سپیدان به عنوان یکی از بزرگترین قطبهای فارس در زمینه کشاورزی وصنعت می باشد همچنان بیکاری جوانان شهرستان به عنوان مشکل اصلی دراین شهرستان حل نشده است.
کد خبر: ۵۷۶۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵ 08 March 2018

تابناک فارس به نقل از مار/ون:شهرستان سپیدان به عنوان یکی از بزرگترین قطبهای فارس در زمینه کشاورزی وصنعت می باشد اما متاسفانه جوانان این مرزوبوم از این سفره گسترده بی نصیب هستند بیکاری بعنوان یکی از معضلات اقتصادی که تبعات اجتماعی ناشی از آن به انحاءمختلف گریبانگیر جامعه خواهد شد ازطرفی با توجه به نقش نیروی انسانی وسرمایه اجتماعی در وضعیت امنیتی یک کشور موضوع را دوچندان خواهد کرد. بیکاری جوانان شهرستان سپیدان به عنوان مشکل اصلی دراین شهرستان حل نشده است واین شهرستان در حوزه صنعت وکشاورزی هم پیشرفتی نداشته است.

در شرایط کنونی اقتصاد کشور تورم وبیکاری دو معضل مهم در شهرستان سپیدان به مانند کل کشور می باشد اما نکاتی که باید در این زمینه مورد توجه قرار داد وجود زیر ساختهای اقتصادی لازم برای اشتغال می باشد،امروز صنعتی شدن یکی از مقولات اشتغالزا در اقتصاد می باشد که در تحلیل های اقتصادی به آن توجه ویژه می شود در کنار آن موضوع کشاورزی نیز بعنوان یک عامل مهم اشتغالزا نامبرده می شود ،عوامل دیگر هم نقش دارند اما این دو پارامتر بیشتر مورد تاکید وتوجه هستند.

شهرستان سپیدان از لحاظ صنعتی وضعیت خوبی دارد وبا داشتن بزرگترین کارخانه های تولیدی وصنعتی حرفی برای گفتن در استان وکشور دارد وجوانان تحصیل کرده این شهرستان برای کار باید به مناطق دیگر کوچ کنند ویا در شهر خود بیکار بمانند وفقط تماشاچی باشند . میتوان گفت که صنعت در شهرستان برای رفع بیکاری چندان موفقیت آمیز نبوده است ،تعداد قابل توجهی از جوانان در مراکز فنی وحرفه ای آموزش تخصصی دیده اند اما ا نتوانستند در شهرستان کار مورد علاقه ومنطبق با رشته خود پیدا کنندیا زمینه آن در شهرستان وجود نداشت ،امروز شاهد جوانان زیادی با کارنامه وگواهینامه فنی در شهرستان هستیم که با کارهای دیگری غیر از تخصص خود مشغول شده اند.

بخش کشاورزی هم به مانند بخش صنعتی دچار چالش زیادی است ،بیشتر زمین های کشاورزان دیم می باشند که با توجه به افزایش هزینه های کاشت وداشت وبرداشت در چند سال اخیر و وجود خشکسالی پیاپی انگیزه کشاورزان برای کاشت زمین های دیم از بین برده است وسود دهی ودرآمد زایی چندانی عائد آنها نخواهد شد از طرفی امروز اگر کشاورزی مکانیزه ومرتبط با صنعت نشود سود کافی نخواهد داشت .

بیشتر جوانان این شهرستان به شغل های واسط و فروشندگی وراه اندازی سوپرمارکت و... روی آورده اند گرچه بسیاری از آنان از درآمد حاصل از آن ممکن است ابراز رضایت کنند.اما نکته اصلی این است که کوزه گر باید درکوزه شکسته آب بخورد وجوانان شهرستان سپیدان بادارابودن پتانسیل های بالا در زمینه صنعت وکشاورزی نیروهای کارش باید از شهر های دیگر تأمین شود .خواهشاً مسئولین امر فکر چاره ای کنند .

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار