مدیر زراعت جهاد کشاورزی فارس گفت: اکنون ۱۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی فارس به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافته است که ۳۰ هزار تن کلزا از این مزارع برداشت می‌­شود.
کد خبر: ۶۸۷۳۳۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸ 05 December 2018

تابناک فارس به نقل از تسنیم:: استان فارس با تولید 30 هزار تن کلزا نقش به سزایی در تولید این محصول و تلاش برای خودکفایی در زمینه مواد اولیه روغن به عنوان محصولی حیاتی دارد، اما عدم استقبال کشاورزان مناطق سردسیر استان، سبب عدم اجرای کامل برنامه­‌های سازمان جهاد کشاورزی فارس شده است.

اکنون 14 هزار هکتار از اراضی کشاورزی فارس به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافته است که 30 هزار تن کلزا از این مزارع برداشت می‌­شود. این در حالی است که احمد دهقان، مدیر زراعت جهاد کشاورزی فارس در گفت‌وگو با تسنیم از پیش­‌بینی 25 هزار هکتار کشت کلزا در برنامه‌­های این سازمان خبر داد.

عدم استقبال کشاورزان مناطق معتدل و سردسیر استان از قبیل شهرستان­‌های اقلید، مرودشت، کوار، آباده، بوانات و شیراز از کشت کلزا موفقیت 20 درصدی برنامه­‌های سازمان جهاد کشاورزی را در پی داشته است. با این حال این نوع کشت در مناطق گرمسیر استان در شهرستان‌­هایی چون رستم، ممسنی، کازرون، فسا، داراب، لار، لامرد و خنج با استقبال مناسبی روبه‌رو شده است به طوری که دهقان در برخی موارد کشت کلزا در این مناطق را بیش از پیش­‌بینی‌­ها دانست.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس دوره طولانی کشت کلزا، ترجیح سودآوری بیشتر کشت­‌های جالیزی از سوی کشاورزان مناطق سردسیر و نیز عدم باور کشاورزان از حمایت­‌های دولت از این محصول را از عوامل عدم استقبال کشاورزان از کشت دانه روغنی کلزا دانست. تجربه تلخ کشاورزان اقلیدی در ادوار گذشته از این نوع کشت سبب دلسردی این کشاورزان شده است در حالی که به گفته دهقان دولت اکنون اهتمامی جدی به کلزا دارد و خرید و پرداخت­‌ها به خوبی صورت می‌­گیرد.

قبل از آغاز طرح‌ریزی­‌ها و اهتمام به کشت دانه‌­های روغنی به ویژه کلزا، تنها پنج درصد از ماده اولیه روغن در کشور تولید می‌­شد که این امر وابستگی شدید و ارزبری بسیاری را برای کشور به همراه داشت. از این رو تولید دانه روغنی کلزا از اهمیتی به سزا برخوردار است. مدیر زراعت جهاد کشاورزی فارس از برنامه­‌ریزی برای خوداتکایی این محصول تا 50 درصد تا 1404 خبر داد.

تناسب زمانی و استفاده از مواد خاک در کشت گندم و کلزا، استفاده کلزا از رطوبت زمستانه و نیاز کمتر به آب و قابلیت کشت در تمامی مناطق استان از دلایل گزینش کشت کلزا در استان فارس است. اهمیت کشت کلزا به دلیل بروز خشکسالی و کمبود آب از سویی و نیاز شدید کشور به این دانه روغنی به عنوان ماده اولیه تولید روغن نباتی از سویی، انکار نشدنی است و این کشت در سال­‌های اخیر مورد اهتمام جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس از شکسته شدن رکورد تولید کلزا در کشور با تولید 340 هزار تن خبر داد که در این میان استان فارس چهارمین استان تولید کننده این محصول است. به گفته دهقان با توجه به اقلیم و میزان بار‌ش‌­های این استان جایگاه بسیاری مناسبی است. استان‌های گلستان و مازندران بیشترین تولید کلزا را دارند در حالی که به سبب بارش‌­های جوی فراوان میزان قابل توجهی از کلزا را به شکل دیم کشت می­‌کنند.

دهقان از ایجاد مزارع الگویی و تلاش­‌های این سازمان برای استفاده از راهکارهای نوین به منظور بهبود کشت و کار، کاهش دوره کشت و نیز افزایش بهره­‌وری در تولید کلزا خبر داد. کشت کلزا علاوه بر استفاده بهینه از آب در شرایط خشکسالی سال­‌های اخیر، به حفظ پایداری گندم استان و نیز خود اتکایی در یک محصول حیاتی است و سبب امنیت غذایی و حفظ سرمایه ملی می‌شود.

 

برچسب ها: تولید ، کلزا ، فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار