کارشناسان گردشگری مذهبی در استان فارس معتقدند که 4 مسیر گذر سرباغ، سنگ سیاه، گذر سردزک (شاهزاده قاسم)، گذر بیات و آرامگاه سیدعلاءالدین حسین(ع) از مسیرهای گردشگری مذهبی شناسایی شده هستند که با محوریت حرم احمدبن‌موسی(ع) می‌توانند نقش مهمی در رونق گردشگری مذهبی داشته باشند.
کد خبر: ۶۵۴۵۷۲
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱ 12 September 2018

تابناک فارس به نقل از تسنیم:گردشگری مذهبی از قرن‌ها پیش در سراسر دنیا وجود داشته و قدمت آن به قدمت فرهنگ دینی تمامی ادیان است. گردشگری مذهبی به سفرهایی اطلاق می‌شود که اصلی‌ترین هدف آن‌ها تجربه‌ی مذهبی باشد، ممکن است گردشگران مذهبی بارها به مکانی مذهبی بروند و یک بار رفتن به آن مکان، آن‌ها را از سفرهای مکرر باز نمی‌دارد.

نکته‌ای که در گردشگری مذهبی باید به آن توجه کرد این است که این نوع گردشگری را نمی‌توان با کلمه‌ «زیارت» جایگزین کرد. در زیارت شما به قصد زیارت به مکان مقدس مذهبی دین خود می‌روید برای مثال شیعیان به قصد زیارت و انجام اعمال مذهبی به حرم امام رضا (ع) در مشهد می‌روند اما در گردشگری مذهبی ممکن است یک گردشگر برای بازدید از کلیسا یا مسجد تاریخی به شهر دیگری سفر کند.

در گردشگری مذهبی هدف از سفر صرفا زیارت و انجام اعمال مذهبی نیست و طیف گسترده‌تری از سفرهای مذهبی را شامل می‌شود. استان فارس با وجود داشتن مساجد تاریخی زیبا، بقاع متبرکه و بسیاری از بناهای دیگر مذهبی یکی از قطب‌های گردشگری مذهبی است که متاسفانه چندان مورد توجه نبوده است.

تخفیف 20 تا 50 درصدی هتل‌ها

به مناسبت آغاز ماه محرم خبری از سوی جامعه هتلداران استان فارس منتشر شد که براساس آن دهه نخست محرم اقامت در هتل‌های استان فارس با 20 تا 50 درصد تخفیف همراه است. حسن سیادتان، رئیس جامعه هتلداران استان فارس این موضوع را در راستای رونق به گردشگری مذهبی اعلام کرده است.

به گفته وی سالیانه گردشگران بسیاری در ایام محرم برای تماشای آیین و سنت‌های عزاداری مردم استان، به فارس سفر می‌کنند و تخفیفات در نظر گرفته شده می‌تواند زمینه ورود زائران و گردشگران به شهر شیراز و دیگر شهرستان‌های استان در این ایام فراهم شود.

این در حالی است که موید محسن‌نژاد، معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی استان فارس در گفت‌وگو با تسنیم اعلام می‌کند که ماه محرم و صفر و به ویژه دهه نخست آن نمی‌تواند زمان مناسبی برای جذب مسافر باشد چراکه به طور معمول مردم ایران به عنوان گردشگران داخلی، تمایل دارند در شهر و دیار خود سنت‌های عزاداری را برپا دارند و سفرهای کمتری را شاهد خواهیم بود.

حلقه‌های رونق گردشگری

به گفته وی باید با تبلیغات مناسب و معرفی اماکن مذهبی که جنبه گردشگری دارند، زمینه سفر برای طول سال را فراهم کرد که با تخفیفاتی که در طول سال و به مناسبت‌های مختلف از سوی مراکز اقامتی ارائه می‌شود، همخوانی داشته باشد.

محسن‌نژاد با بیان فاکتورهای لازم برای یک سفر از جمله اقامت، خوراک، راهنما، حمل و نقل درون شهری، حمل و نقل برون شهری و غیره معتقد است که باید همه این امور با هم در جهت رونق گردشگری به ویژه گردشگری مذهبی گام بردارند.

به گفته وی در شرایط کنونی مراکز اقامتی تخفیف می‌دهند اما هزینه رفت‌وآمد گران می‌شود، طبیعی است که به گردشگری لطمه وارد می‌شود. محسن‌نژاد معتقد است که برای رونق گردشگری حلقه‌های زنجیرمانند به یکدیگر متصل هستند که باید با هم عمل کنند.

4 مسیر گردشگری مذهبی در شیراز

کارشناسان گردشگری مذهبی در استان فارس معتقدند که 4 مسیر گذر سرباغ، سنگ سیاه، گذر سردزک (شاهزاده قاسم)، گذر بیات و آرامگاه سیدعلاءالدین حسین(ع) از مسیرهای گردشگری مذهبی شناسایی شده هستند که با محوریت حرم احمدبن‌موسی(ع) می‌توانند نقش مهمی در رونق گردشگری مذهبی داشته باشند.

به گفته محمدرضا احمدی، کارشناس گردشگری استان فارس، در این مسیرها اماکن متبرکه، امامزاده‌ها، مساجد تاریخی، تکایا و مدارس مذهبی متعددی وجود دارد که متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی است و هریک دارای ویژگی‌های خاص معماری و مذهبی است و قدمت برخی از این آثار به دوره زندیه و قاجار می‌رسد.

محمد یزدان‌پناه، فعال حوزه گردشگری فارس نیز با اعتقاد به این مطلب که یکی از پایه‌های گردشگری پایدار، گردشگری مذهبی است، می‌گوید: در حال حاضر بیش از 40 میلیون شیعه در سراسر دنیا زندگی می‌کنند که اگر بتوانیم تنها یک درصد از این افراد را جذب کنیم بی‌شک شاهد رونق گردشگری مذهبی در شیراز خواهیم بود.

تبلیغ موثر زمینه رونق گردشگری مذهبی

به گفته وی در حال حاضر برنامه‌ای جامع برای جذب چنین گردشگرانی وجود ندارد در صورتی که تبلیغات موثر و مناسب از داشته‌های تاریخی و مذهبی استان در خارج از مرزها می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

محسن‌نژاد نیز با تاکید بر امر تبلیغات به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: با توجه به حجم بالای گردشگر خارجی از کشورهای مسلمان به شهر مشهد می‌توان فضایی را برای معرفی شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت در نظر گرفت و نه تنها در مشهد بلکه در شهر قم نیز باید این امر رخ دهد.

به گفته وی رویدادها و مناسبت‌ها مانند ماه محرم و رمضان زمان مناسبی است که با مشارکت صداوسیما برنامه‌هایی برای معرفی حرم احمدبن‌موسی و دیگر بقاع متبرکه استان نظیر حرم علی‌بن‌حمزه تهیه شود و در شبکه‌های برون مرزی به نمایش درآید تا به این وسیله گردشگران از کشورهای مسلمان به شیراز جذب شوند.

آژانس‌های مسافرتی نیز ضلع دیگری برای گردشگری مذهبی هستند که محسن‌نژاد معتقد است با معرفی اماکن مذهبی و ارائه بسته‌های مناسب سفر سبب رونق این نوع گردشگری می‌شوند.

آرامش گردشگران خارجی از بقاع متبرکه شیراز

وی از استقبال گردشگران خارجی از بقاع متبرکه فارس سخن می‌گوید و با اشاره به برخی از نظرات این گردشگران می‌گوید: در میان اماکن متبرکه حرم علی‌بن حمزه به واسطه بعد تاریخی بنا و هنرهای سنتی که در آن به کار رفته مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته و این گردشگران در کامنت‌های خود بیشتر به آرامشی که از این فضا دریافت کردند اشاره می‌کنند.

محسن‌نژاد معتقد است همه اینها می‌تواند زمینه رونق گردشگری مذهبی در فارس شوند به شرط آنکه همه کسانی که در حوزه‌های مرتبط با گردشگری فعالیت می‌کنند، در کنار یکدیگر قرار گیرند.

داشته‌های مذهبی استان فارس می‌تواند عاملی برای توسعه گردشگری مذهبی باشد، حتی عناوینی چون خاستگاه تعزیه و یا سومین حرم اهل بیت(ع) نیز تاثیر به سزایی در جذب گردشگران دارد. بی‌شک با محوریت حرم احمدبن موسی شاهچراغ(ع) می‌توان تورهای گردشگری مذهبی متعددی برای گردشگران ورودی به شیراز تعریف کرد تا شاهد ماندگاری بیشتر زائرین و گردشگران در شهر شیراز باشیم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار