ارسنجان با برخورداری از آب و هوای معتدل و خوراکی‌های محلی مقصد سفر مطلوبی برای ایام تعطیلات نوروز در فارس به شمار می‌رود.
کد خبر: ۷۲۴۷۲۲
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷ 12 March 2019

تابناک فارس به نقل از فارس:ارسنجان یکی از شهرستان‌های فارس است که دارای جاذبه‌های طبیعی، گردشگری و آثار باستانی شاخص است که می‌تواند خاطره سفر خوبی به ارمغان بیاورد. در کنار این جاذبه‌ها دارای شیرینی و غذاهای محلی منحصر به فردی نیز هست.

لذت مسافرت نوروزی در ارسنجان/ از حلوای سین تا آجیل ارسنجانی

یکی از اهالی ارسنجان با اشاره به یکی از خوراک‌های محلی این شهرستان می‌گوید: حلوای سین یکی از خوراک‌های محلی مقوی در ارسنجان است که اکثر مسافران به این منطقه اگر نام آن را شنیده باشند حتما به دنبال چشیدن طعم آن می‌روند.

 

 

حسین یارمحمودی ادامه می‌دهد: این حلوا از جوانه گندم، آرد برنج، ادویه‌های گرم، کمی روغن و شکر تهیه و به عنوان شیرینی نوروزی استفاده می‌شود.

وی از نوعی آجیل مخصوص ارسنجانی نام می‌برد و عنوان می‌کند: کنجد و مجک به عنوان نوعی آجیل مخصوص بر سفره عید گذاشته می‌شود و مجک نوعی مغز بادام شیرین شده یا همان الوک است.

یارمحمودی ادامه می‌دهد: غذای محلی دیگری به نام «تک» داریم که غذای پرزحمتی است و مواد آن که شامل گردو، رب انار، گوشت چرخی، نان تیری و ... است در هاون کوبیده می‌شود و در شکم مرغ گذاشته می‌شود که غذای روز اول عید است.

جاذبه‌های دیدنی

یک راهنمای گردشگری محلی نیز با اشاره به تعدد جاذبه‌های گردشگری در ارسنجان بیان می‌کند: مسجد جامع ارسنجان و مدرسه سعدیه متعلق به دوره صفویه و جنگل‌های سرسبز طبیعی بناب ، چشمه سارهای ارتفاعات دال‌نشین ، دریاچه طشتک، غار ضحاک، ایوان قدمگاه، بندبست، مدرسه سعیدیه و ... از این موارد هستند.

محمود رحیمی ادامه می‌دهد: ایوان قدمگاه یا مقبره چاشتخوار در انتهای جنوبی کوه رحمت و شمال روستای چاشتخوار، ایوانی سنگی از دوران هخامنشیان است که در دل کوه تراشیده شده است و دارای 2 طبقه و 2 پلکان سنگی است.

 

 

تل 2500 ساله

رحیمی از وجود یک سایت 2500 ساله در ارسنجان نام می‌برد و می‌گوید: در کنار روستای کوشک از توابع ارسنجان، تپه‌ای به طول 200 متر به نام «تل تیموران» قرار دارد که حفاری‌های انجام شده از تدفین مردگان از 2500 سال قبل در آن خبر می‌دهد.

این فعال گردشگری می‌افزاید: غار «ضحاک» نیز به عنوان یک مکان‌ طبیعی که دستیابی به آن با وسایل مجهز به کوهنوردی و غارپیمایی امکان پذیر است از دیگر دیدنی‌های سفر به ارسنجان است.

وی اضافه می‌کند: درباره این غار روایت‌های گوناگون مثل زندانی شدن ضحاک به دست فریدون، پیش از بردن ضحاک به کوه دماوند، عنوان می‌شود.

 

 

قالی، جاجیم، رودوزی‌های سنتی و گیوه از صنایع دستی ارسنجان است و انار و رب انار ارسنجان نیز شهرت فراوان دارد که مسافران نوروزی می‌توانند در هنگام خرید سوغات به این موارد توجه کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار