بالا رفتن گرما درتابستان ، مسائلي همچون جابه‌جایی نهال، تغذیه‌ای، مشکل خاک و شيوع آفت ازجمله معضلاتي است كه سبب شده تامركبات جنوب كشوربا آسيب هاي بسياري مواجه شود. درحالي كه در روزهاي آينده مركبات كاران بايد به جمع آوري محصولاتشان كه يك سال به پاي آنها زحمت كشيده اند مشغول شوند حالا از جنوب كشور خبر مي رسد كه برخي از مشكلات موجب شده تا بار درختان اين منطقه از كشور به شدت كاهش پيدا كند...
کد خبر: ۶۶۶۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۵ 10 October 2018

 

تابناک فارس به نقل از جوان آنلاین:بالا رفتن گرما درتابستان ، مسائلي همچون جابه‌جایی نهال، تغذیه‌ای، مشکل خاک و شيوع آفت ازجمله معضلاتي است كه سبب شده تامركبات جنوب كشوربا آسيب هاي بسياري مواجه شود. درحالي كه در روزهاي آينده مركبات كاران بايد به جمع آوري محصولاتشان كه يك سال به پاي آنها زحمت كشيده اند مشغول شوند حالا از جنوب كشور خبر مي رسد كه برخي از مشكلات موجب شده تا بار درختان اين منطقه از كشور به شدت كاهش پيدا كند. موضوعي كه سبب شدتا رییس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی اعلام كند:« زوال مرکبات از سال 93 باغ‌های مرکبات در استان‌های فارس، هرمزگان و کرمان را درگیر کرده به طوري كه اين مهم روي ميزان محصولات درختان اثر منفي گذاشته است.»

******

شرايط مساعد آب وهوايي در برخي از استانهاي جنوبي كشور ازجمله ،خوزستان، فارس، هرمزگان و کرمان موجب شده تا اين شهرها در توليد مركبات حرفهاي بسياري براي گفتن داشته باشند به طوري ميزان قابل توجهي از اين توليدات را به كشورهاي مختلف صادركنند.

درحال حاضر میلیون5 تن انواع مرکبات در مناطق شمالی و جنوبی کشورمان تولید مي شود که 600هزار تن آن نارنگی و همین میزان نیز لیمو ترش و شیرین تولید می شود، اين درحالي است كه میزان تولید دارابی وسایر مرکبات کمتر است.
همچنين میزان تولید پرتقال در سال 96، 2 میلیون و 850 هزار تن بوده که در سال 97، به 3 میلیون و 21 هزار تن خواهد رسید. همچنین میزان تولید نارنگی در سال 96، 780 هزار تن بود کهاين ميزان در امسال به 819 هزار تن مي رسد وهمچنین پیش‌بینی مي شود امسال 670 هزار تن لیموشیرین و 569 هزار تن لیموترش توليد شود.

مركبات ازكرمان تا فارس وهرمزگان

شرايط مناسب آب وهوايي در استانهاي جنوبي كشور از جمله كرمان فارس وهرمزگان وخوزستان موجب شده تا اين استانها چه ازلحاظ كميت وچه كيفيت بالاترين وبهترين محصول مركبات را توليد وعرضه كنند.

رییس موسسه تحقیقات مرکبات با اشاره به اينكه استان مازندران با تولید بیش از2ونیم میلیون تن مرکبات در بین 15 استان کشور رتبه اول را دارا است مي گويد:« در حال حاضر ایران با سطح زیر کشت بیش از 290 هزار هکتار مرکبات و تولید سالانه 4ونیم میلیون تن، هفتمین کشور تولید کننده مرکبات دنیا است. »

گل محمدي مي افزايد:« استان فارس در جایگاه دوم تولید ‌مرکبات و استان‌ هرمزگان و جنوب کرمان به ترتیب جز استان‌های مهم و برتر در این بخش هستند. همچنین در گیلان، گلستان، سیستان، ایلام و سایر استان‌ها این تولید وجود دارد. برخی استان‌ها همچون کرمانشاه و کهکیلویه و بویراحمد در حال توسعه باغات جدید مرکبات هستند.»

پس ازمازندران استان فارس با تولید 135 هزارتن محصول مرکبات ،رتبه دوم تولید این محصول در کشور را دارد.

مدیرامورباغبانی جهادکشاورزی فارس با بیان اینکه درحال حاضر62 هزارهکتارباغ مرکبات دراستان وجود دارد مي گويد:« مرکبات تولیدی فارس شامل پرتقال والنسیا ،واشنگتن ناول، نارنگی کینو ،کلمانتین ،محلی ، تانجلو ، لیموشیرین ،لیموترش و گریپ فروت است.»

شریفی بااشاره به تولید مرکبات در شهر های جنوبی مي افزايد: «شهرستان جهرم با 20هزار هکتارباغ مرکبات وتولید 500 هزارتن محصول رتبه اول و داراب با 14 هزار هکتار و تولید 220 هزارتن انواع پرتقال رتبه دوم تولید مرکبات فارس را دارند.»

وی ادامه مي دهد:« قیروکارزین با 10هزار هکتار باغ وتولید300 هزارتن لیموترش وشیرین مقام سوم ،کازرون با 5 هزارهکتارباغ مرکبات وتولید 180هزارتن پرتقال رتبه چهارم وفسا با 3 هزار هکتار باغ مرکبات وتولید 95 هزارتن پرتقال رتبه پنجم تولید مرکبات را در فارس دارد.»

وي بابیان اینکه لارستان با2500 هکتار باغ وتولید سالانه 70هزارتن مرکبات ششمین شهرستان تولید کننده این محصول است بيان مي كند:« بقیه شهرستان های فارس با حدود 500 هکتارباغ مرکبات در رتبه های بعدی تولید قراردارند.»

پس ازاين استان جنوب كرمان در رتبه بعدي قرار دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان بااشاره به برداشت حدود 344 هزار تن انواع پرتقال از باغ‎های جنوب کرمان مي گويد:«این منطقه با سطح زیر کشت بیش از 33 هزار و 500 هکتار و تولید بیش از 510 هزار تن مرکبات مقام سوم کشور را داراست.»

سید یعقوب موسوی مي افزايد :«حدود 23 هزار و 740 هکتار از سطح کل مرکبات به پرتقال اختصاص دارد که حدود 20 هزار و 600 هکتار از این سطح بارور و بیش از 3 هزار هکتار غیربارور است. »

وي ادامه مي دهد:« برداشت پرتقال با ارقام محلی و ناول‎ها شامل تامسون و واشنگتن در جنوب کرمان از نیمه دوم مهر ماه آغاز شده است و تا پایان فروردین ماه با برداشت ارقام والنسیا ادامه می‌یابد. »

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، متوسط عملکرد پرتقال در این منطقه را حدود 17 تن در هر هکتار عنوان کرده و پیش‎بینی مي كند در سال زراعی جاری حدود 344 هزار تن انواع پرتقال از باغ‎های جنوب کرمان برداشت و روانه بازار شود.

دراين ميان هرمزگان نيز ازجمله استانهايي است كه در زمينه توليد مركبات حرفهاي بسياري براي گفتن دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ميگويد:« سال گذشته حدود 391هزارتن انواع محصول ازباغهای مرکبات این استان برداشت شد.»

امیرحمزه بهاری مي افزايد: «این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، یک و نیم درصد افزایش یافته است. »
به گفته مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ،رودان با 19 هزار و 900 هکتار سطح زیر کشت باغ مرکبات رتبه اول این استان را دارد درحالیکه میناب با هشت هزار و 860 هکتار، حاجی آباد با سه هزارو700 هکتار و بندرعباس نیز با حدود سه هزار هکتار در جایگاههای بعدی قرار دارند.

ازاين چند استان كه بگذريم نوبت به خوزستان مي رسد، آمارها نشان مي دهدهرساله 65تن انواع مركبات ازباغات اين استان برداشت مي شودكه دراين ميان شهرستان های دزفول، اندیمشک، شوش و شوشتر را از مناطق عمده تولید مرکبات در خوزشتان به شمار مي روند.

اين درحالي است كه این محصولات شامل پرتقال والنسیا، پرتقال محلی دزفول، نارنگی محلی دزفولی، نارنگی پرل، نارنگی کینو، لیمو ترش شیشه، لمون، لیمو شیرین محلی دزفول، گریپ فروت دزفولی و نارنج محلی دزفول می باشد.

 

زوال مرکبات تهديدي براي باغات جنوب كشور

عوامل مختلفی از جمله بالا رفتن گرمای تابستان ، همچنین مسائلی نظیرجابه‌جایی نهال، تغذیه‌ای، مشکل خاک و مجموعه‌ای از عوامل مختلف باعث شده تا از سال 93 باغات مركبات در استانهاي جنوبي از جمله ،فارس، هرمزگان و کرمان را درگیر خود كند.

رییس سازمان حفظ نباتات وزارت جهادکشاورزی در تاييد اين مشكلات مي گويد:« همراه با گروهی از محققین و کارشناسان مرتبط از سازمان حفظ نباتات، موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی و باغبانی کشور، کارشناسان و متخصصین استانی و شهرستانی از باغ‌ها هاي مركبات فارس به عنوان نمونه بازديد ومشخص شد ‌که کمپلکسی از عوامل مختلف باعث ایجاد این عارضه شده و این مشکل در سایر استان‌ها و کشورها نیز دیده شده است.»

محمد مهدی قاسمی مي افزايد:« شرایط گرمی هوا، خشکی و خشک سالی حادث شده در استان و کشور و شاید بعضی از سوء مدیریت‌ها در باغ داری به این قضیه دامن زده و باعث تشدید عارضه شده، بنابراین برای یافتن راه‌کار مشخص و ارائه به باغداران، کارشناسان از چندی پیش اقدامات مختلف آزمایشگاهی- تحقیقاتی را شروع کرده اند که بعضی از تحقیقات جواب داده شده و بعضی از آن ها در حال بررسی است.»

وی با اشاره به اهمیت مشارکت همه‌جانبه باغ داران در مدیریت این عارضه، تاکید مي كند:« با تلفیق دانش بومی کشاورزان و متخصصین امکان ارائه راه‌کار به کشاورزان وجود دارد و با توجه به این‌که زوال مرکبات در سایر کشورها نیز وجود داشته و راه‌کارهای مختلفی نیز وجود دارد، کشاورزان باید بدانند که کشاورزی امروز بدون به کارگیری علم، دانش و تکنولوژی میسر نخواهد بود، چرا که برای غلبه بر تغییرات اقلیمی و بیماری های نوظهور قطعا باید با بهره‌گیری از دانش، علم و فن به کشاورزی ای بپردازیم تا درآمد اقتصادی و پایداری را کسب کنیم.»

اين درحالي است كه به گفته رییس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی با توجه به این‌که عارضه زوال مرکبات در اکثر مناطق مرکبات‌خیز استان مشاهده شده، در نشست تخصصی پیشنهاد شد کمیته‌ای با محوریت استان فارس و متشکل از محققین کشوری تشکیل شود.

همچمين قراراست در کنار کمیته استانی کمیته‌های شهرستانی نیز به طور مستمر باغ‌های آلوده را شناسایی کرده و پیگیر حل این معضل باشند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار