان خود را از دست داده‌اند.

مدیرکل پزشکی قانونی فارس اعلام کرد که از مجموع پرونده‌های تشکیل شده در کمیسیون‌های پزشکی طی چهارماهه اول امسال، 258 پرونده معادل 40 درصد با موضوع قصور پزشکی بوده است.

درودچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مبنای کار در پزشکی قانونی، صداقت است، گفت: مجموعه فعالیت‌های پزشکی قانونی در چهار قالب معاینات، تشریح، کمیسیون‌های پزشکی و آزمایشگاهی انجام می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه بیش از 80 درصد از بار مراجعات پزشکی قانونی را بخش معاینات و کمیسیون‌های پزشکی تشکیل می‌دهد، افزود: پزشکی قانونی بر خلاف تصوری که برای مردم ایجاد شده، تنها 3 تا 5 درصد از فعالیتش به امور متوفیان اختصاص دارد.

مدیرکل پزشکی قانونی فارس ادامه داد: در بخش معاینات به حسب وظیفه ماهوی، آسیب‌ها و صدماتی که افراد در حوادث مختلف دیده‌اند، بررسی می‌شود و با احراز صدمات، ارتباط این صدمات با حادثه ایجاد شده، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

درودچی با بیان اینکه حدود 150 فعالیت و کارشناسی برای مراجع قضایی در پزشکی قانونی انجام می‌شود، گفت: یکی از موارد مهمی که گاهی در احراز صدمات ایجاد می‌شود، وجود افراد سودجو است که تلاش می‌کنند سیستم قضایی و پزشکی قانونی، سیستم‌های بیمه‌ای و ... به نفع منافع شخصی خود دور بزنند، این درحالی است که وظیفه پزشکی قانونی در راستای کشف حقیقت و کمک به استقرار عدالت است.

وی اضافه کرد: در سراسر دنیا یکسری شاخص‌ها برای برنامه ریزی کلان در دولت‌ها از جمله تولد، طلاق، و مرگ و میر و... مورد توجه است؛ لذا اعلام دلیل فوت برای برنامه ریزی در حوزه سلامت از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گفته مدیرکل پزشکی قانونی فارس؛ بیماری‌های قلبی و عروقی، حوادث ترافیکی و انواع سرطان‌ها بیشترین علت مرگ و میر در این استان را تشکیل می‌دهند.

درودچی همچنین به فعالیت سه آزمایشگاه سم شناسی، آسیب شناسی و بخش ژنتیک در پزشکی قانونی فارس اشاره و خاطرنشان کرد: در آزمایشگاه سم شناسی بیشترین فعالیت را در تشخیص سموم و دارو‌ها داریم که خوشبختانه با وجود دستگاه‌های به روز در استان، کمترین مقادیر دارو و سموم در بافت آزمایشی مشخص می‌شوند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بیشترین بار مراجعات در بخش معاینات مربوط به تصادفات و منازعات است.

مدیرکل پزشکی قانونی فارس خاطرنشان کرد: در موضوع سقط جنین نیز موردی که حائز اهمیت است، این است که اجازه سقط جنین به جنین بیمار داده می‌شود که امکان حیات ندارند.

درودچی با بیان اینکه موارد اعتراض به نظریات پزشکی قانونی در کمیسیون‌های پزشکی مورد بررسی مجدد قرار می‌گیرد، گفت: آمار تصادفات و صدمات ساختگی در استان بسیار کم و کمتر از 2 درصد است.

وی همچنین با بیان اینکه در 31 شهرستان فارس مرکز فعال پزشکی قانونی داریم، به راه‌اندازی سامانه اینترنتی نوبت دهی در پزشکی قانونی فارس اشاره و عنوان کرد: به کمک این سامانه، از ازدحام جلوگیری شده و شاهد کاهش مدت زمان در صف انتظار بوده‌ایم.

 

برچسب ها: مرگ و میر ، فارس ، سرطان ، بیماری
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار