رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر: حمل و مصرف هرگونه مواد مخدر در عراق ممنوع است و در صورت کشف برای زائر، پرونده قضایی تشکیل و از ادامه سفر وی جلوگیری می‌شود
کد خبر: ۷۸۰۲۷۸
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸ 15 September 2019

تابناک فارس به نقل ازذپایگاه خبری پلیس: سردار "مسعود زاهدیان" در آستانه فرارسیدن اربعین حسینی (ع) به زائران ایرانی که به کشور عراق سفر می‌کنند، هشدار داد و اظهار داشت: حمل و مصرف هرگونه مواد مخدر سنتی و روانگردان (تریاک، شیشه، هروئین، گل، گراس، ماری جوانا و...) در عراق ممنوع است.
وی افزود: پلیس کشور عراق طبق قوانین خود با متهمان حمل مواد مخدر و روانگردان برخورد می‌کند؛ با توجه به شرایط خاص کشور عراق، شرایط نگهداری مجرمان در زندان‌های این کشور نامطلوب است.
رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر تصریح کرد: پلیس مبارزه با مواد مخدر در تمامی فرودگاه‌های کشور، پایانه‌ها و مرز‌های خروجی کشور حضور فعال دارد و با بهره گیری از سگ‌های موادیاب و ماموران زبده به طور دقیق به رصد و بازرسی وسایل همراه زائران می‌پردازد و از خروج مواد مخدر به سختی جلوگیری می‌شود.
سردار زاهدیان همچنین توصیه کرد: افرادی که به عراق سفر می‌کنند از جاسازی مواد مخدر به هر روشی برای همراه بردن، پرهیز کنند چرا که پلیس مبارزه با مواد مخدر برای حفظ عزت و شان شهروندان ایرانی و جلوگیری از دستگیری آنان در کشور عراق در تمام طول سال و به ویژه اربعین حسینی (ع) تمام توان خود را برای پیشگیری از این امر به کار خواهد بست.
وی ادامه داد: همچنین همراه داشتن قرص‌های دیازپام، فلورازپام، کلونازپام، اگزاز پام، لورازپام، کدئین، متادون و ترامادول بر اساس قوانین داخلی کشور عراق نیز جرم محسوب می‌شود.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه گفت: به استناد ماده ۱۷ اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوبه ۱۳۸۹/۵/۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام اگر از زائری انواع مواد مخدر یا روانگردان به هر میزان کشف شود ضمن جلوگیری از ادامه سفر و توقیف گذرنامه فرد خاطی، در مرحله اول به مدت ۱ تا ۵ سال و در مرحله دوم ۵ تا ۱۵ سال از کشور ممنوع الخروج می‌شود و بر اساس قانون مبارزه با مواد مخدر کشور عراق، هر کس در حوزه مواد مخدر سنتی و صنعتی اعم از خرید، فروش، مصرف و ... دستگیر شود، مجازات خواهد شد و جزای آن از ۱ تا ۳ سال حبس و جریمه نقدی آن از ۱۵ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان خواهد بود.
سردار زاهدیان با بیان اینکه حمل هرگونه دارو‌های گیاهی مانند شیرین بیان و ... که شباهت زیادی به مواد مخدر دارد، نیز ممنوع است، گفت: یکی از شگرد‌های قاچاقچیان انتقال مواد مخدر توسط افراد ناآگاه است، بنابراین هموطنان عزیز به هیچ عنوان باری را به صورت امانت برای انتقال و تحویل به افراد دیگر از کسی قبول نکنند.
وی ادامه داد: زائران دقت کنند که قبل و بعد از گیت بازرسی پلیس وسایل و کیف دیگران را به دلیل شباهت به اشتباه بر ندارید.
سردار زاهدیان گفت: زائرانی که احتیاج به مصرف دارو‌های خاص دارند مراتب را قبل از حضور در مرز‌ها با پزشک هماهنگ کنند و تاییدیه مربوطه را داشته باشند.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: با توجه به توصیه‌های ارائه شده چنانچه زائری با خود مواد مخدر یا قرص‌های روانگردان همراه داشته باشد، قبل از رسیدن به مرز آن‌ها را معدوم کند که در صورت کشف توسط پلیس در گیت‌های بازرسی از ادامه سفر وی جلوگیری می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار