براساس استاندارد وزارت بهداشت به ازای هر هزار نفر باید ۱.۵ تخت بیمارستانی وجود داشته باشد، اما بیمارستان کنونی شهرستان اقلید با ۱۱۰ تخت جوابگوی نیاز این شهرستان نیست.
کد خبر: ۴۶۰۸۵۹
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۰ 16 July 2017
تابناک فارس به نقل از تسنیم:براساس استاندارد وزارت بهداشت به ازای هر هزار نفر باید 1.5 تخت بیمارستانی وجود داشته باشد، اما بیمارستان کنونی شهرستان اقلید با 110 تخت جوابگوی نیاز این شهرستان نیست. جمعیت ثابت اقلید 100 هزار نفر است که با توجه به جمعیت عشایری که در برخی از فصول سال در این شهرستان ساکن می‌شوند، اقلید جمعیتی بالغ بر 130 هزار نفر دارد.

نیاز به احداث بیمارستان جدید در اقلید

«بیمارستان کنونی اقلید با 110 تخت جوابگوی نیاز این شهرستان نیست» این سخنی است که اسماعیل اسکندری، رئیس شبکه بهداشت این شهرستان در گفت‌وگو با تسنیم عنوان می‌کند، این امر در مقابل فراهم نبودن زیرساخت‌های این بیمارستان و فرسوده بودن برخی از قسمت‌های آن سبب شده که نیاز به احداث یک بیمارستان جدید در اقلید احساس شود.

به گفته وی جاذبه‌های گردشگری بسیار اقلید در روزهای مختلف سال گردشگران را به این شهرستان می‌کشاند و جمعیت زیادی وارد اقلید می‌شود که گاه به دلیل تصادفات یا دلایل دیگر نیاز به خدمات درمانی و بهداشتی دارند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان اقلید معتقد است که هر پروژه عمرانی نیاز به یک پیوست سلامت دارد به همین دلیل در صحبت‌هایش به آزادراه شدن جاده طریق‌الرضا اشاره می‌کند و می‌گوید: نیاز به احداث بیمارستان جدید در اقلید امری ضروری است.

سید حسین افضلی، نماینده مردم اقلید در مجلس در گفت‌وگو با تسنیم از ارتقای بیمارستان کنونی این شهرستان سخن می‌گوید که با توجه به اشغال 70 درصد ظرفیت بیمارستان کنونی مجوزی برای احداث بیمارستان جدید تحت عنوان بیمارستان جایگزین گرفته شده است.

مجوز ساخت بیمارستان جدید گرفته شد

به گفته وی با توجه به آینده شهرستان مجوز برای احداث بیمارستان جدید از وزیر گرفته شده که نام این بیمارستان، بیمارستان جایگزین است چون براساس شاخص‌های جمعیتی  از نظر قانونی امکان ساخت بیمارستان  جدید وجود ندارد.

افضلی تبدیل جاده طریق‌الرضا به آزادراه را دلیل دیگری بر ضرورت احداث بیمارستان جدید ذکر می‌کند و می‌گوید: شهرستان اقلید محل تقاطع 2 آزادراه بزرگ کشور است، یکی آزادراه شمال - جنوب یا همان شیراز - اصفهان و آزادراه طریق الرضا که شرق کشور را به غرب وصل می‌کند که محقق شدن هر دوی آنها  نیاز به یک بیمارستان بزرگ را در این شهرستان ایجاب می‌کند.

«راه آهن سراسری شمال - جنوب و شرق به غرب نیز از اقلید عبور می‌کند» این را نماینده مردم اقلید می‌گوید و معتقد است با این موضوع آینده شهرستان به لحاظ توسعه متحول می‌شود بنابراین در بحث سلامت نیز باید شرایط و بسترهای لازم فراهم باشد.

به گفته وی زمینی 9 هکتاری برای احداث بیمارستان در نظر گرفته شده که با مشارکت خیران و دولت ساخته می‌شود و می‌تواند تمام شمال استان فارس را پوشش دهد. افضلی هزینه اولیه برای ساخت بیمارستان را 100 تا 120 میلیارد تومان می‌داند و امیدوار است با مشارکت 50 میلیاردی خیران این بیمارستان به زودی احداث شود.

خیران همت کنند

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی می‌گوید برای احداث سریع‌تر بیمارستان به کمک خیران نیاز است و ساماندهی کمک خیران در ساخت بیمارستان یکی از اقداماتی است که انجام می‌شود تا میزان همه کمک‌ها شفاف و روشن باشد.

اسکندری، رئیس شبکه بهداشت اقلید نیز درباره این بیمارستان جدید می‌گوید: با احداث این بیمارستان نه تنها آینده شهرستان به لحاظ سلامت و درمان متحول می‌شود بلکه زمینه استخدام 500 نفر نیز فراهم می‌شود.

خیران شهرستان اقلید با اهدای فیش حج خود و دیگر کمک‌ها نشان دادند که آماده همکاری برای احداث بیمارستان هستند، مشارکت بیشتر خیران سرعت ساخت بیمارستان را دوچندان می‌کند.

خبرگزاری تسنیم در نظر دارد در سلسله‌ گزارش‌هایی به بیان مشکلات و توانمندی‌های شهرستان‌ها و روستاهای استان فارس بپردازد. ‌مردم مناطق مختلف استان می‌توانند مشکلات و توانمندی‌های شهرستان و روستای خود را از ساعت 8 الی 16 با شماره تماس 07132281975 با دفتر خبرگزاری تسنیم استان فارس در جریان بگذارند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار