استاندار فارس گفت:آیا دستگاه‌های اجرایی، قانون گذار و نظارتی توانسته اند خود را با این شرایط جنگی تطبیق دهند؟ و ادامه داد: مصداق‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد تا رسیدن به روش‌ها و شیوه‌های مناسب فاصله داریم.
کد خبر: ۷۹۰۲۵۷
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸ 21 October 2019

استاندار فارس گفت: اقدامات و فعالیت‌های سازمان بازرسی عاملی برای ایجاد شفافیت و افزایش سطح اعتماد مردم به دستگاه‌های اجرایی است.

عنایت الله رحیمی که همزمان با هفته بازرسی به دیدار مدیران این سازمان در استان فارس رفته بود با اشاره به اینکه در حال حاضر تهدید‌های زیادی از سوی دشمنان علیه کشور و نظام ایجاد شده است بر لزوم تبدیل این تهدید‌ها به فرصت تاکید کرد.

او با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب سال جاری را سال رونق تولید معرفی کرده اند، عنوان کرد: تحقق این شعار ارزشمند به تلاش‌های خاص دستگاه‌های اجرایی، قانون گذار و نظارتی نیاز دارد.

رحیمی با اشاره به تهیه و تدوین سند پیشران توسعه استان، این اقدام را گامی موثر در جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: با ابلاغ این سند ۱۸ دستگاه اجرایی مکلف شده اند اقدامات ویژه‌ای در جهت تحقق هر چه سریع‌تر ۱۸۹ پروژه انجام دهند.

استاندار فارس با تشبیه شرایط کنونی کشور به شرایط جنگی، اظهار کرد: بی تردید در این شرایط نمی‌توان از روش‌ها و برنامه‌هایی که در شرایط عادی برای پیشبرد امور مورد استفاده بود بهره گرفت بلکه گذر از این تنگنا نیازمند ایجاد فضای حقوقی و بسترسازی مناسب با مشکلات است.

رحیمی با طرح این سوال که آیا دستگاه‌های اجرایی، قانون گذار و نظارتی توانسته اند خود را با این شرایط جنگی تطبیق دهند، عنوان کرد: مصداق‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد تا رسیدن به روش‌ها و شیوه‌های مناسب فاصله داریم.

او با بیان اینکه در سال‌های اخیر به علت تحریم‌ها افت و خیزی در درآمد‌های دولت ایجاد شده که بر اساس تجویز قانون گذار استفاده از اسناد شبیه پول همچون اسناد خزانه، اوراق مشارکت و تهاتر در دستور کار قرار گرفته است، بیان کرد: خلا‌ها و کمبود‌های قانونی به ویژه در زمان بندی‌های مناسب برای استفاده از این ظرفیت قانونی وجود دارد.

استاندار فارس ادامه داد: اگر شرایط تغییر کرده است؛ ضوابط و مقررات آیین نامه ها، بخشنامه‌ها و قوانین اصلی نیز باید متناسب با این شرایط تغییر کند که خوشبختانه با تدبیری که در نشست سران سه قوه اندیشیده شد قسمتی از این مسائل رو به بهبودی رفته و در حال حل شدن است.

نماینده عالی دولت در استان فارس بیان کرد: به همه دستگاه‌های اجرایی استان و ارگان‌هایی که مستقیما از بودجه دولتی استفاده نمی‌کنند تکلیف کرده‌ایم از حضور بازرسان دستگاه‌های نظارتی استقبال کند چرا که معتقدیم این بازرسی‌ها می‌تواند باعث شفافیت شود و مشکلاتی که موجب کاهش اعتماد مردم می‌شود و گلوگاه‌هایی که فساد خیز است را اداره و کنترل کند.

او با تقدیر از حمات دست اندرکاران سازمان بازرسی در راستای شفاف سازی ابراز امیدواری کرد: روند بازرسی‌ها به سمت اصلاح روش ها، شناسایی گلوگاه‌های فساد خیز و مقابله با افرادی که به دنبال منافع شخصی هستند حرکت کند و این روند به گونه‌ای باشد که مدیران دستگاه‌ها برای رفع مشکلات مردم با شهامت گام بردارند و نگران موانع نباشد.

رحیمی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید نهایت تلاش خود را در راستای سالم سازی و شفاف سازی به کار گرفته است، عنوان کرد: به عنوان مثال در سال‌های گذشته بیش از ۲۰ هزار حساب دولتی در استان فارس وجود داشت که کنترل و نظارت بر آن‌ها کار دشواری بود، اما درحال حاضر و با تدبیر دولت این حساب‌ها به بیش از ۵۰۰ مورد کاهش یافته که به طور مستقیم تحت نظارت بانک مرکزی است.

او با اشاره به اینکه دستیابی به شفافیت و مقابله با گلوگاه‌های فساد خیز در استان پهناور فارس تدابیر و تدارکات خاصی را طلب می‌کند، ابراز امیدواری کرد: با هماهنگی و همدلی و هم افزایی همه دستگاه‌ها و نهاد‌های قانون گذار، اجرایی و نظارتی رویه‌های قانونمند در راستای رفع مشکلات مردم اتخاذ شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار