معاون استاندار فارس ساعت شروع و اتمام کار ادارات را در این مصوبه ساعت 6.30 دقیقه صبح تا 13.30 دقیقه عنوان کرد و بیان داشت: با توجه به اینکه اوج مصرف برق ساعت 12 تا 16 است، اگر از ساعت 13.30 دقیقه ادارات تعطیل شود، صرفه‌جویی خوبی را شاهد خواهیم بود.
کد خبر: ۷۵۳۳۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۰ 12 June 2019

تابناک فارس به نقل از فارس:یکی از سوژه‌هایی که به‌تازگی در سامانه «فارس من» به ثبت رسیده و مردم خواستار پیگیری آن شده‌اند، مخالفت با تغییر ساعت کاری ادارات در استان فارس بوده است.

مردم در این درخواست با بیان اینکه این اقدام هیچ کمکی به صرفه‌جویی نمی‌کند، اجرای آن را جهت خوش‌خدمتی به وزارت کشور تفسیر کرده و دیگر دلایل خود در مخالفت با این طرح را چنین عنوان کرده‌اند: «با توجه به غروب آفتاب که حدود ساعت ۲۱ هست، برای حداقل صله‌رحم یا پارک و تفریح بردن خانواده حداقل ۳ ساعت وقت می‌خواهد و زودتر از ساعت ۲۴ نمی‌توان به منزل بازگشت. درنتیجه استراحت شبانه به کمترین ساعت ممکن می‌رسد و روز کاری به خستگی و سستی منجر می‌شود. همچنین مشکل ایاب‌وذهاب کارمندان در ساعت سحرگاهی نیز وجود دارد. کسانی که مسافت ده‌ها کیلومتری به مرکز شهر شیراز دارند و باید از مناطقی مانند شهر صدرا، لپویی، زرقان، شهرک گلستان، گویم و ... به محل کار بروند، مجبورند ساعت ۵ صبح بلند شوند و این مسیر را در هوای تاریک طی کنند. این درحالی است در آن ساعت از صبحگاه، وسایل نقلیه عمومی فعالیت نمی‌کند و تاکسی هم بسیار کم است»

برای پیگیری این موضوع به سراغ معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار فارس رفتیم. وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: این مصوبه هنوز ابلاغ نشده و آنچه در فضای مجازی منتشرشده قابل استناد نیست؛ چراکه در حال بررسی دقیق‌تر آن هستیم.

*تغییر ساعت کار متناسب با زمان اوج مصرف برق است

عبدالرضا قاسم‌پور افزود: تغییر ساعت کاری ادارات در فصول گرم سال رویه‌ای است که هرساله در جهت مدیریت مصرف منابع ابلاغ می‌شود و در 15 استان گرمسیری تاکنون اجرایی شده؛ حتی استان‌هایی نظیر ایلام و کرمانشاه نیز آن را عملیاتی کرده‌اند.

معاون استاندار فارس ساعت شروع و اتمام کار ادارات را در این مصوبه ساعت 6.30 دقیقه صبح تا 13.30 دقیقه عنوان کرد و بیان داشت: با توجه به اینکه اوج مصرف برق ساعت 12 تا 16 است، اگر از ساعت 13.30 دقیقه ادارات تعطیل شود، صرفه‌جویی خوبی را شاهد خواهیم بود.

این مقام مسؤول درعین‌حال گفت: سال گذشته با توجه به برآوردی که شرکت برق داشت، کاهش ساعت کاری تأثیر بسیار خوبی و حدود 15 درصد در صرفه‌جویی داشته است، ضمن اینکه برای مردم نیز خاصیت فرهنگ‌سازی داشته و دارد.

قاسمپور با بیان اینکه می‌خواهیم امسال خاموشی نداشته باشیم، خاطرنشان کرد: سال گذشته بعضاً کارخانه‌ها و صنایع به دلیل خاموشی‌ها دچار مشکل می‌شدند، لذا تغییر ساعت کاری به افزایش راندمان صنایع تولیدی نیز کمک خواهد کرد.

وی با عنوان اینکه در حال حاضر در حال بررسی بخشنامه تغییر ساعت کار ادارات هستیم، گفت: البته در این مصوبه نهادهایی مانند نیروی انتظامی، امداد جاده‌ای، آتش‌نشانی‌ها و در کل موارد اضطراری به همان روال سابق کار خود را انجام می‌دهند و این بخشنامه شامل ادارات عادی است.

*ساعت کار کاهش نمی‌یابد

معاون استاندار فارس همچنین گفت: تصمیم‌گیری در خصوص نحوه اجرای تغییر ساعت کاری با استانداران است و هر استانی متناسب با وضعیت خود برنامه‌ریزی خواهد کرد. به‌عنوان نمونه در استان خوزستان، کاهش ساعت ادارات تا پایان شهریور اعمال‌شده و این ادارات حتی پنج‌شنبه‌ها نیز تعطیل است.

قاسمپور درعین‌حال گفت: ما در این مصوبه کاهش ساعت کاری نداریم، بلکه مطابق قانون خدمات کشوری کار می‌کنیم، یعنی تنها شروع و پایان ساعت کاری ادارات تغییر کرده است.

وی مجدداً با بیان اینکه صرفه‌جویی تأکید مقام معظم رهبری و جزو سیاست‌های دولت است، اضافه کرد: مصوبه تغییر ساعت کاری ادارات، مصوبه هیأت وزیران است و به استانداران اجازه داده تا به خاطر کاهش مصرف منابع، آن را اجرا کنند.

این مقام مسؤول در مورد زمان اجرای دقیق مصوبه تغییر ساعت کاری ادارات در استان فارس نیز گفت: زمان اجرای این مصوبه هنوز قطعی نشده و متعاقباً اعلام رسمی خواهد شد.

*بازدید سرزده از ادارات

قاسمپور همچنین از برخورد با مدیران متخلف در این خصوص خبر داد و گفت: ما در این راستا کمیته بازرسی استانداری را نیز فعال کردیم تا به‌صورت سرزده از ادارات بازرسی کنند،‌‌ لذا در صورت ابلاغ نهایی این طرح، مدیرانی که این مصوبه را رعایت نکنند متخلف شناخته‌شده و با آن‌ها برخورد خواهد شد؛ ضمن اینکه کسانی که رعایت کنند نیز تشویق می‌شوند.

وی در پاسخ به این سؤال مردم که «تغییر ساعت کاری به‌ویژه در صبح زود به دلیل مشکلات حمل‌ونقل در آن ساعات، موجب ایجاد مشکلاتی برای رفت‌وآمد کارمندان می‌شود» نیز گفت: به‌هرحال اقلیتی از کارمندان نیز هستند که از راه دور می‌آیند، اما از آن طرف باید به مزایای بسیار این طرح نیز اشاره کرد؛ به‌ویژه در بحث حفظ بیت‌المال و کاهش مصرف برق که بسیار مهم است.

*برگشت درآمدهای ناشی از صرفه‌جویی به استان

معاون استاندار فارس همچنین گفت: نکته مهم دیگر این است که دولت مصوب کرده درآمدهای ارزی ناشی از صرفه‌جویی به استان‌ها برگردد؛ بنابراین تغییر کاری ادارات علاوه بر صرفه‌جویی، چنین امتیازی نیز دارد.

قاسمپور افزود: ما هرچقدر در بحث صرفه‌جویی آموزش و فرهنگ‌سازی کنیم و ادارات آن را رعایت کنند، درآمد ناشی از آن صرف توسعه استان خواهد شد که قطعاً تأثیرات بسیاری در توسعه پایدار خواهد داشت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار