متاسفانه استان فارس در چهار شاخص تعداد کتابخانه ها، فضا ، تعداد منابع و شمار اعضای کتابخانه ها در رتبه نوزدهم تا بیست و پنجم کشور قرار دارد و این آمار زیبنده این استان نیست.
کد خبر: ۳۹۲۸۲
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۰ 26 May 2015
حجت الاسلام سید محمدرضا واحدی روز دوشنبه در آیین معارفه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در شیراز بیان کرد: باید در سال 1404 از هر 100 نفر 35 نفر عضو کتابخانه باشند و به ازای هر 100 نفر چهار مترمربع فضای کتابخانه ای و 400 عنوان کتاب وجود داشته باشد.

بر اساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن که در سال 90 در کشور انجام شد جمعیت ایران 74 میلیون و 961 هزار و 702 نفر اعلام شد و مرکز آمار ایران نیز در سال 93 اعلام کرد که جمعیت کشور به 77 میلیون و 779 هزار نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: سرانه مطالعه و فضای کتابخانه ها با افق چشم انداز 1404 فاصله زیادی دارد و برای رسیدن به جایگاه مطلوب در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیاز به همت و عزم دوچندان مردم و مسوولان داریم.

معاون امور مجلس، استان ها و مشارکت های مردمی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ، گفت : تشویق مردم به مطالعه کتاب و ترویج فرهنگ درست کتابخوانی در جامعه نیز مستلزم همراهی دستگاه های مختلف اجرایی است.

واحدی ادامه داد:هم اینک نهاد کتابخانه های عمومی کشور با سه هزار و 200 کتابخانه عمومی و بیش از شش هزار نیروی انسانی به اقشار جامعه خدمات فرهنگی ارائه می کند.

این مقام فرهنگی گفت: امروز سیاست نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مبتنی بر کتابدار محوری است و هدف از این رویکرد تبیین شان و منزلت کتابدار در جامعه است.

وی در بخش دیگری از مطالب خود بیان کرد:متاسفانه استان فارس در چهار شاخص تعداد کتابخانه ها، فضا ، تعداد منابع و شمار اعضای کتابخانه ها در رتبه نوزدهم تا بیست و پنجم کشور قرار دارد و این آمار زیبنده این استان نیست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار