عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی:تا کنون جمهوری اسلامی تحمل و خویشتنداری کرده است تا بهانه دست اروپایی ها ندهد در غیر این صورت واقع گرایانه این است که نگاهمان به تجارت با همسایگان باشد و دیپلماسی اقتصادی را به گونه ای تنظیم کنیم که با این کشورها بیشتر ارتباط داشته باشیم که با ما همسو هستند.
کد خبر: ۶۹۹۵۱۸
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱ 05 January 2019

تابناک فارس به نقل از خانه ملت:محمدجواد جمالی نوبندگانی با اشاره به عدم اجرای سازوکار SPV برای برقراری روابط تجاری میان ایران و اروپا، گفت: یک سری واقعیات را باید پذیرفت و آن این است که اختلافات سطحی آمریکا و اروپا باعث قطع روابط این دو قاره و حرکت آنها به سمت ما نمی شود.

نمی‌توان از اروپایی‌ها انتظار همراهی با ایران داشت

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه آمریکایی ها به شدت در حوزه سیاسی، اقتصادی، بیمه ها و شرکت ها، کارخانجات و بانک ها، سوئیفت و بانک جهانی نفوذ شدید در کشورهای دیگر دارند، عنوان کرد: اروپا نیز دارای مشکلات اساسی با آمریکا نیست از این رو نمی توان انتظار داشت ارتباط خوبی با ما داشته باشد.

وی افزود: از سوی دیگر اروپا در بسیاری از زمینه ها به خصوص منطقه، موشک ها، سوریه، عراق و یمن با آمریکایی ها هم عقیده است و نمی توان از آنها توقع داشت که با ساز ما همراهی کنند و این در حالی است که حتی شاید همه اروپا به اندازه عراق با ما مراوده مالی نداشته باشد.

جمالی نوبندگانی در ادامه با بیان اینکه برجام صرفا به لحاظ امنیتی برای اروپایی ها مهم است، اظهار داشت: ما به آنها می گوییم که اگر بعد امنیتی برجام برای آنها مهم است باید هزینه آن را نیز بپردازند.

دیپلماسی اقتصادی کشور به سمت کشورهای همسایه پیش رود

وی ادامه داد: تا کنون جمهوری اسلامی تحمل و خویشتنداری کرده است تا بهانه دست اروپایی ها ندهد در غیر این صورت واقع گرایانه این است که نگاهمان به تجارت با همسایگان باشد و دیپلماسی اقتصادی را به گونه ای تنظیم کنیم که با این کشورها بیشتر ارتباط داشته باشیم که با ما همسو هستند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: با تحریم آمریکا و عدم همراهی اورپا قطعا تحت فشار قرار خواهیم گرفت اما مهم این است که بتوانیم از این چالش که نمی تواند طولانی مدت باشد عبور کنیم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار