کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: بیماری فشار خون یک بیماری مزمن است که بفرد مبتلا، نیاز به مصرف طولانی مدت داروهای کنترل کننده فشار خون دارد.
کد خبر: ۶۶۶۴۸۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲ 11 October 2018

تابناک فارس به نقل از برنا:دکتر «فاطمه فاقعی» افزود: بعضی از این داروها مانند «کاپتو پریل» در صورت مصرف طولانی مدت باعث کاهش «زینک» ( روی) در بدن و به دنبال آن باعث کم شدن ادراک طعم و مزه غذا می شود، «کاپتو پریل»، از دسته داروهای مهار کننده آنژیوتانسین است که با مهار ساخت آنژیوتانسین باعث گشادی عروق و کاهش فشار خون می شود.
وی ادامه داد: این دارو برای درمان فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلب، مشکلات کلیه ناشی از دیابت و بهتر شدن کیفیت زندگی پس از حمله قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.
این دکتر داروساز با بیان اینکه زینک یکی از عناصر طبیعی و موردنیاز بدن است، توضیح داد: وجود زینک برای تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود رشد و سلامتی نوزادان و کودکان، پیشگیری از عفونت های دستگاه تنفسی، بیماری التهابی روده، اختلال بیش فعالی و افزایش توانایی باروری در بانوان ضروری است.
دکتر «فاقعی» افزود: از آنجا که بدن انسان مقدار زیادی زینک را ذخیره نمی کند، باید به طور منظم به کمک رژیم غذایی مصرف شود، زینک به طور معمول در غذاهایی مانند گوجه فرنگی، گوشت قرمز، مرغ و ماهی، حبوبات، آجیل مانند بادام زمینی و بادام وجود دارد.
وی بیان کرد: بیمارانی که داروهای فشارخون بالا مصرف می کنند و در درک مزه و احساس چشایی خود احساس تغییر دارند، باید مراقب کم شدن زینک در بدن خود باشند، بیماران می توانند با توصیه پزشک، به صورت روزانه مکمل زینک را مصرف کنند تا از عارضه داروی «کاپتو پریل» جلوگیری کنند.

برچسب ها: بدن انسان ، دارو ، فشارخون
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار