معرفی بهترین جاذبه های گردشگری ایران، قصد داریم دسته آخر از بهترین جاذبه های گردشگری ایران را به شما بشناسانیم. این جاذبه ها اگر چه همۀ زیبایی های ایران نیستند اما شاخص ترین جاذبه های این کشور به حساب می آیند. پس ما را در این مجال همراهی نمایید تا مناطق دیدنی ایران را بیشتر بشناسید و از مکان هایی که برای گردشگران خارجی جذاب است مطلع شوید.
کد خبر: ۶۲۸۷۳۶
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰ 10 July 2018

آرامگاه کوروش کبیر در منطقه پاسارگاد
تابناک فارس به نقل از همگردی:در بین مناطق دیدنی ایران و استان فارس، در میانۀ جاذبۀ تاریخی پاسارگاد، بر روی هفت ردیف سنگ، یک مقبره و آرامگاه با سقف شیب دار به چشم می خورد. این بنا که متعلق به بزرگ ترین امپراتور ایران زمین، کوروش کبیر است به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است. این جاذبه اگر چه در سال 336 قبل از میلاد مسیح مورد حملۀ اسکندر مقدونی قرار گرفت و گنجینه هایش به غارت رفت اما باز هم استوار به حیات خود ادامه داده است و گردشگران را متحیر می کند.

پاسارگاد

پاسارگاد

 

مسجد شیخ لطف الله، جاذبه مذهبی فیروزه رنگ در قلب ایران زمین
یکی از معروفترین و بهترین جاذبه های گردشگری ایران، میدان امام در شهر اصفهان محلی است که چندین جاذبه تاریخی، فرهنگی و مذهبی را در خود جای داده است. یکی از این جاذبه های گردشگری ایران، مسجد شیخ لطف الله می باشد. این مسجد که متعلق به دورۀ حکومت شاه عباس اول می باشد توسط معماری پر آوازه به نام شیخ بهایی طراحی و ساخته شده است. نکتۀ قابل توجه دربارۀ این مسجد این است که از زاویه ای 45 درجه برخوردار است و به نمازگزاران این اجازه را می دهد که رو به کعبۀ اقامه ببندند. در کنار این نکتۀ مهم معماری، کاشی کاری های این مسجد و گنبد با شکوه اش چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. این موارد سبب شده است که این مسجد که بر خلاف سایر مساجد حیاط ندارد در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و در تمام جهان شناخته شود.

مسجد شیخ لطف الله، جاذبه مذهبی فیروزه رنگ در قلب ایران زمین

مسجد شیخ لطف الله، جاذبه مذهبی فیروزه رنگ در قلب ایران زمین

 

مسجد امام، دومین مسجد پر آوازۀ میدان امام اصفهان
کمی آن سو تر از مسجد شیخ لطف الله، درست در قسمت جنوبی میدان امام( میدان نقش جهان)، مسجدی بزرگ و با شکوه دیده می شود که به دورۀ حکومت صفویه تعلق دارد. این مسجد نیز همانند مسجد شیخ لطف الله در زمان شاه عباس اول و به دستور این پادشاه بنا گردیده است. این مسجد اگرچه از نظر تاریخی و مذهبی شاخص و بی مانند می باشد اما چیزی که باعث شهرت این مسجد شده است معماری بی نظیر به کار رفته در این مسجد می باشد. مسجد امام دارای گنبدی بزرگ به ارتفاع 57 متری می باشد و در کنار این گنبد با شکوه، مناره هایی چشم نواز نیز قابل رویت است. سقف مسجد نیز نمونۀ ای بی نظیر از معماری اصیل ایرانی به حساب می آید. سالانه گردشگران زیادی از این مکان بازدید به عمل می آورند که در بین آن ها عکاسان حرفه ای نیز دیده می شود که به قصد ثبت عکس های بی نظیر به این مکان پای می گذارند. آن ها در وسط عمارت می ایستند دوربین های خود را به لنز پهن( واید) مجهز می کنند و به ثبت تصاویری بی همتا از نظر تقارن می پردازند. عکس هایی که بر روی جلد اکثر روزنامه ها و سایت های گردشگری قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که مسجد امام هم در کنار مسجد شیخ لطف الله به ثبت فهرست میراث جهانی یونسکو رسیده است

مسجد امام

.مسجد امام

 

جاذبه ای به نام پل سی و سه پل در اصفهان
یکی دیگر از بهترین جاذبه های گردشگری ایران، پل الله وردی خان یا سی و سه پل است. این پل نیز جزوه آثار به جا مانده از حکومت صفویه بر ایران می باشد. این پل که بر روی رودخانۀ نیلی رنگ زاینده رود کشیده شده است یکی از فاخر ترین بناها از نظر معماری به شمار می آید. شما می توانید در غروب آفتاب بر روی این پل قدم بزنید و به صدای دلنشین جریان زاینده رود گوش فرا دهید. 

سی و سه پل

سی و سه پل

 

اردبیل و بنای به جا مانده از دورۀ صفویه بر ایران
بقعه و خانقاه شیخ صفی الدین اردبیلی یکی از جاذبه هایی است که لقب گنجینه دورۀ صفویه را از آن خود کرده است. این بنا که متعلق به جد پادشاه اول صفویه یعنی شاه اسماعیل اول می باشد، معماری این بنا بسیار فاخر و بی نظیر است و می توان دربارۀ این معماری چنین گفت که سایر بناهای دورۀ صفویه مانند عالی قاپو معماری خود را از این معماری الهام گرفته اند. در کنار این معماری خیره کننده و شاخص، وجود آثار گرانبهایی در طاقچه های این بنا سبب شهرت هر چه بیشتر این جاذبه شده است. این آثار شامل جام ها و شیشه های اهدایی امپراتوری چین می باشد و در کنار جواهر هایی قرار گرفته است که سایر امپراتوری ها دریافت شده است. برای بازدید از این جاذبه جهانی که در لیست میراث جهانی یونسکو نیز می باشد باید رهسپار دیار پهلوانان، اردبیل رهسپار شوید.ب

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

قعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 

 

تخت جمشید، بنایی باشکوه و تاریخی
پرسپولیس یا همان تخت جمشید بنایی است که در سرتاسر جهان شناخته شده است. این بنا که در اصل پارسه نام دارد یکی از بی نظیر ترین بنا ها و عمارت های تاریخ سرزمین کهن ایران است. این مکان و منطقه، محل حکومت حاکمان سلسلۀ هخامنشیان بود تا اینکه در سال 330 قبل از میلاد مسیح، مورد تخریب قرار گرفت. اسکندر مقدونی در زمان حمله به ایران این مکان را با منجنیق مورد هدف قرار داد. اما هنوز هم ستون ها و بقایای این مکان شکوه و صلابت آن عمارت را به رخ می کشاند. بدون شک این جاذبه در لیست میراث جهانی یونسکو چون نگین می درخشد. این جاذبه که جلوه گر تاریخ و تمدن ایران زمین می باشد، در زمان غروب آفتاب و شب هنگام باشکوه تر نیز می باشد اما بازدید در ساعات پایانی روز بدون مجوز ممکن نیست. این جاذبه و شاخصۀ هویتی ایران را نمی توان از نزدیک نظاره نکرد.

تخت جمشید، بنایی باشکوه و تاریخی

تخت جمشید، بنایی باشکوه و تاریخی

 

حمام امیر احمد، جاذبه ای به جا مانده از دوران سلجوقی در کشور ایران
این حمام یکی از مناطق دیدنی ایران، به جا مانده از دوران سلجوقی است. این حمام تفلیقی است از دو دورۀ تاریخی در ایران. دورۀ سلجوقی و دورۀ قاجاریه. گچ بری های این حمام در کنار سنگ های ساروجی که در بدنۀ این بنا به کار رفته است، سبب شاخص شدن این مکان نسبت به سایر بناها شده است. سنگ ساروج که نوع خاصی از سنگ می باشد تشکیل دهنده اصلی حمام امیر احمد است. این سنگ که از خاک رس و آهک به نسبت شش و چهار تهیه شده است توسط سازنده ورز خورده است و بعد از دو روز با خاکستر مخلوط می شود و با الیاف اوئی( تخم و پرزهای نوعی نی) ادغام می شود و با چوب های قر ده سانتی ترکیب می شود. این سنگ ها از استحکام، مقاومت و پوشش بالایی برخوردار است و مناسب برای ساخت سازه هایی چون حمام می باشد. پیشینیان ما نیز با درایت بالا از این نوع سنگ برا ساخت این حمام استفاده کرده اند. درون حمام چندین سکو وجود دارد که این فرصت را به شما می دهد که دمی بر روی آن ها بنشینید و به تماشای معماری بنا بپردازید. لازم به ذکر است که این حمام به وسیلۀ یک شعله کوچک در زیر کانال های آب، آب گرم مورد نیاز استحمام را تأمین می کرده است و به علاوه گرمایش درون حمام را نیز مدیریت می کرده است. در این حمام هیچ نور مصنوعی خاصی به کار نرفته است و تنها سوراخ هایی که بر روی سقف ایجاد شده است نور مورد نیاز حمام را تأمین می کرده است. این همه شگفتی و نکات زیر که همگان را شگفت زده می کند در یک مکان قابل رویت است و آن مکان جایی نیست جز حمام امیر احمد.

حمام سلطان امیر احمد

حمام سلطان امیر احمد

حافظیه، جاذبه ای با رنگ و بوی عاشقانه ها
از بهترین جاذبه های ایران و استان فارس، حافظیه است. هر کسی که در دلش عشق را مهمان کرده باشد، بی تابانه مشتاق قدم گذاشتن به حافظیه می باشد تا سر دل عاشق اش را با این شاعر بزرگ در میان بگذارد. پس می توان گفت که حافظیه نیاز به معرفی خاصی ندارد چرا که جان ها به خوبی این مکان را می شناسند. این مکان که متعلق به قرن هستم هجری شمسی( قرن چهاردهم میلادی) می باشد، آرامگاه شاعر پر آوازه ایرانی، حافظ می باشد. این بنا بارها مورد تغییر و بازسازی قرار گرفته است. در این مکان شما این امتیاز را دارید که از طرح های معمار بزرگ فرانسوی آندره گدار Andre Godard بازدید به عمل آورید و تلاش های باستان شناس ایرانی علی سامی را ملاحظه کنید. می توان به جرأت ادعا کرد که این مکان هیچ گاه از جمعیت خالی نمی شود و شما در هر ساعتی از شبانه روز می توانید مشتاقان به ادبیات پارسی و اشعار این شاعر بزرگ را تماشا کنید. برای ثبت تصاویر این جاذبه لازم است که از لنز فیش آی ( چشم ماهی) استفاده شود تا زیبایی های آن به صورت کامل ثبت و ضبط شود.

حافظیه

حافظیه

 

 

خانۀ طباطبایی ها در شهر گل و گلاب، کاشان
در شهر کاشان در استان اصفهان، بهترین جاذبه های گردشگری ایران جای دارند. اما از این بین، خانه طباطبایی های کاشان که پیشتر محل سکونت یکی از تجار مشهور کاشانی بوده است. این ساختمان که به دلیل معماری بی بدیل اش و هنر های تزئینی به کار رفته شده در بدنه اش یکی از حیرت انگیزترین بناهای کشور ایران می باشد، در دل خود گچ بری ها و شیشه های رنگی و بلورینی را جای داده است که نظیرش را در جایی نمی توانید پیدا کنید. پس اگر به شهر گل و گلاب، کاشان عزیمت کردید بازدید از خانۀ طباطبایی ها را فراموش نکنید.

خانۀ طباطبایی ها

خانۀ طباطبایی ها

ماکو محل استقرار کلیسای تادئوس مقدس
بخش قابل توجهی از مناطق دیدنی ایران در شمال غربی این کشور وجود دارد. در همین منطقه، در شهری به نام ماکو، کلیسایی وجود دارد که متعلق به دوران اولیۀ ظهور مسیحیت می باشد. این کلیسا که یکی از قدیمی ترین کلیساهای دنیا نیز به حساب می آید، کلیسای تادئوس یا قره کلیسا نام دارد. علت نام گذاری این کلیسا به قره کلیسا، سنگ های سیاهی است که در بدنۀ این سازه به کار رفته است. این بنا که بیشتر عبادتگاه ارامنه بوده است بر روی مقبرۀ مبلغ مسیحیت تادئوس مقدس ( جود مقدس) بنا گشته است و امروزه جزوه آثاری است که به ثبت فهرست جهانی یونسکو رسیده است. این بنا در این عصر و دوره نیز برای غیر مسلمانان بسیار با ارزش می باشد و این اهمیت و ارزش به سایر افراد در سراسر جهان با هر دین و مذهب و ملیتی نیز منتقل شده است. به همین دلیل است که سالانه گردشگران زیادی از سراسر جهان برای تماشای این مناطق دیدنی ایران به شهر ماکو سفر می کنند.

کلیسای تادئوس

کلیسای تادئوس

 

حمام وکیل، اثری فاخر به جا مانده از دورۀ زندیه بر ایران زمین
در قرن یازدهم هجری شمسی( قرن هجدهم میلادی) به دستور پادشاه آن زمان ایران، کریم خان زند، در شهر شیراز حمامی بنا شد که پس از سال ها نیز همچون نگین در بخش گردشگری می درخشد. درون این حمام نقاشی های زیبایی وجود دارد و دیواره های داخلی حمام را پوشانده است. این حمام ضمن برطرف کردن نیاز مردم، محل گردهمایی آنان نیز بوده اند. برخی نیز مراسم هایی چون حمام ازدواج را در این مکان برگزار می کردند. حمام وکیل ضمن زیبایی هنری، از معماری خاصی نیز برخوردار است به نحوی که تقارن شگرفی را می توان در این حمام بیابیم. تزیئنات آهکی و نقش های کشیده شده بر روی دیواره ها، این مکان را برای عکاسان مهم تر کرده است. آن ها با تصاویر پانامورایی که ثبت می کنند به دنبال به تصویر کشیدن تمام این زیبایی ها می باشند.

حمام وکیل

حمام وکیل

تیمچه بازار سنتی شهر کاشان، نمونه ای از شکوه معماری سنتی ایران
در میان مناطق دیدنی ایران، بازارها جایگاه ویژه ای دارند. در دروۀ قاجاریه، این کاروان سرای مسقف محلی بوده که به فروش کالا به ویژه فرش مشغول بوده است. در این دوره، مردمان این منطقه برای یافتن کالاهای لوکس و به اصطلاح اعیانی، به تیمچه بازار می رفتند و کالای نایاب خود را خریداری می کردند. این تیمچه همان طور که اشاره شد مسقف است و این سقف زیبا سبب شهرت این مکان تاریخی شده است. دقیقاً در مرکز این کارونسرا، زیر این سقف زیبا، یک حوضه بزرگ وجود دارد که نمای این جاذبه را زیبا تر کرده است. در حال حاضر نیز بازاریان کاشان در این تیمچه مشغول به کار هستند و چون گذشته فرش های نفیس و قیمتی خود را عرضه می دارند.

تیمچه بازار کاشان

تیمچه بازار کاشان

 

 

کلیسای زیبا و با شکوه وانک در شهر اصفهان
در قرن دهم هجری شمسی برابر با قرن هفدهم میلادی کلیسایی به دست ارامنی های مهاجر بنا شد. پس از ساخت بنای اصای این کلیسای تاریخی، کار تزئین این بنا توسط نقاشان بزرگ و مشهوری اجرایی شد. شما می توانید بر روی دیواره ها و سقف این کلیسا طرح هایی را نظاره کنید که شما را قطعاً حیرت زده می کند. نقش هایی ظریف آبی رنگ با طلا کاری هایی بی مانند که بیان کننده داستان خلقت انسان می باشد که با الهام از سبک ایرانی این بنا را مزین کرده است. اگر چه این مکان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ایران مطرح است اما هنوز هم ارامنۀ ساکن اصفهان به این کلیسا می روند و به برپایی مراسم های مذهبی می پردازند. شما می توانید در روز یک شنبه به این کلیسا بروید و ضمن بازدید از این جاذبه، با بخشی از آداب مذهبی ارامنه آشنا شوید.

کلیسای وانک

کلیسای وانک

 

مسجدی به زیبایی مسجد وکیل شیراز
از دیگر مناطق دیدنی ایران که در شیراز واقع شده است، مسجد وکیل است. این مسجد که به دستور کریم خان زند، وکیل الرعایا، بنا شده است یکی از مشهور ترین و پر آوازه ترین بناهای مذهبی کشور ایران و شهر شیراز می باشد. معماری مسجد وکیل در کنار تزئینات سرامیکی اش، جلوۀ خاصی را به بنا افزوده است. این زیبایی زمانی تکمیل می شود که نگاهتان بر روی ستون های موجود در این مسجد مات می شود. همۀ این موارد سبب انتقال حسی مثبت و معنوی در بیننده می شود. از این روست که هر گردشگری که به شیراز سفر می کند، بازدید از مسجد وکیل را در صدر فهرست گشت و گذار خود قرار می دهد.

 

مسجد وکیل

مسجد وکیل

 

تمام مناطق دیدنی ایران و جاذبه هایی که در این روایت سه قسمتی بیان شد، تنها گوشه ای از همۀ زیبایی های ایران، این بهشت گردشگری بود. توصیه می شود که مناطق دیدنی ایران خود را هر چه بهتر بشناسیم تا بتوانیم یک راهنمای خوب برای جذب گردشگران خارجی شویم. افزایش شور و تمایل گردشگری نسبت به این مملکت تنها با یک عزم همگانی ممکن است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار