معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از وجود یک میلیون و ٢٠٠ هزار نفر بیمار مبتلا به هپاتیت B خبرداد.
کد خبر: ۸۰۱۱۹۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱ 28 November 2019

تابناک فارس به نقل از مهر:رضا ملک زاده پیش از ظهر پنجشنبه در جمع دانشجویان و استادان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه افزود: از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر که به هپاتیت B مبتلا هستند کمتر از ۲۰۰ هزار نفر از بیماری خود اطلاع دارند.

وی درعین حال با اعلام اینکه از ۲۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C شاید ۵۰ هزار نفر از این بیماری خبر دارند، ادامه داد: به این دلیل طرح غربال گری این افراد اجتناب ناپذیر است و باید تیم هایی برای این منظور توسط دانشگاه های علوم پزشکی تشکیل شود.

ملک زاده یکی از راهکارهای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت را افزایش ایمنی خون و فراورده های آن عنوان کرد و افزود: خوشبختانه در این زمینه کارهای مطلوبی انجام گرفته و از کشورهای درجه یک در این زمینه به شمار می رویم.

معاون وزارت بهداشت از اجرای طرح واکسیناسیون هپاتیت نوع بی ابراز رضایت کرد و گفت: حتی در محروم ترین نقاط کشور این مایه کوبی انجام گرفت.

به گفته ملک زاده، به منظور شناسایی زندانی ها و افراد با رفتارهای پرخطر در زمینه ابتلا به هپاتیت نیازمند شناسایی و درمان رایگان هستیم.

رفسنجان نخستین شهر عاری از هپاتیت

وی ادامه داد: طی مطالعه ای که در رفسنجان استان کرمان در حال انجام است با مشارکت نیکوکاران اقدام به شناسایی افراد مبتلا به هپاتیت سی شده است که تاکنون ۱۵۰ نفر شناسایی و درمان شدند.

ملک زاده اعلام کرد: به نظر می رسد در ۶ ماه آینده بتوانیم ادعا کنیم شهری عاری از هپاتیت سی در ایران داشته باشیم.

وی در این زمینه همچنین با اشاره به اهمیت عدم انتقال هپاتیت از مادران باردار تصریح کرد که تمامی بانوان باردار باید چکاپ شوند و چنانچه مبتلا باشند حین بارداری می شود آن را درمان کرد.

ملک زاده خواستار ایجاد کلینیک های درمان هپاتیت در دانشگاه های علوم پزشکی شد و گفت: به واسطه این کلینیک ها می توان افرادی که گمان می رود دارای هپاتیت هستند را شناسایی و درمان کرد.

معاون وزیر بهداشت در عین حال از در اولویت قرار نگرفتن واکسن هپاتیت A اطلاع داد و گفت: باید این واکسن در اولویت قرار گیرد.

درمان هپاتیت بی در کشور از ۳.۵ درصد به ۱.۵ درصد رسید

به گفته ملک زاده، در زمینه درمان هپاتیت بی در کشور از ۳.۵ درصد به ۱.۵ درصد رسیده ایم، البته نیاز است افرادی که دارای هپاتیت بی مثبت هستند شناسایی شوند.

وی با این حال حجامت کردن و ...را یکی از علل ابتلا به هپاتیت عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه در دانشگاه های علوم پزشکی هنوز حجامت ادامه دارد و این نگران کننده است.

معاون وزارت بهداشت شایع ترین علت بیماری «سیروز کبدی» را در کشور هپاتیت بی عنوان کرد و گفت: درمان سیروز کبدی دستکم به واسطه پیوند کبد هزینه ای معادل ۲۰۰ هزار دلار در پی دارد.

وی اضافه کرد: سالانه هزار نفر با عفونت جدید هپاتیت بی در ایران روبه رو می شوند.

ملک زاده البته انتقال هپایت را فقط از راه خون عنوان کرد و هشدار داد که خال کوبی(تتو)، حجامت، عدم رعایت ایمنی و بهداشت در آرایشگاه ها موجب انتقال ویرویسی هپاتیت است.

وی با این وجود تمامی کادر پزشکی مراکز درمانی و بیمارستان ها و درمانگاه ها نیازمند واکسیناسیون هپاتیت بی عنوان کرد و ادامه داد: آمادگی داریم در وزارت بهداشت تیم هایی تعریف شوند که من جمله در شیراز هم مستقر شده و فعالیت های پیش گیرانه در زمینه عفونت های جدید ناشی از هپاتیت بی انجام گیرد.

معاون وزارت بهداشت یکی از مشکلات عدم شناسایی انواع هپاتیت در کشور را ترس افراد مجرد مبتلا اعلام کرد که ممکن است در صورت عیان شدن آن سد راه ازدواج شان شود.

وی بر اساس مطالعه ای در کشور همچنین اعلام کرد: میزان آنها که ناقل هپاتیت بی هستند و نیاز به درمان دارند، ۲۰ درصد است، البته اگر این تعداد در جامعه رها شوند مبتلا به سیروز کبدی خواهند شد.

ملک زاده گفت: نیمی از آمار فوتی ها در ایران ناشی از مرگ زودرس است و اغلب زیر ۷۰ سال می باشد که از این تعداد ۳ هزار نفر ناشی از ابتلا به هپاتیت است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار