معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: مسمومیت دارویی، شایع ترین و خطرناک‌ ترین نوع مسمومیت‌ها در منزل است. داروها شایع ترین عامل مسمومیت در منازل هستند
کد خبر: ۶۷۶۳۴۶
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰ 05 November 2018

تابناک فارس به نقل از ایرنا:ابوالفضل نیکو سیر، در جمع خبرنگاران افزود: عدم توجه به میزان مصرف دارو، مصرف خود سرانه، تداخلات دارویی، استفاده از دارو در تاریکی و حتی خواب‌آلودگی از عواملی است که منجر به مسمومیت دارویی در منزل می‌شود.
وی، بیان کرد: در 6 ماه نخست سال جاری، ٨٩ مورد مسمومیت دارویی در این شهرستان گزارش شده است که شمار بیشتری از آنها از بانوان بودند و مسمومیت آنها ناشی از مصرف داروهای مسکن غیر مخدر مانند بنزو دیازپین‌ها، داروهای ضدافسردگی‌، آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای قلبی، کورتون‌ها و آمفتامین‌ها بوده است.
به گفته وی، موارد شایع دیگر مسمومیت‌ها به مسمومیت با مواد غذایی، موادمخدر، مسمومیت‌های تنفسی و بوتولیسم است.
نیکو سیر افزود: مسمومیت بوتولیسم 60 درصد موارد منجر به مرگ می‌شود که منبع اصلی سم بوتولیسم غذای کنسرو شده و تاریخ گذشته است که قبل از مصرف، به خوبی حرارت ندیده و با توجه به گزارش های ارایه شده ٢4 درصد از موارد مسمومیت بوتولیسم، ناشی از غذاهای رستورانی بوده است.
او گفت: همچنین در نیمه نخست امسال، 102 نفر در این شهرستان دچار مسمومیت با مواد شیمیایی شدند.
وی بیان کرد: از این تعداد، ٧٢ نفر آنها مرد بودند و بر اثر استفاده از شوینده‌های خانگی، حشره‌کش‌ها، مواد نفتی، الکل، قرص برنج و مرگ موش دچار مسمومیت شدند.
نیکو سیر با اشاره به مسمومیت با آلومینیوم فسفید یا همان قرص برنج، بیان داشت: مسمومیت با این قرص از مرگ‌آورترین مسمومیت‌هاست زیرا به راحتی جذب دستگاه گوارش می‌شود و با حل‌شدن در مایعات بدن و رطوبت معده، گاز خطرناک فسفین تولید می کند.
او افزود: تا کنون راه نجاتی برای افرادی که با قرص برنج مسموم شده اند، یافته نشده است.
وی ادامه داد: همچنین در 6 ماه نخست 97، مسمومیت‌های ناشی از گزیدگی در شهرستان جهرم ٢٢٢ مورد گزارش شده که بیشتر آنها مربوط به گزیدگی عقرب است.
شهرستان جهرم در فاصله 193کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار