سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نی ریز گفت: هادی جواهر آثار، یکی از هنرمندان پیکر تراش این شهرستان، سردیس حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر نامدار ایرانی را به سفارش وزارت خارجه قبرس ساخت.
کد خبر: ۴۲۶۳۶۶
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۵ 19 May 2017
تابناک فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس: فاطمه قرایی افزود: این سردیس قرار است در محوطه بیرونی ساختمان وزارت خارجه قبرس نصب شود.
حکیم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی طوسی، حماسه سرای بزرگ و یکی از ستارگان درخشان آسمان ادب فارسی و مفاخر نام آور ایران در سال 329 – 330 هجری، در خانواده ای از طبقه دهقانان در قریه باژ از ناحیه طابران (طبران) طوس به دنیا آمد.
فردوسی سرودن شاهنامه را بر پایه نوشتار ابومنصوری در حدود سال۳۷۰ هجری قمری آغاز کرد و سر انجام آن را در ۲۵ سپندارمذ سال ۳۸۴ هجری قمری (برابر با ۳۷۲ خورشیدی) به پایان رساند.
وی بیان داشت: از هادی جواهر آثار تا کنون آثار هنری فاخری برای شهرهای تهران، اصفهان شیراز و شمار دیگری از شهرهای کشور ساخته شده که از جمله آنها تندیس احمد نی‌ریزی، میرزا کوچک خان جنگلی و ساخت تندیس شهید شهبازی از سرداران دوران دفاع مقدس اصفهان است که از جنس سنگ مرمر یکپارچه با ارتفاع 500 سانتی متر است.
قرایی گفت: از دیگر آثاری که این هنرمند نی ریزی طراحی و ساخته، می توان به ساخت تندیس سه متری از امیرکبیر برای نصب در ابتدای بلواری به همین نام در استبهان اشاره کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار