کد خبر: ۶۸۲۴۰۱
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰ 21 November 2018

هدف از انتقال داعش به افغانستان این است که ناامنی عراق و سوریه را به افغانستان و پیرامون جمهوری اسلامی ایران نیز تسری دهند.

آمریکایی‌ها به دنبال تثبیت جایگاه خود هستند تا چین و روسیه نتوانند آینده به لحاظ سیاسی و اقتصادی جایگاه آمریکا را کسب کنند.

با توجه به اینکه نقشه آمریکادر عراق و سوریه برای فربه کردن داعش به شکست انجامید، آمریکایی ها برای استمرار توطئه ها دست به انتقال نیروهای داعش به افغانستان است.

هدف از انتقال داعش به افغانستان این است که ناامنی عراق و سوریه را به افغانستان و پیرامون جمهوری اسلامی ایران نیز تسری دهند، آمریکا به دنبال اهداف بلندمدت و استراتژیکی در افغانستان است و صرفا به دنبال تسلط بر افغانستان یا ایجاد ناامنی برای ایران نیست.

آمریکا برای استمرار بخشیدن کینه خود از ایران به دنبال بی ثبات کردن منطقه است

آمریکا نگاه استراتژیک، امنیتی و اقتصادی به افغانستان دارد.آن ها به دنبال تثبیت جایگاه خود هستند تا چین و روسیه نتوانند آینده به لحاظ سیاسی و اقتصادی جایگاه آمریکا را کسب کنند.

آمریکا بعد از سال‌ها فعالیت طولانی در افغانستان هزینه های زیادی را در این کشور متحمل شده اما به اهداف خود نرسیده است از این رو به دنبال ایجاد ناامنی است، آمریکا چاره‌ای جز ایجاد ناامنی از طریق افغانستان نداشته تا حداقل روسیه و چین در منطقه آرامش نداشته باشند.

داعش و آمریکا در افغانستان موفق نخواهند شد زیرا داعش داعیه‌دار حکومت اسلامی است و بدنه داعش نیروهای چند ملیتی تشکیل شده است.

طالبان گروهی است که در بدنه افغانستان شکل گرفته است

طالبان افغانستان را قلمرو خود می‌داند و به نوعی می‌توان گفت پدیده داعش، برای طالبان‌ها ناخوشایند است و قطعا همانطور که داعش در سوریه و عراق موفق نشد، در افغانستان نیز شکست می‌خورد.

حضور آمریکا در افغانستان هیچ نتیجه مثبتی برای مردم نداشته است

ایدئولوژی داعش حکومت بر خراسان است ولی از طرف دیگر، افغانستان نیز شامل همان خراسان بزرگ است و این تضاد درونی اجازه نمی دهد که داعش پرورش یابد زیرا طالبان سابقه طولانی‌تری دارد و اجازه نمی‌دهد داعش فعالیت موثری داشته باشد.

طالبان بر محوریت قوم پشتو شکل گرفته که یکی از اقوام مهم افغانستان است و در این شرایط گروه چند ملیتی که توسط آمریکا شکل گرفته نمی تواند در جوار طالبان حرکت کند.

از طرفی موضع داعش در برابر اهل سنت و افغانستان به گونه‌ای بوده که طالبان نیز می‌تواند در مقابل داعش بایستد.

برچسب ها: داعش ، طالبان ، افغانستان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار