مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت: تقاضای استان از وزارت کشور تمدید نکردن مجوز اقامت موقت ۱۲۰ هزار تبعه خارجی(طرح سرشماری ) است که در دو سال گذشته وارد فارس شده اند.
کد خبر: ۱۱۲۵۵۸۶
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۸ 10 September 2023

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت: به کارگیری و استفاده از اتباع بیگانه در برخی مشاغل ممنوع است و با کارفرمایانی که توجهی کنند برخورد می‌شود.
بهرنگ قربانی افزود: به ویژه در آن دسته از مشاغلی که نیروی کار داخل می‌تواند در آن فعالیت کند و امکان به کارگیری جوانان خودمان در آن شغل وجود دارد تاکید شده که به هیچ وجه از نیروی کار اتباع بیگانه استفاده نشود.
او ادامه داد: در کنار اشغال برخی فرصت‌های شغلی، مسائلی از جمله تشکیل صف‌های طولانی برای تهیه مواد غذایی مانند نان در برخی شهرک‌های اطراف شیراز مانند گویم، دوکوهک و قصر قمشه هم موجب نارضایتی مردم شده است.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت: یکی از موارد شغلی که به کارگیری اتباع بیگانه در آن مطلقا ممنوع اعلام شده شغل فروشندگی است و چنانچه واحد‌های صنفی در این زمینه تخلف کنند برخورد‌های جدی قانونی خواهد شد.
قربانی افزود: در این زمینه تاکنون چند واحد صنفی متخلف در شیراز و سایر شهرستان‌ها مهروموم شده است.
او اضافه کرد: هدف ما این است که فرصت‌های شغلی که حضور در آن‌ها در توان هم استانی‌ها و هم وطنانمان هست توسط اتباع بیگانه اشغال نشود و در این خصوص به طور جدی برخورد خواهیم کرد.


لزوم کنترل و مدیریت جمعیت اتباع بیگانه حاضر در فارس

وی، جمعیت فعلی اتباع بیگانه در فارس را بسیار بالا دانست و اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار، هم اینک ۳۵۸ هزار اتباع افغانی در فارس حضور دارند که از این تعداد حدود ۱۲۰ هزار نفر در دو سال گذشته وارد این استان شده‌اند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس گفت: در واقع برای این افراد به طور موقت مجوز اسکان در استان صادر شده و هنوز تصمیم خاصی در مورد آن‌ها گرفته نشده است.
قربانی افزود: البته با توجه به حجم حضور اتباع بیگانه در فارس به دنبال این هستیم که ضمن عدم تمدید مجوز اقامت موقت آنها، این اتباع از استان طرد شوند.
وی ادامه داد: با توجه به نارضایتی مردم نسبت به حضور اتباع بیگانه در فارس، تقاضای استان از وزارت کشور عدم تمدید مجوز اقامت موقت ۱۲۰ هزار تبعه خارجی است که در دو سال گذشته وارد فارس شده اند.
او ادامه داد: علاوه بر اتباع بیگانه مجاز و دارای مجوز حضور، پیش بینی می‌شود که ۵۰ تا ۱۰۰ هزار اتباع بیگانه غیر مجاز هم در استان حضور داشته باشند.
وی اظهار کرد: سیاست ما شناسایی این افراد، دستگیری، انتقال به اردوگاه مراقبتی در شیراز و در نهایت طرد به مرز است.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس، شهرستان نی ریز یکی از گلوگاه‌های ورود اتباع غیرمجاز به این استان دانست و گفت: البته نیروی انتظامی تاکنون تلاش زیادی در زمینه دستگیری این افراد انجام داده است.
نظارت جدی بر اجرای مصوبه ممنوعیت اسکان اتباع بیگانه در اطراف حرم مطهر شاهچراغ (ع)
قربانی، با یادآوری حادثه تروریستی ۲۲ مرداد امسال حرم مطهر شاهچراغ (ع) ادامه داد: به دنبال وقوع این حادثه مقرر شد که اجازه سکونت به اتباع خارجی با هر نوع مدرکی چه مجاز چه غیر مجاز در اطراف این حرم مطهر داده نشود.

وی افزود: اتباع بیگانه‌ای که هم اینک در این محدوده سکونت دارند با هماهنگی صنف املاک باید این محل را ترک کرده و محل دیگری اسکان یابند.
او گفت: عزم استان برای عملیاتی و اجرایی کردن این تصمیم جزم است و به زودی و با جدیت تمام این برنامه عملیاتی خواهد شد.

نرخ بالای زاد و ولد اتباع بیگانه

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس، با اشاره به نرخ بالای زاد و ولد اتباع بیگانه گفت: سال گذشته در یکی از شهرستان‌های استان آمار تولد میان اتباع بیگانه سه برابر ایرانی‌ها بود، یعنی از ۶۰۰ نوزاد متولد شده در این شهرستان ۴۵۰ نوزاد متعلق به اتباع بیگانه بود.
قربانی در خصوص تعداد دانش آموزان اتباع بیگانه در استان هم اظهار کرد: هم اینک افزون بر ۴۰ هزار دانش آموز اتباع بیگانه در فارس مشغول به تحصیل هستند.
او افزود: والدین دانش آموزان ایرانی از تاثیر فرهنگی که ممکن است دانش آموزان اتباع بر فرزندانشان بگذارند نگران هستند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار