امام جمعه زرقان گفت: با توجه به پیامدهای زیست محیطی پالایشگاه دوم شیراز برای مردم زرقان با احداث آن مخالف هستیم.
کد خبر: ۶۲۸۸۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰ 11 July 2018

تابناک فارس به نقل از ایرنا:حجت الاسلام محمد هادی ربانی شیرازی در دیدار با برخی مسئولان تشکل زیست محیطی استان فارس افزود: شخصا به دلیل مخالفت با اجرای این طرح حتی در جلسات توجیهی آن نیز که با حضور مسئولان وزارت نفت برگزار گردید شرکت نکردم.
وی اظهار داشت: متاسفانه مشکل بزرگی که امروز بخش های مختلف اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور را به شدت در تنگنا قرار داده است عدم وجود برنامه ریزی دقیق است که این موضوع علاوه در گذشته هم اکنون نیز وجود دارد.
امام جمعه زرقان اظهار داشت: در مکان یابی پالایشگاه دوم شیراز مسائل زیست محیطی و عوارض آن بر محیط زیست انسانی ، گیاهی و جانوری مورد توجه دقیق قرار نگرفته است و همین موضوع بخش زرقان را که در مجاورت آن قرار دارد را تهدید می کند.
ربانی شیرازی یادآور شد: نسل کنونی مانند نسل های گذشته نیست که بتوان آن ها را با وعده هایی مانند اشتغال و یا درآمد و رونق اقتصادی از مخالفت با این چنین پروژه هایی که سلامت انسان ها را به خطر می اندازد منصرف کرد.
وی گفت: در این خصوص باید رسانه ها به کمک تشکل های حامی محیط زیست مسئولان را نسبت به تهدیدهای این طرح آگاه و از اجرای آن جلوگیری کنند.
عضو انجمن همیاران محیط زیست زرقان نیز در این دیدار گفت: پالایشگاه در زمره طرح های صنعتی آب بر بوده و با توجه به خشک شدن سفره های زیرزمینی آب در بخش زرقان امکان تامین آب آن در منطقه وجود ندارد.
شهاب الدین کاویانی افزود:برای تولید هر بشکه نفت تا 2.5 برابر آن آب شیرین مصرف می شود که در زمان حاضر این میزان برای 60 هزار بشکه نفت در پالایشگاه فعلی به 9 هزار مترمکعب می رسد.
وی اظهار داشت: با احداث فاز دوم پالایشگاه بیش از سه برابر میزان فعلی آب مورد نیاز است و با توجه به خشکسالی های اخیر و برداشت های بی رویه از سفره های زیرزمینی این امکان وجود ندارد.
کاویانی اظهار داشت: علاوه بر این، واقع شدن منطقه زرقان در بین رشته کوه های بمو و همچنین استقرار بیش از 24 درصد صنایع فارس در این منطقه آلایندگی های شدیدی را موجب شده که با احداث فاز دوم پالایشگاه این منطقه قابل زیست برای ساکنان آن و حتی گونه های گیاهی و جانوری موجود در منطقه حفاظت شده بمو نخواهد بود.
پالایشگاه شیراز در مجاورت پارک ملی بموی شیراز و در فاصله 20 کیلومتری شمال شیراز و نزدیکی شهر زرقان قرار دارد.
موضوع توسعه پالایشگاه شیراز از سالها قبل مطرح بوده و موافقان و مخالفانی دارد ، باقی ماندن و توسعه پالایشگاه از یک سو و انتقاد فعالان محیط زیست و شهروندان شهر زرقان برای توقف توسعه آن مباحثی است که همواره مورد چانه زنی قرار گرفته است.
پیش از این، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس نهم تیرماه جاری در این باره گفته بود: مشکل اجرای طرح توسعه پالایشگاه شیراز تامین آب است که مسئولان مربوط پیشنهاد تامین آب از محل تصفیه پساب شهر صدرای شیراز را مطرح کرده اند که این پیشنهاد در حال بررسی است.
دکتر سعید محمودی افزود: ما مدل های توسعه را معمولا از مجری می گیریم و آن را ارزیابی و سطح سنجی می کنیم، این بررسی ها در باره احتمال ایجاد آلودگی توسط پالایشگاه شیراز بررسی شده است وهمه کارشناسان محیط زیست به این نتیجه نرسیدند که طرح توسعه پالایشگاه شیراز ایجاد آلودگی می کند، بنا بر این نگرانی از نظر ایجاد آلودگی هوا با اجرای طرح توسعه نداریم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس اضافه کرد: تامین آب در اجرای طرح توسعه یک نگرانی بزرگ است که اکنون با پیشنهاد استفاده از پساب شهر صدرا این موارد بررسی می شود.
وی ادامه داد: برداشت آب از دشت ممنوعه زرقان برای توسعه پالایشگاه شیراز برای ما هم قابل قبول نیست اما در یک پیشنهاد جدید وزارت نیرو تعهد کرده است که آب مورد نیاز طرح توسعه را از منابعی غیر از منابع دشت زرقان و آبهای زیرزمینی تامین کند.
محمودی ادامه داد:اگراین تعهد عملی شود مشکلی در طرح توسعه پالایشگاه نیست ، ضمن آنکه مراحل برچیده شدن پالایشگاه قدیم شیراز نیز دیده شده است و با احداث پالایشگاه جدید در برنامه زمان بندی پالایشگاه قدیم برچیده خواهد شد.
پیشتر از این سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده بود: ظرفیت قابل‌ تحمل محیط‌ زیست در محدوده دشت زرقان به دلیل تأثیرگذاری شدید صنایع و واحدهای در حال فعالیت و پالایشگاه شیراز به نحو قابل ‌ملاحظه‌ای دچار محدودیت شده، تأکید این سازمان پس از بررسی‌‌های کارشناسی، مکان‌ یابی و تهیه گزارش ارزیابی زیست‌ محیطی پروژه در خارج از محدوده پارک ملی بمو است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار