رییس کل دادگستری استان فارس گفت: رعایت کرامت انسانی و حقوق شهروندی به عنوان یک موضوع ویژه در دستگاه قضایی استان فارس دنبال می‌شود.
کد خبر: ۴۵۹۴۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۶ 14 July 2017
علی القاصی مهر در نشستی خبری با اشاره به اینکه در نظام اسلامی مسئله احقاق حق و اجرای عدالت به صورت ویژه مورد توجه است، بیان کرد: نظام مجازات، تنبیه در کشور ما بر اساس موازین شرع مقدس اسلام و برگرفته از آموزه‌های دینی و قرانی است.

وی بیان کرد: امروزه نگاه نسبت به انسان در مجموعه دستگاه قضایی که محور تصمیم گیری در مورد جان و مال و ناموس مردم است عمدتا حفظ کرامت انسانی است، انسانی که خلیفه الله بر روی زمین است.

رییس کل دادگستری استان فارس با اشاره به اینکه رویکرد این مجموعه نگاه کرامت دارنده و شرافتمدانه است، افزود: قوانین ما به دلیل اینکه برگرفته از شرع اسلام است در مورد انسان و رفتار عملی انسان‌ها و رعایت حقوق انسان‌ها با الگوپذیری از اموزه‌های دینی است.

وی با بیان اینکه نظام دادرسی کشور در مقایسه با دیگر نظام‌های دادرسی در کل جهان قابل آنچه در این نظام دادرسی برجسته است و قانوگذار نگاه ویژه‌ای به آن داشته و رعایت حقوق انسان‌ها از همه ابعاد مورد توجه و محور قرار گرفته است.
القاصی مهر با اشاره به اینکه قانون اساسی ما مترقی‌ترین قانون اساسی در جهان است که بر روی رعایت حقوق بشر از سوی دولت و حاکمیت تاکید شده، گفت: دستگاه قضایی ما نسبت به مراعات این حقوق و پشتیبانی از این حقوق و نظارت بر عملکرد‌ها و دستگاه‌ها یک سازو کار ویژه‌ای دیده است.

رییس کل دادگستری فارس با اشاره به رعایت استاندارد‌های بین المللی افزود: رعایت حقوق شهروندی برجسته و مهم است به گونه‌ای که حق دسترسی به یکسری حقوق انسانی و شهروندی در قانون دیده شده است.

وی گفت: انسان در نظام مقدس جمهوری اسلامی و در نگاه دستگاه قضایی از ارزش و کرامت زیادی برخوردار است و نگاه ما نگاه اصلاحی در مسیر ارتقای تعالی انسان است.

القاصی مهر با اشاره به وضعیت زندان‌های کشور و بازسازی شخصیتی خاطرنشان کرد: رویکرد ما در زندان‌ها اصلاحی و تربیتی است و در مجموعه دستگاه قضایی تلاش‌های زیادی در راستای نظارت بر عملکرد امنیتی، قضایی و... انجام شده و از کلیه دستگاه‌های مشمول مانند کلانتری، بازداشتگاه و... به طور مستمر توسط هیات‌های اعزامی بازرسی و تمام اهتمام بر نظارت و رعایت حقوق شهروندی است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار