ترحلوا یکی از شیرینی‌های سنتی شهر شیراز است که در ماه مبارک رمضان پخت می‌شود و از قدیم مصرف آن بین خانواده‌های شیرازی مرسوم بوده است.
کد خبر: ۷۴۴۳۱۹
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷ 13 May 2019

تابناک فارس به نقل از تسنیم: ترحلوا یکی از شیرینی‌های سنتی شهر شیراز است که در ماه مبارک رمضان پخت می‌شود و از قدیم مصرف آن بین خانواده‌های شیرازی مرسوم بوده است. این حلوا به‌طور معمول در دو رنگ سفید و زرد (زعفرانی) پخته می‌شود و تفاوت این حلوا با بقیه حلواها در استفاده از نشاسته است که سبب می‌شود به‌صورت قالبی درآمده و راحت برش بخورد.

پخت این حلوا از بعد از افطار تا نیمه‌های شب، گاه تا نزدیکی‌های صبح ادامه دارد. بعد از پخت حلوا را در سینی‌های بزرگ ریخته و بعد از گذشت شش تا 8 ساعت پس از خنک شدن، حلوا را به‌صورت قطعات لوزی‌شکل بریده و عرضه می‌کنند.

ترحلوا در واقع، یک قدمت دیرینه در شیراز دارد. ماه رمضان که فرا می‌رسد این شیرینی بسیار مقوی در پزندگی‌ها خودنمایی می‌کند. ترکیبات ترحلوا شامل نشاسته، آرد برنج، شیر، آب، گلاب، شکر، زعفران و انواع مغز برای تزیین است.

احمدرضا وردی‌زاده، رئیس اتحادیه پزندگان استان فارس  از افزایش 10 درصدی قیمت این حلوای سنتی در ماه مبارک رمضان خبر داد و اظهار داشت: این افزایش به دلیل گرانی شکر، شیر و زعفران است.

وی با بیان اینکه این حلوا مختص شیراز است، گفت: در حال حاضر قیمت یک کیلو ترحلوا 7 هزار تومان است و غیر از شیراز در هیچ یک از شهرهای ایران و حتی استان فارس تهیه نمی‌شود.

رئیس اتحادیه پزندگان استان فارس افزود: این حلوا به دلیل وجود نشاسته، شیر و زعفران بسیار مغذی است که می‌توان پس از افطار آن را مصرف کرد.

 

د.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار