رئیس جهاددانشگاهی استان فارس گفت:تولید عصاره‌ی گل‌های محمدی و فرآوری گیاهان دارویی را با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین و توان علمی موجود، راه‌اندازی کند.هدف نهایی از طرح این ایده را استفاده از ظرفیت مغفول مانده‌ی این استان و ایجاد بسترهای اشتغال و ارتقاء ارزش افزوده و کاهش مهاجرت از روستا به شهرها برشمرد.
کد خبر: ۶۲۹۱۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۳ 11 July 2018

تابناک فارس به نقل از ایسنا:مظاهر بابایی، رئیس جهاددانشگاهی فارس در دیدار با نماینده نماینده مردم فیروزآباد، فراشبند و قیرو کارزین ضمن اشاره به ظرفیت‌های این نهاد دانشگاهی تصریح کرد: امروز خشکسالی و تغییرات اقلیمی به موضوعی محوری در استان فارس تبدیل شده است.

وی با اشاره به لزوم یافتن راهکارهای اجرایی برای کاستن از آسیب‌ها و تهدیدات خشکسالی و کم‌آبی گفت: جهاددانشگاهی با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و دانش موجود و تکنولوژی روز امکان اجرای طرح‌های مختلفی را دارد.

رئیس جهاددانشگاهی فارس همچنین به ظرفیت‌های موجود در نقاط مختلف این استان اشاره و عنوان کرد: براساس آمارهای موجود استان فارس، بیشترین میزان تولید گل محمدی را در سطح کشور دارد و می‌توان با فراهم کردن بستر فرآوری این گیاه، زمینه‌ی بهره‌وری مناسب‌تر ، اشتغال و جلوگیری از خام فروشی را ایجاد کرد.

بابایی با تصریح بر اینکه استان فارس دارای ویژگی‌های مناسبی برای ایجاد و توسعه‌ی صنایع تبدیلی در حوزه‌ی محصولات باغی و زراعی است، گفت: می‌توان با استفاده مناسب از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی، در صورت حمایت مسئولان و دستگاه‌های اجرایی، بسترهایی را برای بهبود وضعیت اشتغال به ویژه در حوزه‌ی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی فراهم کرد.

وی البته این را هم گفت که جهاددانشگاهی استان فارس قصد دارد که خط تولید عصاره‌ی گل‌های محمدی و فرآوری گیاهان دارویی را با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین و توان علمی موجود، راه‌اندازی کند.

رئیس جهاددانشگاهی فارس، هدف نهایی از طرح این ایده را استفاده از ظرفیت مغفول مانده‌ی این استان و ایجاد بسترهای اشتغال و ارتقاء ارزش افزوده و کاهش مهاجرت از روستا به شهرها برشمرد و افزود: نیازسنجی‌ها و بررسی‌ها نشان از لزوم توجه به صنایع‌تبدیلی و تکمیلی در حوزه‌ی محصولات زراعی و باغی در فارس دارد.

به گفته بابایی، در شرایط کنونی که بحران آب منجر به بیکاری و در نهایت بیشتر شدن سرعت مهاجرت از روستا به شهر شده است، می‌توان با استفاده از طرح‌های نو و فناورانه راهکاری مناسب برای حل مشکلات اندیشید و عملیاتی کرد. وی در خاتمه همراهی نمایندگان مردم در مجلس و مدیران و مسئولان استان در سطوح مختلف را عاملی بسیار موثر در تحقق برنامه‌های مورد نظر جهاددانشگاهی در استان فارس برشمرد.

کوروش کرمپور، نماینده مردم فیروزآباد، فراشبند و قیرو کارزین در دیدار با رئیس جهاد دانشگاهی فارس گفت: این نهاد طی سال‌های گذشته اقدامات شاخصی را در حوزه‌های آموزش، پژوهش، فرهنگی و اشتغال انجام داده است.

وی افزود: امروز کشاورزی و مصرف بهینه‌ی آب از مسائل اولویت‌دار در کشور و استان فارس محسوب می‌شود و جهاددانشگاهی در این ابعاد می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

کرمپور ضمن اعلام آمادگی برای استفاده از ظرفیت جهاد دانشگاهی در راه‌اندازی صنایع تبدیلی، خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم از ظرفیت جهاددانشگاهی به ویژه در حوزه‌ی گیاهان دارویی بهره‌ی مناسب ببریم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار