رئیس اداره فرهنگ و ارشاد فسا گفت: بزرگ‌ترین تعزیه میدانی کشور روز جمعه ۳۰ شهریورماه در صحرارود فسا برگزار می‌شود.
کد خبر: ۶۵۴۳۵۱
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰ 12 September 2018


تابناک فارس به نقل از تسنیم:محمدکاظم رحمانی با بیان اینکه بزرگ‌ترین تعزیه میدانی کشور ساعت 8 صبح روز جمعه 30 شهریورماه طبق روای همه ساله در روستای صحرارود فسا برگزار می‌شود، اظهار داشت: این تعزیه میدانی در زمینی به مساحت 2 هکتار واقع در تپه‌های حضرت صاحب‌الزمان (عج) روستای صحرارود در 8 کیلومتری شهر فسا برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این تعزیه که به ثبت معنوی رسیده امسال تحت عنوان «حدیث وفا و ولا» با موضوع وفاداری حضرت عباس (ع) نسبت به امام حسین (ع) است، عنوان کرد: سبک این تعزیه ایرانی_اسلامی است و امسال برای اولین بار در متن آن از وزن اشعار حماسی فرودسی الهام گرفته شده است.

رحمانی با بیان اینکه محمود سیمکانی با کمک 3 مشاور نویسندگی این تعزیه بر عهده داشته است، خاطرنشان کرد: دکتر شکرالله خاکرند از دانشگاه شیراز، دکتر مهدی محمدی از دانشگاه بین‌المللی قم و دکتر محمد شایق از اساتید دانشگاه مشاوره متن این تعزیه هستند.

وی با بیان اینکه سرپرستی این تعزیه توسط سیروس دستان و بهمن دستان است، گفت: امسال جلوه‌های ویژه‌ای که در این تعزیه بر روی آن کار شده مربوط به بخشی از حضور حضرت عباس (ع) در کنار شط فرات است و به نوعی ارتباط با زلالی و پاکی آب دارد.

مدیر اداره فرهنگ و ارشاد فسا با بیان اینکه خانم کسایی و لیلا دستان کار طراحی المان ویژه این تعزیه را برعهده دارند، عنوان کرد: المانی که در زمین اجرای این تعزیه در حال طراحی است همان شط فرات و نخلستان است که روز اجرای تعزیه رونمایی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این تعزیه میدانی نزدیک به 220 نفر بازیگر دارد که قریب به 70 نفر آنها بالای 50 سال سن دارند و در مجموع بازیگران این تعزیه تلفیقیاز کودکان، نوجوانان، جوانان و افراد مسن است.

رحمانی از ساخت جایگاه ویژه خبرنگاران و عکاسان در زمین اجرای این تعزیه خبر داد و گفت: بعد از برگزاری این تعزیه سوگواره عکس تعزیه میدانی صحرارود برگزار می‌شود و عکس‌های برگزیده در نگارخانه اداره ارشاد فسا به نمایش گذاشته می‌شود.

وی گفت: در سال‌های گذشته نزدیک به 50 هزار نفر از شهرهای مختلف فارس، استان‌های مجاور مثل اصفهان، یزد، کرمان و غیره از این تعزیه استقبال کرده‌اند و امسال نیز پیش‌بینی ما استقبال بیش از 50 هزار نفر از اجرای این تعزیه است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار