مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت: با توجه به نارضایتی مردم نسبت به حضور اتباع بیگانه در فارس، از وزارت کشور تقاضا کرده ایم که با عدم تمدید مجوز اقامت موقت ۱۲۰ هزار تبعه خارجی که سال گذشته وارد فارس شده‌اند و طرد آنها موافقت کند.
کد خبر: ۱۱۲۵۴۸۶
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۵ 09 September 2023

تابناک فارس به نقل از ایرنا: بهرنگ قربانی،  در جمع خبرنگاران در شیراز افزود: بر اساس آخرین آمار، هم اینک ۳۵۸ هزار اتباع افغانی در فارس حضور دارند که از این تعداد حدود ۱۲۰ هزار نفر سال گذشته وارد این استان شدند.

وی ادامه داد: در واقع برای این افراد به طور موقت مجوز اسکان در استان صادر شده و هنوز تصمیم خاصی در مورد آنها گرفته نشده است.

او اظهار کرد: البته با توجه به حجم حضور اتباع بیگانه در فارس به دنبال این هستیم که ضمن عدم تمدید مجوز اقامت موقت آنها، این اتباع را از استان طرد کنیم.

 

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت: با توجه به نارضایتی مردم نسبت به حضور اتباع بیگانه در فارس، از وزارت کشور تقاضا کرده ایم که با عدم تمدید مجوز اقامت موقت ۱۲۰ هزار تبعه خارجی که سال گذشته وارد فارس شده‌اند و طرد آنها موافقت کند.

قربانی ادامه داد: علاوه بر اتباع بیگانه مجاز و دارای مجوز حضور، برآورد می‌شود که ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تبعه بیگانه غیر مجاز نیز در استان حضور داشته باشند.

وی اظهار کرد: سیاست ما شناسایی این افراد، دستگیری، انتقال به اردوگاه مراقبتی در شیراز و در نهایت طرد به مرز است.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس، شهرستان نی ریز را یکی از گلوگاه‌های ورود اتباع غیرمجاز به این استان دانست و گفت: البته نیروی انتظامی تاکنون تلاش زیادی در زمینه دستگیری این افراد انجام داده است.

 

به کارگیری اتباع بیگانه در برخی مشاغل ممنوع است

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت: به کارگیری و استفاده از اتباع بیگانه در برخی مشاغل ممنوع است و با کارفرمایانی که به این مهم بی توجهی کنند برخورد خواهد شد.

قربانی افزود: به ویژه در آن دسته از مشاغلی که نیروی کار داخل می تواند در آن فعالیت کند و امکان به کارگیری جوانان خودمان در آن شغل وجود دارد تاکید شده که به هیچ وجه از نیروی کار اتباع بیگانه استفاده نشود.

او ادامه داد: در کنار اشغال برخی فرصت های شغلی، مسائلی از جمله تشکیل صف های طولانی برای تهیه مواد غذایی مانند نان در برخی شهرک‌های اطراف شیراز مانند گویم، دوکوهک و قصر قمشه نیز موجب نارضایتی مردم شده است.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت: یکی از موارد شغلی که به کارگیری اتباع بیگانه در آن ممنوع اعلام شده شغل فروشندگی است و چنانچه واحدهای صنفی در این زمینه تخلف کنند برخوردهای جدی قانونی خواهد شد.

قربانی افزود: در این زمینه تاکنون چند واحد صنفی متخلف در شیراز پلمب شده است.

او اضافه کرد: هدف ما این است که فرصت های شغلی که حضور در آنها در توان هم استانی‌ها و هم وطنانمان هست توسط اتباع بیگانه اشغال نشود و در این خصوص به طور جدی برخورد خواهیم کرد.

وی ادامه داد: البته تلاش ما این است که مانع از نگاه صرفا منفی نسبت به حضور اتباع بیگانه شویم و به ظرفیت های اقتصادی هم که آنها می توانند ایجاد کنند توجه داشته باشیم اما کارفرمایان در مشاغلی که متقاضی نیروی کار داخل برای آنها وجود دارد به هیچ وجه حق به کار گیری اتباع بیگانه را ندارند.

قربانی، ضمن یادآوری حادثه تروریستی ۲۲ مرداد امسال حرم مطهر شاهچراغ (ع) ادامه داد: به دنبال وقوع این حادثه مقرر گردید که اجازه سکونت به اتباع خارجی با هر نوع مدرکی چه مجاز چه غیر مجاز در اطراف این حرم مطهر داده نشود.

وی افزود: اتباع بیگانه ای نیز که هم اینک در این محدوده سکونت دارند با هماهنگی صنف املاک باید این محل را ترک کرده و محل دیگری اسکان یابند.

او گفت: عزم استان برای عملیاتی و اجرایی کردن این تصمیم جزم است و به زودی و با جدیت تمام این برنامه عملیاتی خواهد شد.

 

نرخ بالای زاد و ولد اتباع بیگانه

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس، با اشاره به نرخ بالای زاد و ولد اتباع بیگانه گفت: سال گذشته در یکی از شهرستان های استان آمار تولد میان اتباع بیگانه سه برابر ایرانی ها بود، یعنی از ۶۰۰ نوزاد متولد شده در این شهرستان ۴۵۰ نوزاد متعلق به اتباع بیگانه بود.

قربانی در خصوص تعداد دانش آموزان اتباع بیگانه در استان نیز اظهار کرد: هم اینک افزون بر ۴۰ هزار دانش آموز اتباع بیگانه در فارس مشغول به تحصیل هستند.

او افزود: والدین دانش آموزان ایرانی از تاثیر فرهنگی که ممکن است دانش آموزان اتباع بر فرزندانشان بگذارند نگران هستند.

وی ادامه داد: در این باره برخی از مدارس استان آمار بالایی از حضور دانش آموزان اتباع بیگانه داشتند از جمله در یکی از مدارس شهر شیراز افزون بر ۷۰ درصد جمعیت آن مدرسه را دانش آموزان اتباع تشکیل می دادند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت: با توجه به اهمیت موضوع و دغدغه احتمال غالب شدن فرهنگ آنها در برخی از مدارس، از سال تحصیلی جدید هیچ مدرسه ای در استان و شهر شیراز اجازه اینکه بیش از ۴۰ درصد دانش آموز اتباع را ثبت‌نام کند ندارد.

قربانی افزود: نظارت ها بر سال تحصیلی جدید تشدید شده و اگر بیش از ۴۰ درصد دانش آموز اتباع توسط مدرسه‌ای ثبت نام شود با مسوولان آن آموزشگاه برخورد خواهد شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار